Genel

Prospektüs Nedir?

Prospektüs, ilaç kutularında yer alan, ilaç kullanım ve üretici şirket konusunda bir takım bilgilerin bulunduğu kağıda verilen isimdir. Sözcük anlamına baktığımız zaman tanıtmak, tarife olan prospektüsü, ilacı kullanacak olan kişiler ilacın hakkında detaylı bilgi öğrenmek amacıyla okurlar. Genel diline bakıldığında bilimsel şekilde karşımıza çıkan prospektüsün en net kısmı, ilacın neden olabileceği yan etkilerinden bahsedildiği bölümdür. Bununla beraber ilacı üreten şirket hakkında da bilgi almak için de okunabilir.

Prospektüste Yazması Gerekenler Nelerdir?

Küçük bir ağrı kesici veya soğuk algınlığı ilacı diyerek ilacı basite almamak gerekir. İlacın hakkında ulaşabileceğimiz bütün bilgilere prospektüs yardımıyla ulaşmamız mümkündür. Bir prospektüste özellikle yer alması gereken ve dikkatlice okumamızın gerektiği bazı noktalar bulunur. Kesinlikle dikkatli olunması gereken yerler:

Nedir ve neden kullanılır: Prospektüsün genel olarak en baş kısmında bulunan bu bölüm, ilacın kullanım alanı konusunda kaba bir şekilde bilgiler verir. Almış olduğunuz ilacın, net olarak hangi rahatsızlık için aldığınızı unutursanız bu bölüme bakmak yeterli olur. Bu kısım ayrıca ilacın dış görünümü konusunda da bilgiler verir.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler: Bu kısmı dikkatli bir biçimde incelemek gerekir. İlacın bir takım hastalıklarla reaksiyona girmesi, hamilelik zamanında kullanmak, diğer ilaçlarla beraber kullanmak gibi birçok alt başlıktan meydana bu kısım, prospektüslerin en önemli bölümleri arasında yer almaktadır.

Nasıl kullanılır: Prospektüsün en önemli ve dikkat edilmesi gerekli olan kısımlarından biri de bu kısım olmaktadır. Bu kısımda ilacın kullanım dozu, yaş gruplarına göre kullanım miktarı gibi konularda bilgiler yer alır. Bazı ilaçları evde farklı karışımlar ile beraber kendimiz yaparız. Örneğin bazı çocuk antibiyotikleri buna örnek gösterilebilir. Bu kısımda ilacın nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi sahibi oluruz.

Olası yan etkileri: Yine diğer bir kısım olan olası yan etkiler ise ilacı kullanan kişide nasıl bir etki yapacağı ve olası yan etkilerinden bahsedilir. Ancak bu kısımda genel yan etkilerden bahsedilir.

Prospektüsün Faydaları Nelerdir?

Prospektüsler, ilacı kullanan insanların nasıl kullanmasının doğru olacağını, dikkat edilmesi gerekli olan konuları anlatarak onlara yardımcı olmaktadır. Prospektüs yardımıyla, ilacın dozu, kimin nasıl kullanması gerektiği gibi konularda bilgilendirici uyarılar göz önüne alınır. Bununla birlikte ilacın içerisinde yer alan maddeler yazdığından dolayı alerjik bir reaksiyonun önüne prospektüsü okuyup geçmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu