Kredi Kartında Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

 Kredi Kartında Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartında Erken Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak kredi kartında erken kapatma işlemleri üç farklı yöntem ile gerçekleşmektedir. Birincisi telefon bankacılık hesabını kullanarak müşteri hizmetlerinden, en yakın banka şubesini giderek veya internet bankacılığından istekte bulunarak erken kapatma işlemini gerçekleştirebiliriz.

Fakat bazı bankalar sadece çağrı merkezleri üzerinden iptal taleplerini gerçekleştirmektedir. Yani öncesinden kullandığınız kartın bankasının hangi sistemler ile çalıştığını öğrenmeniz gerekmektedir.

İlk değinmemiz gereken husus kredi kartını iptal etmek ile kredi kartını erken kapatma işlemleri aynı mı? Genel olarak kredi kartı iptal etme ile erken kapatma işlemleri çok karıştırılmaktadır. Fakat ikisi de farklı işlemlerdir. Kredi kartı kapatma işlemi, kısa bir süre veya belirli bir süre zarfında kullanılan kartın kullanım dışı bırakılmasıdır.  Bunun tam tersi olarak kredi kartı iptal işlemi, ise kullanılan kredi kartına tamamen son verme işlemidir. Kredi kartını kullanmak istemeyenler (kısa süreliğine değil tamamen kapatma işlemi için) kredi kartı iptal işlemine başvurmaları gerekmektedir.

 Merak edilen bir diğer konu ise internet bankacılık aracılığıyla erken kapatma işlemi yapılabilir mi? Kredi kartının erken kapatma işlemi, banka açısından bir müşterinin bünyesinden ayrılması olduğu için erken kapama işlemini kolaylaştırmamak adına çoğu banka internet bankacılığında kredi kartında erken kapama işlemi bulunmamaktadır. Ancak bazı bankalar kredi kartı erken kapama işleminin internet bankacılığı üzerinden yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bunu da yine anlaşmalı olduğunuz banka üzerinden bilgi edinebilir ve ona göre işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alışveriş yaptınız ve hala taksitleri devam eden bir karta sahipsiniz ve erken kapatmak istiyorsanız. Ve kapatılıp kapatılmadığını merak ediyorsanız bunun cevabı “evet” taksitleri devam eden kredi kartında erken kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak erken kapatma işleminde yapılmak istendiğinde banka personeli tarafından yoğun bir ikna durumuna maruz kalınabilir. Kartın iptal edilmemesi ve müşteri kaybı yaşamaması adına bankalar birtakım ikna yöntemleri, kampanyalar, özel teklifler sunmaya çalışabilirler.

Eğer kişi kredi kartını erken kapatılması konusunda kararlı ise bu konuda ısrarcı olmasında yarar vardır. Kredi kartının gelecek dönem taksitleri bulunuyorsa bile, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kredi kartının erken kapatılmasında herhangi bir sorun yoktur. Banka kapatmak için bildiride bulunulan günden sonra 7 gün içerisinde kartı kullanıma kapanmak zorundadır. Kapatma işleminden sonra taksit konusunu merak edenler ise bu süreçten sonra taksitleri aynı düzen ile ödemeye devam edebilir. Borcun toplu ödeme gibi bir zorunluluğu yoktur. Mevcut borç bitene kadar bankalar hesap özeti göndermekle yükümlüdür. Bu konuda yine bankanızla görüşmenizde fayda vardır.

İptal Edilen Kartın Taksitleri Nasıl Ödenir?

Bireyler burada farklı yöntemler kullanabilmektedir. Birinci yöntem, normal ödeme planı içerisinde bulunan taksitlendirme miktarı üzerinden ödeme yapılabilir. Aylık taksitler bitene kadar hesap özeti tutarı kadar ödeme yapılarak tüm borç kapatılabilir. İkinci yöntem, toplam borç tutarı kadar bir nakit para mevcutsa tüm borç tek seferde yatırılarak ödeme yapılabilir ve borç kapatılabilir. Bireysel ihtiyaç kredisi kullanılarak tüm borç yine kapatılarak aylık olarak kredi borcu ödemesi yapılabilir.

Ancak bu noktada unutulmaması gereken nokta, kullanılacak olan kredide faiz ödemesi yapılacağı için mevcut borcun tamamı kapanmış olsa da ekstra bir faiz maliyetine katlanılması gerekecektir. Üçüncü yöntem ise bir de kredi kartı kapatmak için ücret ödemek gerekiyor mu diye merak edenler için bu konuda bilgilendirme yapmak gerekirse “hayır” ödemek gerekmiyor. Yasal olarak kredi kartı iptali için herhangi bir ücret talep etme durumu söz konusu değildir.

 Ancak bankalar kredi kartının erken kapatılması adına bir ücret talep edebilir. Bankalar birçok kişiden bu ceza ücretini talep etmemektedir gibi görünse de kredi kartları için yıllık belli bir ücret almaktadır. Genellikle kredi kartları için ilk yıl kart ücretleri talep edilmemektedir. Ancak daha sonraki senelerde yıllık ücret ödememek için otomatik ödeme talimatı, belirli bir harcama limiti veya belirli bir tarihe kadar kredi kartını kullanma sözü gibi bir takım taahhüt talep ederler. Eğer belirtilen tarihten daha önce kredi kartının erken kapatılması gerçekleştirilirse erken kapatılması adına bir işlem uygulanır.

Bankalar, 10.03.2007 tarihinde ‘’Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’’ adı altında resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre kredi kartı iptal talebini aldıktan sonra yedi gün içerisinde işlemi gerçekleştirmekle yükümlüdürler. Aksi durumda, kredi kartı iptal talebi yapıldığına dair kanıtlayıcı belgelerle beraber BDDK’na şikâyet dilekçesi yazılabilir.

Sinan Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir