Sağlık Yaşam

Trans Yağ Nedir?

Trans Yağ Nedir: Trans yağ, doymamış yağlar arasında bulunmaktadır. Trans yağlar, hayvanlarda kullanılabildiği gibi sanayi alanında da kullanılmaktadır. Doğal yöntemlerin kullanılmasıyla üretilen trans yağlar, kimi hayvanların sindirim sistemine bakteriler tarafından sentezlenir ve bu işlemin yapıldığı hayvanlarda düşük miktarda trans yağ görülebilir. Süt ve süt ürünlerinde yer alan toplam yağdan yaklaşık olarak %2-8’i trans yağdan meydana gelir. Bu oran et türlerinde ise %3-9 arasında olmaktadır. Doğal şekillerde üretimi yapılan ve hayvansal gıdalar üzerinden alınmış olan trans yağ düşük orandadır ve sağlık üzerinde aşırı bir tehlike barındırmaz. Yapay yolların kullanımı sonucunda üretilen trans yağlar, sıvı halde bulunan bitkisel yağların hidrojenle doyurulup daha katı hale gelmesinin ardından üretilir. Sanayi alanındaki trans yağların sağlık üzerinde büyük zararları vardır. Birçok çeşitli sebepten dolayı paketli ürünlerde ve hazır şekilde satılan gıdalarda kullanılan bu yağın haddinden fazla tüketimi, oldukça zararlıdır ve bazı hastalıklara neden olmaktadır.

Trans Yağlar Nelerde Kullanılır?

Trans Yağlar Nelerde Kullanılır

Gıdaların raf ömrünü uzatmak ve lezzet kazandırmak amacıyla kullanımı yapılan trans yağlar, en fazla hazır yiyecekler de bulunur. Özellikle Fast food ürünlerin satışını yapan işletmeler de tercih edilir. Birden fazla kez kullanılması sebebiyle maliyeti düşüktür. Bu sebeple de çoğu kez kullanılır. Trans yağların en fazla kullanıldığı ürünler şu şekildedir:

-Margarinlerde,

-Ekmek ve pasta gibi unlu mamullerde,

-Patlamış mısırlarda,

-Dondurmalarda,

-Atıştırmalıklarda,

-Patates kızartması ve çıtır tavuk gibi fast food gibi ürünlerde,

-Kahve kreması gibi ürünlerde kullanılır. 

Trans Yağların Zararları Nelerdir?

Trans Yağların Zararları Nelerdir?

Trans yağlar, çoğu kez insan sağlığına ciddi zararlar verir. Fazla kullanılması halinde sağlığın büyük oranda bozulmasına neden olur. Trans yağların insan sağlığına zararları şu şekildedir:

-Kolesterolü artırması sebebiyle kalp hastalıkları riskini artırır.

-Diyabet hastalığının riskini artırır ve kalp, göz, böbrek rahatsızlıklarına yol açar.

-Kronik hastalık riskini yükseltir.

-Damar yapısının bozulmasına sebep olur.

-Bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

-Kanda yer alan iyi kolesterolün dengesini bozar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu