Genel

Kraliçeyi Kurtarmak Özet

Aleks Isaac Fog adlı çocuk, oldukça zeki bir çocuk olmaktadır. Okulda matematik haricinde kalan bütün dersleri en iyi derecede tamamlar. Günlerden bir gün okul servisi beklediği mekanda çevresinde rakamların yazdığı bir kalem bulmuştur. Kalemi görmesiyle birlikte işitmiş olduğu ayak seslerinin ardından endişe duyan Aleks hızlı bir şekilde okul servisine biner ve oradan uzaklaşır. Kalemi öncelikle en yakın arkadaşı olarak gördüğü Sam’e bakması için verir. Sam, Aleks’e kalemleri takas etme teklifinde bulunsa da Aleks, Sam’i reddederek ona her pazartesi gününde yakılacak olan matematik sınavında yeni kalemini kullanarak gireceğini dile getirir. Daha sorma zaman gelir ve sınava girer. Bu esnada Aleks büyük bir şok ile karşılaşır. Bunun sebebi ise kalemin kendi kendine Aleks’in elini hareket ettirerek bütün soruları çözmesidir. Aleks bu durumdan büyük şaşkınlık duyar ve büyülü kalemi hakkında anında Sam’e anlatarak delillerini de gösterir. İkisinin arasında konuştuğu esnada Vanessa kulak misafiri olmuştur ve bu büyük sırrı artık oda bilmektedir. Daha sonra ise bu üçlü bir grup olmak amacıyla bir araya gelirler. Öğlen yapılan teneffüslerde bir araya gelerek kütüphanede yer alan dünyadaki en zor matematik problemlerini çözmeye çalışırlar. Günlerden bir gün Aleks gerçek durumun farkına varmıştır ve arkadaşlarının eğlencesi sebebiyle de kalemin boyunun giderek küçüldüğünü görür. Aleks’in bu kaleme oldukça fazla ihtiyacının olması ve arkadaşlarına da bu durum hakkında onu anlamasını ister. Ancak aniden ağzından doğru şeylerin yerine kalemi kaybettiği yalanı çıktığında, Aleks’in iç dünyası suçluluk hissetse de bu yalanına devam eder. Bir süre geçtikten sorma okul dolabının gizli yerine baktığı zaman kalemin gerçek şekilde kaybolduğunu görür ve Aleks büyük şaşkınlık yaşar. Eve döndüğü zaman her daim kafasını dağıtmak amacıyla yapmış olduğu her şeyi yapıp kitap okumaya geçer. Ancak kütüphanesinde daha öncesinde hiç denk gelmediği ve yazarı bilinmeyen bir kitaba denk gelir. Kitabın ismi ise Kraliçeyi Kurtarmak olarak karşısına çıkar. Aleks kitabı eline alır ve okumaya başlar. Kitap oldukça fazla ilgisini çeker.

Kraliçeyi Kurtarmak adlı kitapta İdilya Krallığının oldukça iyi kalpli olan kraliçesi Jayden yer almaktadır. Zümrüt gözlerinden merhameti dışarı yansıyan Kraliçe, o kadar çok yüce gönüllüdür ki ülkesini başarı ve dürüstlük alanlarında neredeyse tekrardan inşa etmiş gibidir. Diğer taraftan senenin belli dönemlerinde bir parti yapar ve rakip olarak görülen diğer ülkelerdeki kralları buraya davet edermiş. Düşman olan krallar bu denli bir samimiyet ve dürüstlüğü görünce savaş konusunu akıllarından bile geçirmezmiş. Bununla birlikte içlerinden Lugubriya Krallığının Kralı olarak yer alan Recher hariçtir. Recher, yapılan partinin ortasında Kraliçe Jayden’e evlenme teklifini iletir. Ancak Kraliçe Jayden güzel bir dille onu tanımadığını ve bu sebepten dolayı da öncelikle yalnızca arkadaş olabileceklerini dile getirir. Kibir ve öfke yüzünden sinirlenen Recher, kendisine ait saraya dönüp Jayden’ı kazanmak için plan yapmaya başlar. Bir sabah sarayda görevli olanlar Kraliçenin odasına girer Kraliçeyi göremezler. Recher, Jayden’i kaçırmış ve onu zindanlarındaki en derin yere hapsetmiştir. Zindanda iki kapı bulunmaktadır. Bu kapılardan bir tanesinden geçiş yaparsa Recher ile evlenmek mecburiyetinde kalacaktır. Diğer kapıdan geçerse korkunç canavarların yer aldığı zindan kapılarından bilmeceleri bularak çıkışa gitmesini sağlayacaktır. Kraliçe Jayden haliyle bu seçenekler arasında kendini çıkışa götürecek olan kapıyı kullanmayı tercih etmiştir.

Tam da bu noktada hikâye Aleks’in yardımıyla sürmeye başlayacaktır. Sorulmuş olan bilmecelerin hepsi matematik alanındadır. Burada olumsuz bir durum vardır ve Aleks o sihirli kalemi kaybettiğinden dolayı çaresiz kalmıştır. Kendi kendisine bazı bilmeceleri çözmüş olsa da arkadaşlarının desteğe ihtiyacı olduğunu düşünmektedir ve kitabı bilmeceleriyle birlikte Vanessa’ya anlatmıştır. Sam ile araları kötüydü çünkü. Vanessa ile beraber bilmeceleri günlük olarak kendi evlerinde buluşarak çözme kararı alırlar ve bir zaman sonra Sam’e de ihtiyaç duyarlar ve onsuz olmadığını anlamışlardır. Diğer taraftan da pazartesi günlerinde süren matematik sınavları Aleks’in gözünde sıkıntılı olsa da kendi kendisine iyi bir hale gelmiştir. Sam’inde gruba girmesiyle beraber çözmeleri gereken 400 adet bilmeceyi çoktan yarısını çözmüşlerdi. Ancak farklı bir Pazartesinde yapılan sınavda Aleks’in karşılaşmış olduğu soru onu şaşkınlığı uğratır. Bunun sebebi ise sorunun Jayden ile ilgili olması ve bilmecelerinin çözülerek mahzenlerden çıkışının belli bir zamanının olduğunu hesaplamakla alakalı olması ve Aleks’in yaptığı hesaplar sonucunda dört haftalık sürelerin kalmasıdır. Monoculus ismindeki gizli arkadaşlarının yardımıyla öğrenmişti bu olayları. Monoculus, ilk bilmecede tek gözlü yaratık yer alıyordu. Ayrıca görünüşe gör Alekslerin tarafında bulunuyordu. Yaz tatiline girilmişti. Sorular çözülmüş ve kraliçe Jayden kurtarılmıştı. Ancak hala daha oldukça büyük bir problem mevcuttu. Kraliçe Jayden mahzenlerin son kısmına ulaşmış, ancak son kapı içinde ne bekçi bulunuyordu ne de bilmece vardı. İşte bu olayın ardından da gerçek macera başladı. Aleks, Sam ve Vanessa birlikte Waconda Kampı’na doğru gittiler.. Bu durumda gerçek bulmacaları yeni yeni çözmeye başlamışlardı. Daha sonra bilmeceleri bilerek Kraliçe Jayden’i kurtardılar. Ancak bu defa dakraliçenin kendi ülkesine dönmeyecek ortadan kaybolması ve bununla birlikte Recher’ın Aleks ve arkadaşlarına görünerek tehdit etmesinin ardından işler daha fazla sarpa sarmaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu