Pratik Bilgiler

Muzdarip Ne Demek?

Bazen yaşadığımız olumsuzlukları hazırlamak istemesek bile, unutamadığımız ve mağduriyet yaşadığımız durumların varlığını inkar edemeyiz. İşte tam olarak bu mağdur oma ve bağlı olarak acı çekme durumu, muzdarip kelimesiyle en iyi biçimde açıklanabilir. Muzdarip olmak olarak gösterilen bu durum dışında, birini muzdarip etmek de yaşanabilecek bir durumdur. Muzdarip ne demek sorusu karşısında hazırlıklı olmanız için örneklerle açıklamalar yapacağız.

Arapça kökenli bir kelime olan muzdarip, herhangi bir durum karşısında mağdur olma ve acı çekme hali olarak ifade edilebilir. Muzdarip olma, muzdarip kişi, muzdarip etme, muzdariplik gibi kavramlar bu kelimeye bağlı olarak ortaya çıkan kavramlardır. Kelimenin doğru kullanımı için bilmeniz gereken bilgileri veriyoruz.

Müzdarip Kelimesinin TDK’daki Karşılığı

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından muzdarip kelimesi, ‘Izdırap ve acı çeken’ olarak tanımlanıyor. Hem yazımı hem anlamı açısından TDK resmi web sitesi üzerinde en fazla arananlar arasındaki muzdarip kelimesi, herhangi bir durum karşısında mağduriyet yaşayıp buna bağlı ızdırap yaşayan kişileri anlatmak için kullanılmaktadır.

Elbette yaşam içerisinde çekilen her ızdırap ile acıyı, muzadrip kelimesi ile açıklamak doğru olmaz. Kelimenin anlamının yerini bulması için bir mağdur olma yada mağduriyet yaşanma olmalıdır. Kelime daha fazlasıyla, muzdarip olmak şeklinde kelime grubu ile dile getirilir. Bu mağduriyetin oluşturulmasına ve acının oluşmasına sebep vermek muzdarip etmek olarak dillendirilebilir.

Yazımında yanlış kullanımlara sık olarak “mustarip” yada “muzdarib” gibi yanlışlıklar görülen muzdarip kelimesi, zaman zaman yaşanan olumsuzlukları anlatmak için en doğru seçim olur.

Muzdarip Kelimesi Kullanmanız Gerekebilecek Bazı Örnekler

Örnek vermek gerekirse, bölgenizde yaşanacak olan bir elektrik kesintisi sonucu üzerinde çalıştığınız bir dosyanın kaybolması bir mağduriyettir. Bu kayıptan dolayı üzüntü duyacak, daha uzun süre çalışmak durumunda kalacak ve ertesi gün daha büyük olumsuzluklar yaşayabileceksiniz. Bu durum yani elektrik kesintisi ile yaşanan mağduriyet muzdarip olma kelimesi kullanılarak ifade edebilir. Bu ruh hali ile, “Dün gece yaşanan elektrik kesintisi beni muzdarip etti” cümlesini kullanmanız yerinde olur.

Bir başka örnek olarak iş hayatınızdan verelim. Birlikte çalıştığınız ve güvendiğiniz bir personelinizin beklenmedik biçimde istifası ile işlerinizde ciddi sorunlar oluşabilir. Bu durum tüm çalışanlarınızı etkileyebilir, iş yükleri artabilir, ilgilendiği işlerin aksaması söz konusu olabilir. Bu durum karşısında da, “…. bölge sorumlusunun istifası, tüm şirketi muzdarip etti.” Cümlesini kurmak iyi olabilir.

Muzdarip ve farklı kullanımlarını yerinde kullanmak istediğinizde, bir mağduriyet durumun oluşması gerektiğini unutmamalısınız. Kimsenin muzdarip olacağı durumlar ortaya çıkmaması ne kadar güzel olabilir değil mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu