Banka

Konkordato Nedir?

Ekonomik krizlerin yaşandığı her dönemde duyduğumuz konkordato konusunda detaylı bilgiye sahip miyiz? Genel olarak iflas diyoruz ama sanırım detaylarını da bilmek gerekiyor. Yazımızda konkordato nedir, kimler konkordato verebilir, konkordato ile iflas arasındaki farklar gibi sorulara karşılık bulmaya çalışacağız.

Konkordato Ne Demektir?

Her ne kadar iflas etme durumu olarak görülse de konkordato, basit bir ifadeyle iflas olmadığı gibi iflastan kurtulma çabası olarak da ifade edilebilir. Konkordato, iflas ertelemesidir ve karşılıklı tavizlerin verilmesi suretiyle sonuçlanan bir anlaşma veya borç yapılandırması olarak görülebilir. İşin özünde bir anlaşma olan konkordato; borçların yeniden yapılandırılmasını ve bu vesile ile iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilme olanağının verilmesidir.

Ekonomik kriz dönemlerinde şirketlerin konkordato yoluna başvurduklarını sık görürüz. Ülkemizde iflas ertelemesi yapan kurumunun kaldırılması sonucunda ortaya çıkan boşluğu konkordatonun doldurduğu da söylenebilir. İflastan kurtulma çabasında olan firmaların, öngörülen bir düzenleme şeklinde konkordato yoluna gittiği görülmektedir. Konkordato, dürüst borçlular için düzenlenir ve finansal yapılarında bozulma olan işletmeleri koruma amacına hizmet eder.

Konkordato ile İflas Arasındaki Farklar

Halk ifadesiyle iflas ile konkordato aynı gibi görülse de farklar içerir. Bu farklar:

  • İflas başvurusunu sadece sermaye şirketleri yapabilir. Konkordato için ise; sermaye, şahıs şirketleri, dernekler, gerçek kişiler başvuru yapabilmektedir.
  • İflas başvurusunda; borca batık olduğunu gösteren, iyileştirme içeren bilgilerin bulunduğu bir proje hazırlama zorunluluğu bulunur. Konkordato için ise, konkordato projesi hazırlamak yeterli olur.
  • İflas ile alacaklıların alacaklarından vazgeçme gibi bir durum söz konusu olmaz. Oysa konkordato ile, alacaklıların büyük bölümüm konkordatoyu kabul ederek ya borçların bir kısmından vazgeçebilir ve yapılandırmayı kabul eder.
  • Konkordato az masrafla yapılabilir. Oysa iflas çok daha maliyetlidir.
  • İflas sonrasında borçlu olanın tasarruf olanağı ortadan kalkmaktadır. Ancak konkordato ile borçlu, tasarruf imkanına sahiptir.
  • İflas sonrasında borçlara faiz işler, ama konkordato ile borçlara faiz işlemez.

Konkordato Süresi

Zor durumda kalarak konkordato başvurusu yapan için karar mahkeme tarafından verilir. Konkordato için gerekli belgelerin hazırlanması için mahkeme 3 geçici mühlet verir. Bu süre, gerekli olduğu görülürse talep üzerine 2 ay daha uzatılır ve toplam olarak bu süre 5 aya çıkabilir. Konkordato için mahkeme kesin mühlet hakkındaki kararını, bu geçici mühlette verir. Konkordato konusunda kesin mühlet için de, mahkeme komiser raporu incelenir. Konkordatonun gerçekleşmesi için 1 yıllık kesin mühlet verilir. Bu sğre gereken hallerde yine mahkeme tarafından 6 ay kadar da uzatılabilmektedir. Konkordato için tüm süreler kullanılırsa, konkordato süreci 23 aya kadar çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu