Sağlık Yaşam

Zencefilin Sindirim Sistemine ve Mideye Faydaları Nelerdir?

Zencefilin Sindirim Sistemine ve Mideye Faydaları Nelerdir, Zencefil, %40 oranında hazımsızlık ve mide şişkinliği problemlerine iyi gelmektedir. Zencefil, aynı zamanda mide ağrısı ve mide bulantısını gidermede de oldukça etkilidir. İshali büyük oranda engeller ve bağırsaklarda meydana gelen sağlık sorunlarını ortadan kaldırır. Bağırsaklarda yer alan düz kasların rahatlamasını sağlar ve besinlerin bağırsaklarda daha kolay hareket etmesine destek olur. Bununla birlikte de kabızlığı engeller. 1980 yılından bu yana zencefil tüketerek ülser ve reflünün hafifleme etkisinin olduğu ileri sürülmektedir. Vücut ısısının artmasını sağlar ve vücutta yer alan toksinlerin dışarı atılmasına katkıda bulunur.

Zencefilin Kalp ve Solunum Yollarına Faydaları Nelerdir? 

Zencefilin Kalp ve Solunum Yollarına Faydaları Nelerdir? 

Yeterli miktarda zencefil tüketmek, inme ve kalp krizine karşı riskin azalmasına fayda sağlar. LDL kolesterolün düşmesine yararı vardır. Zencefil yağı kullanan kişilerin nefes almada yaşadıkları sorunlar hafifletilebilir.

Zencefilin Enfeksiyonlara Faydaları Nelerdir? 

Zencefilin Enfeksiyonlara Faydaları Nelerdir? 

Bağışıklık sisteminde olumlu etkiler meydana getirerek enfeksiyonların daha hızlı ortadan kalkmasına destek verir. Zencefil, mantar enfeksiyonlarını da tedavi etmede oldukça etkilidir. Antiseptik etkisiyle beraber, mide ve bağırsakta ortaya çıkan enfeksiyonların hızlı şekilde iyileşmesine katkıda bulunur. 

Zencefilin Ağrı Kesici Özelliği Vardır 

Zencefilin Ağrı Kesici Özelliği Vardır 

Sinir uçlarında yer alan hücrelerin üzerinde etkisi vardır ve ağrı kesici özelliği bulunur. Direkt olarak ağrı kesici ve ağrının ortaya çıkmasına sebep olan iltihaplanmaları hafifletir. Adet sancılarına karşı oldukça etkilidir ve adet kamplarına iyi gelmektedir. Artrite karşı olumlu etkileri bulunur. Ayrıca diz ağrısının hafiflemesine ve osteoartritte karşı iyi geldiği tespit edilmiştir.

Zencefilin Kansere Faydaları Nelerdir? 

Zencefilin Kansere Faydaları Nelerdir? 

Minnesota Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre, kolon kanseri olan kişilerde hücrelerin büyümesine karşı geciktirme etkisinin olduğu ileri sürmüştür. Yumurtalık kanserine karşı da son derece iyi geldiği bilinir. Gündelik tüketim için 1000 miligram tavsiye edilir.

Zencefilin Tüketimine Dikkat Edilmelidir? 

Zencefilin Tüketimine Dikkat Edilmelidir? 

Zencefil, birçok yönden vücudumuza yararı olan doğal bir bitkidir. Ancak bu yararlarının yanı sıra aşırı tüketilmesi bazı zararlara sebep olabilir. Keskin kokusundan dolayı mide ekşimesi yapabilir, ritim bozukluğuna neden olabilir, deri döküntüsüne ve depresif etkiler meydana getirebilir. Zencefil, kan sulandırıcı etkisi olması sebebiyle cerrahi operasyon öncesinde içmek risklidir. Zencefil, 2 yaşından küçük olan çocuklara verilmemelidir. Şayet çocuklara verilecekse tavsiye edilen dozdan üçte bir oranında verilmelidir. Kan sulandırıcı etkisi bulunan ilaçlarla beraber tüketilmemesi gerekir. Hamile kişilerinde kullanırken dikkatli olması gerekmektedir. Zencefil tüketimi yapacak olan kişilerin bunu uzman bir doktora danışarak yapmasında büyük yarar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu