Sağlık Yaşam

Moringa Çayı Nedir?

Moringa Çayı Nedir, Moringa çayı, Moringa Oleifera adlı bitki yaprakları kullanılarak üretilen ve bulunduğumuz dönemde Türkiye’de de son derece adı duyulan bir ürün haline gelen bir çay türüdür. Moringa bitkisinin kökünden başlayıp yapraklarına dek olan tüm bölümlerinin insan sağlığına oldukça yararlı olduğu olduğu bilinmektedir. Moringa veya Moringa Oleifera şeklinde tabir edilen bu mucizevi bitkinin, anavatanı Hindistan’dır. Bununla birlikte Pakistan, Nepal, Filipinler gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Doğu ülkeleri bu bitkiyi şeker hastalığı, kalp hastalığı, kansızlık, artrit gibi birçok hastalığı engelleme de ve tedavi de kullanmıştır.

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Pek çok hastalığa iyi geldiğini bir önceki başlıkta dile getirdik. Türkiye’de en sık moringa yaprağı kullanılarak üretilen Moringa çayının tüketildiği görülmektedir ve çoğu kez zayıflatma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Zayıflatma özelliği ile beraber, moringa yaprağında yer alan zengin mineral ve besin içeriği sebebiyle bilimsel anlamda da birçok yararı olduğu saptanmıştır. Moringa çayının faydaları şu şekildedir:

-Bünyesinde oldukça zengin miktarda vitamin, mineral ve amino asit bulundurur. A, C ve E vitaminlerini içermektedir. Kalsiyum, potasyum ve protein anlamında da son derece zengin bir üründür.

-Çok miktarda antioksidan içerir ve antioksidanlar, hücre hasarının yanı sıra iltihaplarla savaş veren bileşenler olarak bilinir.

-Bünyesinde yer alan zengin A vitamini sayesinde göz sağlığını korur.

-Sindirim sisteminin düzenli olarak açılmasını sağlar ve kabızlığı giderir.

-Metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur ve vücudun yağ depolamasını önler. Diğer taraftan iştahım kesilmesine sebep olur. Böylelikle de sağlıklı şekilde kilo vermek isteyen kişilere oldukça yararlıdır.

-Yaşlanma karşıtı bir üründür. Yaşlanmaya büyük oranda engel olur. Ayrıca saç ve tırnak bakımına da büyük katkıları vardır. Sağlıklı saç bakımının en önemli ürünleri arasında yer alır.

-Moringa çayı, kolesterolün dengelenmesini sağlar. Glikoz seviyesinin dengesiz şekilde artışını önler.

-Kan kolesterol düzeyini düşürdüğünden kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruma sağlar. Böylelikle hücrelerin hasar görmesine engel olur. Kan şekerini dengede tutmaya destek verir.

Beyinde yer alan sistemin korunmasına büyük faydası vardır. Buna bağlı olarak da alzheimer rahatsızlığını tedavi etmek amacıyla da kullanılabilir.

-Antioksidan bulundurması sebebiyle karaciğer sağlığını koruma etkisi vardır.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Moringa çayı, ülkemizde en fazla ç poşet çay formunda satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı da kullanım şekli ve hazırlanma biçimi oldukça basit ve pratik olarak bilinir. Poşet çayların tüketilmesi için, üstüne kaynar su döküldükten sonra 4-5 dakika boyunca demlenmesi için bırakılır ve daha sonra da basit bir şekilde hazırlandıktan sonra içilebilir. Bunu günlük olarak düzenli şekilde sabahları ve akşamları tüketmek, kısa zamanın ardından faydalarının görülmesine imkan sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu