Banka

Provizyon Nedir – Provizyonda Bekleme Süresi Ne Kadar?

Kendi şubeniz dışında acil nakit ihtiyacınızı şube içerisinden karşılamak istediniz mi? Bu durumda, her ne kadar kendi hesabınızdan para kullanacağınızı söyleseniz de bir ücret kesintisi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumu yaşamamak için POS cihazları var. Provizyon kavramı bu gibi durumlarda karşınıza çıkar. Aynı zamanda kredi kartı ile gerçekleşen POS yada ATM cihazlarından para talebinde de provizyon kavramını duyabilirsiniz. Bu durumda da para kontrolü provizyon ile yapılır. Can sıkıcı biçimde karşımıza çıkarılan provizyon nedir? Provizyonda bekleme süresi ne kadar olmaktadır? Bu sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız.

Provizyon Nedir?

İşin özünde, paranız için karşılığını bekleme süresidir ve bankada, ATM yada POS işlemlerinde karşınıza çıkabilir. Bir bankacılık terimi olan provizyon; bir banka hesabına sahip kişinin, o bankanın başka bir şubesinden yapılan para çekmek istediği olduğunda, çekilmek istenen bu paranın karşılığının bulunup bulunmadığına ait şube ile yapılan iletişim ve sorgulama olarak ifade edilir. Şubeden yapılan işlemlerde zaman zaman işlem ücretiyle karşılaşılabilir. Ancak provizyon sistemi; POS, sanal POS ve ATM’lerde de kullanılır. Bu durumda da merkez ile haberleşerek, ödeme gerçekleştirilmektedir. Bir başka ifade ile provizyon kavramı için; ödeme veya alım gerçekleştirecek kredi kartı kullanıcılarının istenilen limiti temin edebilmesi durumu olarak da gösterilebilir. Yaptığınız kredi kartı harcamaları için banka tarafından işlem, işlem için kullanılan pos cihazı kontrolü, ve bilgileri doğrulamak için bir ön onay süresi vardır ve bu onay süresine provizyon denmektedir.

Provizyonda Bekleme Süresi Ne Kadar?

Özellikle kredi kartı harcamalarında karşımıza çıkan provizyon bekleme; yapılan işlemin, banka harcama tutarının, bilgilerin ve kartın doğrulaması amacıyla beklemedir. Bir süre işlem için ön onayda tutulduğu görülebilir. Bazen can sıkıcı gibi görünse de, provizyon bekleme süresi ile bankaların dolandırıcı ve hırsızlık gibi olumsuz durumlar için tedbir aldığı görülebilir.

Provizyonda bekleme süresi, genel anlamda gün içerisinde yapılan işlemler için gün sonuna kadar provizyonda tutulması biçimindedir. Gerçekleşen işlemin ön onayda olması, kartınızdan harcama miktarınızın çekilmediği anlamına gelmemektedir. Provizyon için bekletilen harcama miktarı, kartınızdan düşülmektedir. Ancak bu tutar, provizyon bekleme süresi bitiminde onay alındığında kredi kartı dönem harcamasına yansıtılmaktadır. Bankaların birçoğu, bu provizyon bekleme süresinde ve sonrasında, harcamalarınızı erteleme yada ekstra taksitlendirme olanağı verir. Genel anlamda 1 iş günü olan provizyon bekleme süresi, işlemin ertesi gün onaylanmasıyla karta kaydedilmektedir. Bu durum, işlem yapılan pos ve kullandığınız kartın bağlı olduğu banklar farklı olması durumlarında 2 güne çıkabilmektedir. Bu provizyon bekleme süresinde, beklemekte olan işlemleri iptal etmek için bankanın aranması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu