Banka

Pasif Gelir Nedir?

Finans dünyası içerisinde kullanılan birçok tanım bulunmaktadır. Bu tanımlar bazen birbiri ile karıştırılabilir. Özellikle en sık karıştırılan tanımların başında pasif gelir ve ek gelir tanımı gelmektedir. Birçok kişi pasif gelir nedir sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Pasif gelir elde etmek isteyen kişiler, pasif gelirin tam anlamını ve nasıl elde edileceğini bilmelidir. Pasif gelir elde etmek için öncelikle belirli bir emek harcanması gerekir. Yani bir tanıma göre kişiler pasif gelir elde etmek istediğinde emek sermayesi üzerinden para kazanma fırsatı bulmaktadır.

Pasif gelir ile sık sık karşılaştırılan ek iş ve ek gelir tanımları ise başka bir durum için kullanılmaktadır. Ek gelir tanımında kişiler, anında çalışarak veya üreterek para kazanmaktadır. Pasif gelir de ise önce emek vermek sonra para kazanmak prensibi bulunmaktadır.

Pasif Gelir Elde Etme Yöntemleri

Pasif gelir elde etme yöntemleri arasında en çok bilinen yatırım amaçlı ev satın almaktır. İleriye dönük beklentisi ile alınan yatırımlık ev, günümüzde en yaygın bilinen pasif gelir elde etme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aracınızı kiraya vermek, borsaya para yatırmak, kendi çektiğiniz fotoğrafları satışa sunmak, ürün veya hizmet üzerinden komisyon almak, blog sayfası ve internetten para kazanmak, emeklilik maaşı, bir buluş üzerinden patent ücreti kazanmak, ticari marka lisansı almak pasif gelir elde etme yöntemleri arasında dikkat çekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu