Sağlık Yaşam

MCV Nedir?

MCV, kanda yer alan oldukça önem arz eden bir göreve sahip olan kırmızı kan hücrelerine ilişkin uygulanan bir testtir. Alyuvarlar, kana kırmızı rengini kazandıran ve vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni taşıma görevini yapan oldukça önemli hücreler olmaktadır. Kemik iliğinde üretimi yapılan kırmızı kan hücrelerinin ortalama kapasitelerini ifade eden MCV testiyle bu önemli hücrelerin değerleri ortaya çıkarılır. MCV ile bir takım hastalıklara sebep olabilecek düşüklüğü ve yüksekliği tespit edilir.

MCV Değeri Nasıl Ölçülür?

MCV testi, tam kan sayımında bulunur. Bu testin yapılmasıyla bir dahiliye doktoruna başvurmak gerekir. MCV testi ile kanda yer alan alyuvarların normal büyüklüğü belirlendikten sonra MCV değerinin ölçümü yapılır. MCV değeri, ilk uygulandığında düşük ya da yüksek olabilir. Ancak daha sonra yapılan testte normal değerlere döner. MCV normal değer anlamında çocuklarda, yeni doğanlarda, gençlerde ve gebelerde farklı olabilmektedir.

MCV Normal Değerleri Nedir?

MCV normal değerine bakıldığında, yetişkin kişilerde ortalama olarak 80-100 fl / kırmızı hücre hacmindedir. MCV testi ile tanı konulması mümkün değildir sadece var olan tanıya yardım sağlamak amacıyla yapılmaktadır.  MCV değerlerine bakılarak yorum yapılması yerine bir dahiliye uzmanına gitmek ve ondan yardım almak daha yararlı bir durum olacaktır. MCV normal değeri, yaş ve gebelik zamanlarına göre değişik değerlerde olabilmektedir.

1-3 günlük yeni doğan: 95-121 fL

1 aylık yeni doğan: 85-123 fL

6 aylık ile 2 yaşındaki bebekler: 70-86 fL

12-18 yaş arası erkek: 78-98 fL

12-18 yaş arası kadın: 78-102 fL

Yetişkin gebelerde: 79-93 fL

İlk 3 aylık gebelikte: 85-97,8 fL

İkinci 3 aylık gebelikte: 85,8 – 99,4 fL

Son 3 aylık gebelikte: 82,4-100,4 fL

(Femtolitre fL=10^15 Litredir (yani bir litrenin katrilyonda biri))

MCV Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

MCV değerinin düşük olarak kabul edilmesi için 80 fL’den düşük çıkmış olması gerekmektedir. MCV ile alyuvarların ortalama hacim değerlerinin tespiti yapılır. MCV düşüklüğünün anlamı bu kırmızı kan hücrelerinin daha küçük boyutta olması anlamına gelir. Bu durum taşınması gereken oksijen oranının daha az olacağı manasına gelmektedir. Diğer taraftan daha düşük oksijen ise vücudun daha erken yorulmasına sebebiyet verir. Mikrositer ve mikrositik şeklinde de tabir edilen MCV düşüklüğü, halk dilinde kansızlık şeklinde de ifade edilir. MCV düşüklüğünün bir takım bulguları ve sebepleri mevcuttur.

MCV Düşüklüğü Bulguları Nelerdir?

MCV düşüklüğünün meydana gelmesi sonucunda hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijenin taşınamamasının ardından bir takım hastalıklar kendisini gösterir. Öncelikle MCV düşüklüğü kolay yorulma, yorgunluk hissiyle ortaya çıkar. Diğer taraftan başlıca bulguları arasında saç dökülmesi, tırnakların kolay kırılması, baş ağrısı, üşüme hissi, iştahsızlık yer almaktadır.

MCV Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Normal kırmızı kan hücrelerinin hacmi, 80 fL’den düşük olması MCV düşüklüğünün olduğuna işaret eder. MCV düşüklüğü ise bir takım sebeplerden kaynaklı olarak düşük çıkmaktadır. MCV düşüklüğünde kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır. Bu durumun nedenine baktığımızda ise adetle beraber meydana gelen kan kaybı ve özellikle doğumun ardından ortaya çıkan kan kaybı ve demir eksikliği olmaktadır. MCV düşüklüğünün sebeplerin en başında B6 vitamininin eksik olması, talasemi gibi kan rahatsızlıkları, kan kaybı, kronik bir hastalık gelmektedir. MCV düşüklüğünün sebepleri arasında şunları sayabiliriz; -Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, böbrek yetmezlikleri, talasemi, sideroblastik anemi, kalıtsal anemi, Kurşun zehirlenmeleri, kronik hastalık anemisi, adet ve ülser gibi kan kayıpları, gastroinstestinal kan kayıpları.

-Çölyak hastalığı

-Kötü bağırsakta ortaya çıkan absorpsiyonu

-Beslenme düzensizliği– anoreksiya nervoza, bulimia

-Emilimini engelleme özelliği olan ilaçlar, metformin gibi

-Sideroblastik anemi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu