Banka

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Yaşamı sürdürebilmenin en önemli gereksinimleri arasında, yeterli düzeyde gelir veya para sahibi olmayı gerektiriyor. Mal yada hizmet alımları sırasında kullandığınız paranın geçerli olmadığı durumlar yaşadınız mı? Cebimde para var diye kendinizi güvende hissederken, bir anda o paranın sahte olduğu öğrenirseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.  “Sahte para nasıl anlaşılır?” sorusuna cevapları bulacağınız yazımızı, sahte para mağduriyeti yaşamamak için okumalısınız.

Ekonomik sıkıntılar arttığında piyasada dolaşımda olan sahte miktarı artar. Bu durum herkesi tedirgin edecek boyutlara gelebilir. Günün koşturması içinde, sık kullandığımız paranın sahte olup olmadığına çoğu kez bakmayız. Zaten birçoğumuz da gerçek ile sahte para arasındaki farkı pek bilmiyoruz. Farklı ülke paraları için değişik ölçütler bulunsa da, eğer elinizdeki paranın sahteliğinden şüpheleniyorsanız, ele almanız gereken bazı unsurlar var. Bunlara bakarak gerçek parada bulunan özelliklerle sahte para arasındaki farkı kolayca anlayabilirsiniz. Bilinen yollardan biri, kağıt banknot parayı ışığa tutarak Atatürk görselini üzerinde aramak oluyor.

Sahte Para Anlama Kriterleri

Banknot Kalitesi: Dolaşımda olan tüm banknot paralar, sıradan kağıt türleri ile yapılmaz. Para için özel özel olarak üretilen kağıt türleri kullanılır. Sahte olmayan tüm banknotlarda, beyaz kağıt olmayıp kupürün hakim renginin tonunda açık renkte olan kağıt kullanılmaktadır.

Kabartma Baskı: Türk parası için önemli bir kriter, ön yüzünde bulunan Atatürk portresi ve “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” ifadesidir. Paranın yüzeyinde bulunan, değeri göstermekte olan rakamlar dahil olacak biçimde tümünde kabartma baskı bulunmaktadır.

Emniyet Şeridi: Gözle rahatça fark edebileceğiniz emniyet şeridi, tüm banknotlarda parlak biçimde fark edilebilir. Bu parlak şerit üzerinde, banknot değeri ve TL harfleri gömülüdür. Parayı parlak bir ışığa tutarsak, her iki taraftan da kesintisiz bir şekilde bu parlak şerit görünecektir.

Renkli Şerit: Parlak emniyet şeridine göre fark edilmesi biraz daha zor olan renkli şerit, yine üzerinde banknot değeri ve TL harfleri bulunan bir şerittir. Banknota farklı açılardan bakıldığında görünürken altın sarısına dönüştüğü de görülür.

Hologram Şerit: Ayrıca banknot üzerindeki şeritlerde, bazı motifler bulunmaktadır. Bu motiflerin, banknota farklı açılardan bakıldığında renkli ve parlak yansımaları fark edilmektedir. Bu ayrımın yanında, farklı açıdan bakıldığında fark edilebilecek olan bir diğer şey ise dikdörtgen şekil içerisinde yer alan TL harfleri olur. Bunlar paranın değerine dönüşmektedir.

Mikro Yazı:

Türk parası için sahte para olup olmadığını belirleyen bir diğer önemli ayrım, banknotun ön yüzünde bulunan ay – yıldız motifinin içerisinde olan ve banknot değeri ile TL harfleridir. Bu sahte para ile gerçek farkını ortaya koyan kriter, holografik şerit folyo üzerinde de dikdörtgen şeklin alt ve üstünde TCMB ibaresi mikro yazı ile basılı olarak belirgindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu