Sağlık Yaşam

Protein Tozu Nedir?

Protein Tozu Nedir, Vücudumuzun ana ihtiyaçları arasında yer alan protein, hücre gelişimi anlamında destek olurken, kansızlık meydana gelmesine engel olan, vücudun direncini artıran ve kas dokusunu güçlendirme özelliğine sahip etkili bir besin türüdür. Protein alımı için tüketilmesi gereken besinler arasında et, yumurta, yoğurt, badem, peynir, süt, fasulye, nohut, kabak çekirdeği gibi besinler yer almaktadır. Amino asitler kullanılarak ortaya çıkarılan organik bir maddedir. Protein tozlarına baktığımızda, peynir altındaki suyun izole edilmesi sonucunda, kazein veya farklı bir tabirle süt proteini, soya proteini ve yumurta proteininden üretilmektedir. Protein saf hale gelmesi amacıyla kimyasal ve ışıl işlemlerin uygulanması gerekir. Bu aşamalardan sonra protein tozunun kalitesi ve vücudun bunu hangi oranda kullanılacağı tespit edilir. Protein, vücudumuza girmesiyle beraber mide ve ince bağırsakların bünyesinde amino asitlerine parçalanır ve sindirilir. İnce bağırsak ile emilimi meydana gelen protein, kan üzerinden karaciğere taşınmaktadır. İnsan vücudunun enerji ihtiyacını gideren protein, metabolizma tarafından ihtiyaç duyulduğu kadar karaciğerden kullanılmaktadır. Kimi hücreler peptit bağ meydana getirerek, doku, organ ortaya çıkması ve gelişmesi açısından protein gerekmektedir. Protein tozu kullanımı yapılırken, uzman bir doktora danışmak son derece önemlidir. Vücuda haddinden fazla alınması halinde bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kimler Protein Tozu Kullanmalıdır?

Kimler Protein Tozu Kullanmalıdır?

Spor yapmayan tüm kişilerin sağlıkları açısından oldukça iyi beslenmeleri gerekmektedir. Bu sayede vücudumuz açısından gerekli olan bütün besin ögelerinin tüketilmesi sonucunda alınabilmektedir. Vitaminler ve bazı besin takviyeleri tüketerek bu duruma ek bir fayda getirilebilir. Fakat bu noktada önemli bir konu vardır. Söz konusu takviyelerin uzman bir doktor ya da bir diyetisyen kontrolünde yapılması oldukça önemli bir konudur. Spor ve egzersizin bir sonucu olarak yükselen vücut ihtiyaçları her insanda farklı olabilmektedir. Fakat profesyonel olarak spor ile uğraşan kişilerin haricinde spor, egzersiz ve vücut geliştirme yapan kişilerin, düzenli ve dengeli beslenmesi, metabolizmada ihtiyaç duyulan bütün besin değerlerini karşılamaktadır. Bu sebeple de olağanüstü olayların haricinde, profesyonel şekilde sporla uğraşmayanların protein tozu veya farklı bir besin takviyesini alması tavsiye edilmez. Sadece profesyonel olarak sporla uğraşan kişilerin uzman kontrolünde, vücut için gerekli miktarda protein oranı tespit edildikten sonra alınması tavsiye edilen protein tozu herhangi bir zarar vermez.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein tozu, sadece profesyonel sporcuların, uzman bir doktor tavsiyesi sonucunda günlük ihtiyacın belirlenmesinin ardından tüketilmesi gerekli olan takviye bir üründür. Yoğun antrenmanın sonucunda kas dokusunu onarmak amacıyla, kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlamak gibi yararları olan protein tozu, sporla haşır neşir olan tüm kişiler açısından gerekmez. Uzman doktor veya bir diyetisyen tavsiyesi alınmadan, arkadaşların önerdiği veya sağdan soldan duyulan bazı tavsiyelerden sonra, protein tozu kullanımına başlanması oldukça tehlikelidir. Protein tozunu doktor tavsiyesi olmadan kullanmaktan dolayı meydana gelebilecek sağlık sorunları şu şekildedir:

-Kalp rahatsızlıkları

-Kemik erimesi

-Böbrek taşının meydana gelmesi

-Karaciğer rahatsızlıkları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu