Sıfırdan Başlayıp Borsada Zengin Olmak

 Sıfırdan Başlayıp Borsada Zengin Olmak

Günümüzde insanların çoğu nasıl zengin olurum düşüncesindeler. Bunun için çeşitli tasarruf yolların giderler. Tasarruf yoluyla yaptıkları birikimlerini nerelerde yatırım yapayım hesabını yaparlar. Borsada bunlardan birisidir. Borsada sıfırdan başlayıp zengin olma yolları da bulunmaktadır. Bunun için Borsanın kurallarını iyi bilmek gerekir.

Borsa Bilgisi ve Deneyimi

Borsada para kazanmak için kişilerin borsa bilgi ve deneyimlerinin iyi olması gerekmektedir. Bunun içinde Azimli, kararlı ve deneyimli yatırımcı olmanızdan gelir. Borsada işlem yaptıkça bilgi ve tecrübeniz artacaktır. Borsada çeşitli aracı kurumlar bulunmaktadır. Aracı kurumlar internet üzerinden ücretsiz bilgiler vermektedirler. Demo hesabı açarak deneyim kazanırsınız. Borsada gerçek işlem yapmaya başladığınızda paranızı tek bir şirketlerin hisselerine değil birkaç şirketin hisselerine ortak olabilirsiniz. Uzun vadede yatırıma gireceğiniz için yatırım araçlarının hakkında iyi bilgiler edinmeniz gerekir. Şirketlerin gelecekleri hakkında ön görü sahibi olmalısınız. Bunun için iyi bir piyasa takibi yapmalısınız.

Psikolojinizi Düzenleyin

 Sıfırdan başlayıp borsada zengin olmak için psikolojik açıdan da kendinizi iyi hissetmeniz gerekecek. Aşırı yüksek kazanç beklentisinde olmayacaksınız. Kayıp edecek durumlara da kendinizi hazır bulunduracaksınız. Kayıplarda panik yapmayacak ve kendinizi hatayı nerede yaptım diyerek değerlendirmelerde de bulunmalısınız. Hatalarınızı nerede yaptığınızı bulduğunuzda bu hataları tekrar yapmamak için deneyiminiz olmuş olacak. Sabırlı ve soğukkanlı olmalısınız.

 Ekonomik Durumları Takip Ediniz

Türkiye’de meydana gelen siyasi ve ekonomik olayları iyi takip ederek meydana gelecek riskleri görmüş olursunuz. Dünya ekonomisini de takip etmek gerekir. Borsada aldığınız hisse senetleriyle almış olduğunuz şirketin kar ve zararına ortak olmuş oluyorsunuz. Şirketin bilançolarını, sermaye durumunu ve hangi sektörde iş yaptığını iyi araştırmak gerekir. Temel ve teknik analizleri iyi yapmalısınız. Analizler yatırım araçlarında meydana gelen ani değişiklikleri görebilirsiniz. Piyasayı da iyi takip etmek gerekir. Bu takipler sonucunda yatırımınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. Bu işlem sonucunda hangi firmalara yatırım yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Paranızı değerlendirerek geleceğe umut dolu bir şekilde bakmış olursunuz. Zarar etmez karınızı ona göre yapmış olursunuz. Sıfırdan başlayıp borsa da zengin olmak istiyorsanız bu kurallara çok dikkat etmek gerekir. Yoksa zarar etmiş olursunuz.   

Sinan Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir