Sağlık Yaşam

WBC Nedir?

Lökositler şeklinde de bilinen WBC’ler, bağışıklık sisteminde yer alan önemli bir parçadır. Bu hücreler, vücuda zarar veren bakterilere, virüslere ve mikroplara saldırı başlatarak enfeksiyonlara karşı mücadele verir. Beyaz kan hücreleri kemik iliğinde üretilmektedir, fakat kan dolaşımında dolanır. Beyaz kan hücresi (WBC) miktarı vücudunuzda yer alan beyaz kan hücrelerinin miktarını ölçmek için yapılan bir testtir. Bu test genel olarak tam kan sayımı (CBC) ile beraber yer alır. Beyaz kan hücresi sayımı sözcüğü, daha genel anlamda vücutta yer alan beyaz kan hücresi miktarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Birkaç türde beyaz kan hücresi mevcuttur ve kanınız genel olarak her çeşidin bir yüzdesini barındırır. Bununla beraber, bazı zamanlarda beyaz kan hücresi miktarı sağlıklı değerden düşebilir ya da yükselebilir. Normal bir kişide olması gereken lökosit miktarı her mikro litrede 4,500 ve 10,000 hücre arasında olmalıdır.

WBC Sayımının Maksadı

Normal değerinden daha yüksekte ya da daha düşük seviyede olan WBC’ye sahip olmak, bunun haricinde bir durumu yansıtabilir. Bir WBC miktarı vücutta yer alan gizli enfeksiyonları görebilir ve doktorları, otoimmün hastalıklar, immün yetmezlikler ve kan hastalıkları gibi teşhis edilmeyen tıbbi olaylara karşı uyarı niteliğinde olur. Bu test diğer taraftan doktorların kanserli insanlarda kemoterapi ya da radyasyon tedavisinin etkinliğini izlemeleri için yardım eder.

WBC Türleri Nelerdir?

Beş ana çeşit beyaz kan hücresi vardır:

– Nötrofiller

– Lenfositler

– Eozinofiller

– Monositler

– Bazofiller

Yüksek WBC Ne Anlama Gelir?

Yüksek beyaz kan hücresi sayısı ya veya lökositoz, anemi, enfeksiyonlar, alerjiler, sistemik hastalıklar, romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıklar, yanıklar sebebiyle zarar gören dokular, lösemi ve fiziksel veya duygusal stres kaynaklı kendisini gösterir. Heparin, kortikosteroid, kinin ilaçlar ve nöbet önleyici ilaçların da WBC’ yi yükselttiği görülür. Yeni doğan bir bebeğin doğmuş olduğu gün 9000 ile 30000m/mm3 arasında yüksek beyaz kan hücresine sahip olduğu bilinir. İki haftada, bu oran normal yetişkin oranına geriler. Lökositoz hamilelik esnasında da oldukça yaygın şekilde görülür.

Düşük WBC Ne Anlama Gelir?

Düşük beyaz kan hücresi sayısı veya lökopeni kemoterapi, radyoterapi, aplastik anemiden ve lupus, dalak hastalıkları, karaciğer hastalığı ve viral enfeksiyonlar gibi otoimmum hastalıklar sebebiyle oluşur. Vitamin, bakır ve çinko gibi mineral eksikliği tarzı durumlar lökopeniye sebep olabilir. Lökopeni myelodisplastik sendromu gibi bir takım kemik iliği hastalıklarının sonucunda da oluşabilir. Bağışıklık sistemine baskı yapan ilaçlar, bazı antibiyotik türleri, antitiroid içeren ilaçlar, diyüretik ilaçlar ve kemoterapi ilaçları da lökopeniye neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Düşük kan hücresi sayısı vücudun bakteriyel, viral ve mantarsal enfeksiyonlarla mücadele de savunmasız bırakır ve zayıf düşen bir bağışıklık sistemi ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu