Genel

Kitap Yazmanın İncelikleri

Yazar olmak, edebiyatı ve kitapların dünyasını seven herkesin hayali olan meslekler arasında yer almaktadır. Ancak iyi ve çok satan bir kitap yazarı olmak, okur olmak kadar kolay bir iş değil. Bu nedenle öncelikle kitap yazmanın incelikleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Tarihten bu yana okunmaya devam eden usta yazarlar, genç yazarlar için birçok tavsiyeler vermektedir. Edebiyatçı ve yazar olmak kitap yazmak istiyorsanız ilk iş olarak usta kalemleri çok okumalısınız. Üstelik iyi bir okur olmalısınız. Okuduğunuz bir haber metnini dahi inceleme gözü ile okuyabilmelisiniz. Kitap okurken temadan karakterlere kadar çok dikkatli bir şekilde akışı takip etmeli ve yazarın başarını ortaya koyan sırlarını çözmeye çalışmalısınız.

Kitap Yazmanın Altın Kuralı: Tema Seçimi

Kitap yazarken öncelikle ne yazacağınıza ve neden yazacağınıza karar vermeniz gerekir. İnsanlara anlatacak bir şeyiniz ve üstünde duracak bir derdiniz yoksa kitap yazmak sadece sizler için rahatlatıcı olabilir. Ancak kitap yazarken dikkat edilmesi gereken kurallar arasında ilk sırada tema yer alır. Belirlediğiniz hedef kitlenizin ilgisini çeken bir temaya sahip olmak çok önemlidir. Bu nedenle tema üzerinde en az olay ve karakterler kadar hassas bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Tema seçerken işleyeceğiniz olayın bu tema çevresine bağlı kalmasına, temanızdan çok uzaklaşmadan kitabınızı tamamlamaya özen göstermelisiniz. Çünkü temadan bir süre sonra uzaklaştığınızda okurlar için bu zihin dağınıklığına yol açar. Bu da sizin vermek istediğiniz ana mesajın etkisini azaltacaktır.

Dili Dikkatli Kullanmalısınız

İyi bir yazar dile hakim olmalıdır. Noktalama işaretlerini ve yazım kurallarını eksiksiz bilmek, doğru yerlerde uygulamak iyi bir yazar olmanız için yeterli değildir. Anlatım dilinde özellikle betimleme konusunda yetenekli olmalısınız. Çünkü okur gözünde canlandıramadığı kitapları okumaktan keyif almaz. Sürükleyici, okur kitlesinin eline aldığında zamanın nasıl geçtiğini anlamadığı bir kitap yazmak istiyorsanız öncelikle dili iyi bir şekilde kullanmalısınız.

Kelime oyunu yapmak ve mecaz anlam kullanmak, bazen çok işe yarar. Ancak bunun çok sık tekrarlanmamasına, soyut düşüncelerin ön plana çıkmamasına yazdığınızın kitabın konusunda netlik için çok dikkat etmelisiniz.

Dili kullanırken noktalama işaretleri aktarmak istediğiniz duygulara tercüman olur. Bu nedenle noktalama işareti kullanımı konusunda titiz davranmalısınız. Çok fazla ünle işareti kullanılan metinler okuyucuyu rahatsız eder ve yorar. Bu nedenle sıklıkla ünlem işareti kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Kitap Kurgusu Kitabınızın Her Şeyidir!

İyi bir kurguya sahip olmayan kitap ne kadar özenli yazılırsa yazılsın okunmaz. Okuyucuyu yorar ve anlam karmaşası yaşanmasına neden olur. bu nedenle kitabı yazmaya başlamadan önce dikkatli bir şekilde kurgulamaya dikkat etmelisiniz. Elbette fantastik, bilim kurgu tarzında eser verirken doğaüstü olaylar ön plana çıkar. Ancak bu tür yazarı değilseniz kitabınızda kullandığınız kurgunun hayatın olağan akışına uygun olması, okurların kurguyu gerçekçi bulması için çok önemlidir.

Kitap kurgularken karakterlerin kurgusu da çok önemlidir. Kitapta karşımıza çıkan karakterleri ne kadar kendimize yakın hissedersek o kadar kolay kitabı sevebiliriz. Bu nedenle karakter ve olay örgüsü bir kitabın can damarıdır.

Kişisel Gelişim Yazarı Olmak

Kitap yazmak isteyen kişiler, roman ve öykü alanına ilerlemediğinde genellikle kişisel gelişim alanında kitap yazarak edebiyat dünyasının içerisinde yer almak ister. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de günümüzde kişisel gelişim kitaplarının çok satmasından kaynaklanmaktadır.

Kişisel gelişim yazarı olmak için iyi düşünmelisiniz. Bu kadar çok eser verilen bir tür içerisinde sizin kitabınızı ön plana çıkaracak ve çok satan kitaplar arasında yer almasını sağlayacak bir nedene ihtiyacınız var. Verdiğiniz tavsiyelerin uygulanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Kişisel gelişim türünde en sık yaşanan sorunlardan bir tanesi de tüm kitapların birbirine benziyor olmasından kaynaklanır.

Birçok kişisel gelişim okurundan sık sık hangi kişisel gelişim kitabını okusam bir diğerine benziyor yakınmasını duyabilirsiniz. Bu alanda yazar olacaksanız bu eleştiriler sizler için de geçerli gibi davranmalısınız. Uygulanabilir olması kadar okurlarınıza bir kitaptan veya filmden uyarlama olmayan kitaplar sunmak okur kitlenizin sizi fark etmesine ve üstelik alanında fark yaratan, önemsenen bir yazar olmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırma Kitabı Nasıl Yazılır?

Kitap yazarken kitap yazma kuralları, yazacağınızın türe göre şekillenir. Eğer sizler bir araştırma ve inceleme kitabı yazmak istiyorsanız çok dikkatli olmanız gereken bir kulvarda yarışıyorsunuz demektir. Çünkü araştırma ve inceleme türünde eser vermek için mutlaka o alana tam anlamı ile hakim olmak gerekir.

Araştırmalarınızı eksiksiz yaptığınızdan ve bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız. Araştırma kitaplarında kaynakça göstermek, alanında uzman kişilerin görüşlerine kitap içerisinde yer vermek, mülakatlar yaparak bunların sonuçlarını kitaba yansıtmak da iyi bir araştırma kitabı yazabilmeniz için olmazsa olmaz kurallar arasında yer almaktadır.

Kitap yazmanın en büyük inceliği türü ne olursa olsun, yetenekli olmaktan geçer. Eğer bir yeteneğinizi geliştirmek istiyor veya kitap nasıl yazılır öğrenmek istiyorsanız sürekli yazma antrenmanları yapmak ve yazar atölyelerine katılmak da sizler için faydalı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu