Sağlık Yaşam

Sumak Nedir?

Sumak Nedir: Sumak, eski dönemlerden günümüze kadar ulaşan ve son derece fazla tüketilen bir üründür. Sumak, sumak ağacı şeklinde de bilinen Rhus bitkisinde yetişen meyvelerden üretilir. Sumak yetişen ağaç kırmızı renktedir. Sumak ağacı çalı görüntüsüne sahiptir. Söz konusu ağaç üzerinden toplanan sumak, bazı yöntemlerin kullanılması sonucunda kurutulur ve çoğu kez tuz ile karıştırılarak toz şekline getirilir. Bu işlemlerin ardından da baharat halinde satışa sunulur.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumak çoğu kez baharat olarak kullanılır ve sağlık açısından son derece faydalı bir üründür. Sumağın bu denli faydalı bir ürün haline gelmesine ise yüklü miktarda antioksidan özelliğine sahip olmasıdır. Diğer bir sebebi bazı vitamin türleri ve mineraller sebebiyle vücuda direnç kazandırmasıdır. Sumağın vücudumuza olan faydaları şu şekildedir:

-Yüklü miktarda Antioksidan içerir.

Antiinflamatuar Özelliğe Sahiptir

-Kan Şekerinin Düzenlenmesine katkıda bulunur.

-Vücuttaki enfeksiyonların yok edilmesine fayda sağlar.

-Koroner Arter rahatsızlıklarına karşı önleyici etkisi vardır.

-Kadın Sağlığına oldukça büyük faydalara sahiptir.

Sumak Nasıl Tüketilir?

Sumak Nasıl Tüketilir?

Sumak, Türkiye’de son derece fazla tüketilen bir baharat olarak karşımıza çıkmaktadır. En fazla kullanımı yapılan gıdalar ise salatalar olarak göze çarpmaktadır. Diğer taraftan bamya yemeğinde ya da ekşili dolmalarda ekşi tat kazandırması adına da sumak kullanımı yapılabilmektedir. Daha önceki başlığımızda ifade edilen sumağa ait faydalardan dolayı, sumağın tüketim miktarı da artış göstermeye devam etmektedir. Bir diğer kullanım alanı ise çayının yapılarak içilmesidir. Sumak çayı yaparak içmek, öncelikle kronik farenjitti, boğaz ağrıları, balgamı ya da kuru öksürüğü olan kişilere iyi gelmektedir. Sumak çayını hazırlamak amacıyla ambalajlı ürünlerden almak ya da güvenilir aktarlara giderek alınacak olan sumak baharatını bir tatlı kaşığı kadar, bir çay bardağının içinde yer alan suya ilave ederek cezvede kaynatmak yeterlidir. Beş dakika boyunca kaynamasını sağladıktan sonra çay artık hazır hale gelmiş olacaktır. Bütün doğal ürünlerdeki durumlar gibi, sumağı da haddinden fazla tüketmek, bazı yan etkiler ortaya çıkarabilir. Bu durum en fazla kronik rahatsızlıkları bulunan, devamlı şekilde ilaç içmek durumunda olan bireylerin, sumak tüketmeye başlamadan öncelikle uzman bir doktora başvurması son derece önemli bir konudur. Bununla beraber hamile kadınlar ve emziren annelerin de sumak veya benzeri doğal bir ürünü kullanmaya başlamadan öncesinde yine uzman bir hekime danışması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu