Sağlık Yaşam

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon ya da diğer ismiyle hipertansiyon olarak bilinen bu rahatsızlık, bir takım belirtilere sahip olmayan bir rahatsızlık olarak tabir edilmektedir. Söz konusu hastalık tedavi edilmezse kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir. Yapılan çalışmalar sonucunda dünyada yer alan insanların üçte birlik oranında yüksek tansiyon var ve birçoğu bu hastalığın farkında değil. Kan basıncı yüksek seyreden kişilerde kısa sürede herhangi bir belirti göstermediği için özellikle de ileri yaş grubu insanlarda belli sürelerde kontrol edilmesi gerekir. Kan basıncı yani tansiyon, milimetre cıva türünden ifade edilmektedir. Büyük olan sayı, diğer anlamıyla da sistolik basınç kalbin vücuda kan pompalama seviyesini, küçük olan sayı diyastolik basınç ise kan damarlarında süren kan akışına olan direnci ifade eder. Normal insanlarda yüksek tansiyon değerleri 140/90 mmHG ve üzeri olurken, 80 yaş ve üstünde olan insanlarda ise bu değer 150/90 mmHG olarak kabul edilmektedir. Fakat söz konusu değerler de insandan insana farklı olabilmektedir. Normal şartlarda farklılıklar da olsa ideal tansiyon değerlerinin 90/60-120/80 mmHG aralığında olması gereklidir. Bu sebeple de kan basıncı bu aralıklardan daha yukarı olan kişiler hipertansiyon riskine karşı bir doktora muayene olmalıdır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon genel olarak gizli ilerleyen ve ciddi problemleri ani bir şekilde meydana getirebilen bir hastalık türüdür. Bu sebeple de hastalığın başlangıç döneminde herhangi bir belirti kendisini göstermeyebilir. Buna ek olarak birçok hasta değişik bir sebepten dolayı yapılan araştırmalar esnasında bu durumun farkına varır. Fakat birçok  hipertansiyon hastasında sık sık meydana gelen bir takım belirtiler vardır. Hipertansiyon hastalığında yoğun olarak baş ağrıları ortaya çıkar. Bahsi geçen ağrılar diğer ağrılardan farklı olmaktadır ve enseden başlayarak başın üst bölümüne doğru devam eden ağrılardır. Bununla birlikte de yüksek tansiyon hastalığı sebebiyle baş dönmeleri söz konusu olabilir ve bu olay da bazı zamanlarda kusmaya sebep olur. Kan basıncının yükselmesi göze doğrudan etki ettiği için görme yeteneğine kısıtlamalar ve göz kararması da meydana gelebilir. Sürekli olarak ortaya çıkmasa da burun kanaması yine bu rahatsızlık sonucu gelişebilir. Gece aniden uyanıp idrara çıkma ve normal zamanların dışında daha sık idrara çıkma sorumu da görülebilir. Kronik halsizlik ve yorgunluk ile beraber nadiren de olsa kol ve bacaklarda şişlikler oluşabilir. Bu belirtiler arasında herhangi biri ya da birkaçı bir arada ortaya çıkıyorsa acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak oldukça önemli bir durumdur. Hipertansiyon belirtilerinin ortadan kaldırılması konusunda erken tanı çol önemlidir. Çünkü kalp ve damar hastalıkları ile felç gibi ciddi rahatsızlıkların engellenmesi anlamında erken tanının rolü büyüktür.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyon ciddi bir hastalıktır. Ancak bazı durumlarda evde de kendiniz doğal yöntemlerle tedavi uygulayabilirsiniz. Ancak doktorunuzun verdiği tavsiyeler doğrultusunda bu ürünleri kullanınız. Kendi başınıza tavsiye edilmeyen ürünleri kullanmayınız. Yüksel tansiyona iyi gelen besinler arasında sarımsak, nar, kekik ve greyfurt gibi ürünler yer almaktadır.

Sarımsak

Limona nazaran daha kısa bir zamanda tansiyon düşürme özelliğine sahip olan sarımsak her derde deva bir besindir ve yüksek tansiyona da iyi gelecektir.

Nar ve nar suyu

Yüksek tansiyonu düşürme ve dengeye getirme konusunda büyük katkısı vardır.

Kekik

Suyu kaynatılarak içilebilen kekik, yine yüksek tansiyonu düşüren besinlerden bir tanesidir.

Greyfurt suyu

Limona benzeten türde olmasından dolayı tansiyonu düşürme özelliği vardır. Ancak tansiyon ilacı kullanmayanlarda yararı olacaktır. Bunun sebebi ise kullanmış olduğunuz ilaç ile etkileşime girebilmesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu