Sağlık Yaşam

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu Nedir: Kuşburnu, gülgiller ailesinde yer alan ve yabani gül şeklinde de tabir edilen doğal bir bitkiden oluşan meyvelere verilen addır. Kuşburnu yetişen ağacın boyu 1-3 metre arasında olmaktadır. Bununla birlikte dallarında ve yapraklarında dikenler vardır. Bitkinin meyvesini verdiği aylar ise Eylül ve Ekim’dir. Kuşburnu, kırmızı ve turuncu karışımı bir renge sahiptir. Dünya üzerinde en fazla ülkemizde yetişir. Ancak dünya genelinde de sık sık tüketildiği bilinmektedir. Türkiye’de en fazla Karadeniz, Doğu Anadolu ve Marmara Bölgeleri’nde yetiştiği bilinir. Diğer taraftan az miktarda olsa da İç Anadolu’daki bazı kentlerde ve Ege Bölgesi’nde de kuşburnu bitkisinin yetişmesi mümkündür.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu, lezzetli olmasının yanı sıra, sağlığa olan yararlarıyla da ön plana çıkmaktadır. İçerisinde büyük miktarda antioksidan yer alan, vitamin ve mineral açısından son derece yüksek değerlere sahiptir. Kuşburnunun faydaları nelerdir sorusunun yanıtı şu şekildedir:

-Antioksidan bakımından son derece zengindir.

-Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

-Şeker rahatsızlığı olanların kan şekerinin dengelenmesine katkıda bulunur.

-Güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır.

-Kilo vermek isteyenlere diyette yardımcı bir üründür.

-Gastrointestinal rahatsızlıkların etkisini düşürür.

-Cildin yaşlanmasına büyük oranda engel olur.

-Ağrı kesici özelliklere sahiptir.

Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

Kuşburnu, Türkiye’de oldukça çeşitli şekillerde sık sık tüketimi yapılan bir üründür. En fazla tüketim şekline baktığımız zaman kuşburnu çayı şeklinde olduğunu görürüz. Çoğu zaman kış mevsiminde tüketilmesi tercih edilen kuşburnu çayı, bunun yanı sıra idrar söktürücü özelliğe de sahiptir ve bununla birlikte de vücuttan ödemi atma, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korunma gibi yararları ile de bilinmektedir. Kuşburnu kullanım şekillerinden bir tanesi de marmelat olarak bilinir. Türkiye’de sık sık kahvaltılık ürün şeklinde tüketimi yapılmaktadır. Antioksidan bakımından son derece zengin olması insanların kuşburnu marmelattı yaparak tüketmesinin önemini açığa çıkarmıştır. En fazla Eylül ve Ekim ayları içinde, hasat dönemi olmasından dolayı kuşburnunun taze toplanması mümkün olmaktadır.

Kuşburnu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuşburnu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok yönden faydası saymakla bitmeyen kuşburnunun sağlığa olan yararlarını doğru şekilde elde etmek istiyorsanız doğru biçimde kullanmanız son derece önemlidir. Kahvaltılarda ya da akşam çayında beslenme programınıza kuşburnu çayı veya meyvesi ilave ederek en güzel şekilde verim alabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ise, sağlık problemi olan kişilerin kullandığı ilaçların ya da özel bir beslenme şekli olan kişilerin, düzenli olarak kuşburnu tüketimi yapmadan öncesinde uzman bir doktora başvurmasında büyük yarar vardır. Hamileyseniz ya da herhangi bir sağlık sorununuz varsa yine doktorunuzdan bilgi alarak kuşburnu tüketmeniz de hiçbir sakınca olmayacaktır. Böylece kuşburnunun birçok faydasından en verimli şekilde faydalanmanız mümkün hale gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu