Sağlık Yaşam

Mide Fıtığı Nedir? Türleri Nelerdir?

Mide fıtığı, her yaştan insanda ortaya çıkabilen, fakat en fazla 50 yaş üstü kişilerde kendisini gösteren bir hastalıktır. Midenin yemek borusuyla buluşmasını sağlayan üst bölümde yer alan kasların erimesinin ardından midenin yemek borusuna sarkmasıyla meydana gelir. Midenin üst bölümünde yer alan kasların genişlemeye ve zayıflamaya yatkın olması sebebiyle farklı tetikleyicilerle beraber mide fıtığına sebep olur. Genel manada ifade etmek gerekirse bu hastalık diyaframın zayıf kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sorununda  birden fazla etkisi olabilir. Düzensiz olarak beslenmenin ardından devamlı kabız olmak ya da obezite, yaşlanma kaynaklı kasların zayıflaması, vücutta genetik yapı, sinir ve stres, sigara kullanmak gibi sebepler mide fıtığının tetikleyicisi olmaktadır. Bununla birlikte gebelik ve çok ağır çalışma hayatının olması da mide fıtığına neden olabilmektedir. Mide fıtığının ciddi bir tehlikesi mevcut değildir ve günlük yaşamı aşırı şekilde etkilememektedir. Fakat bazen hastalarda orta ya da ileri düzeyde reflüye sebep olabilmektedir. Reflü hastalarında neredeyse yarısında mide fıtığı karşımıza çıkmaktadır. Mide fıtığı olan kişilerde midede yemek borusuna sarkmış bölüm fıtık olur. Mide fıtığının derecesi ve reflünün düzeyi uzmanın verdiği karar sonucunda cerrahi müdahale kararı alınabilir. Cerrahi müdahalenin ardından çoğu hastada kesin bir sonuç elde edilir. Fakat cerrahi işlemin yapılması için reflünün ilerleme düzeyi, fıtığın derecesi ve yapılan tetkiklerin sonucu önemlidir. Mide fıtığına iki farklı türde rastlanır:

Paraösefagal Mide Fıtığı Nedir?

Bu mide fıtığı türüyle oldukça sık karşılaşılmaz ve yoğun şekilde kadınlarda ortaya çıkar. Gerekli tedavi zamanında yapılmazsa mide fıtığı artık yemek borusuyla birlikte göğüs boşluğuna doğru gider ve bu kısımda fıtıklaşmaya devam eder. Paraösefagal mide fıtığının ileri düzeye gitmesi yaşamsal riske yol açar. Kesinlikle cerrahi müdahale şarttır ve tedavisi asla ertelenmemelidir.

Sliding Hernia (Kayma tipi mide fıtığı) Nedir?

Genel olarak reflü ile bağlantılı olur ve bu hastalık da midenin yemek borusuyla beraber göğüs boşluğuna kaymasıyla ortaya çıkar. İlk başta normal mide fıtığı ile aynı belirtilere sahiptir. Fakat daha sonra ilerlemesi halinde ise paraösefagal mide fıtığına dönüşmeye başlar. Mide fıtığının bu noktaya geçmeden öncesinde kesinlikle tedavi edilmesi kişi için en sağlıklı seçim olur.

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Mide fıtığı en başlarda genellikle bir belirti vermez. Belirti verdiği hallerde ise midede eğilme, ağır kaldırma ya da tuvalet düzensizlikleri nedeniyle meydana gelen basınç kaynaklı göğüs kemiğinin arka kısmında yanma ve ekşime oluşabilir. Mide fıtığı hastalığının düzeyine göre de belirtiler farklı olabilir. Başlangıç düzeyinde olan hastalık belli bir belirti vermezken, orta ve ileri seviyelerde ise ciddi problemler ortaya çıkabilir. Göğüs kemiğinin arka kısmında yanma, ekşime ya da ağza ani bir şekilde gıda atıklarının gelmesi, boğaza doğru giden ağrı ve gece saatlerinde kendisini gösteren öksürük nöbetleri mide fıtığı belirtileri olmaktadır.

Mide Fıtığı Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Mide fıtığı tedavisi gastrit ve reflü hastalığında olduğu gibi tedavi yöntemleri benzerlik gösterir. Belli bir ilaç tedavisi bulunmaz. Hastanın düzenli olarak diyet uygulaması mide sağlığını koruması adına en iyi tedavi şekli olur. Mide fıtığı hastalığı olan kişilerde hastaların kesinlikle asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durması, kahve, tereyağı ve çikolata gibi yiyecekleri tüketmemesi gerekir. Bu kişiler yemek yedikten minimum 3 saat sonra uyuması gerekir. Gece saatlerinde midede basınç oluşmaması adına baş göğüsten daha yüksek bir düzeyde olacak şekilde yüksek bir yastıkla yatmak gerekir. Midede gaz yapabilecek ürünlerden uzak durulmalıdır. İlerlemiş mide fıtık tedavisi ise uzman doktorun uygun görmesi halinde cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Midede fıtıklaşan  bölüm yerine getirilir ve yeniden fıtıklaşmaması adına gereken tüm müdahaleler yapılır. Hastalığın boyutu uygun ise ve cerrahın önerileri çerçevesinde genel olarak laparoskopik ameliyat tercih edilir. Mide fıtığının bir daha tekrar etmemesi adına düzenli olarak beslenmek, mide sağlığına dikkat etmek ve mideye zarar veren yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Stres kaçınmak ve sigara bırakmak oldukça yararlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu