Sağlık Yaşam

Kış Mevsiminde hasta Olmamak Amacıyla Neler Yemeliyiz?

Kış Mevsiminde hasta Olmamak Amacıyla Neler Yemeliyiz, Kış mevsiminde kapalı yerlerde daha çok kalmakla beraber, fiziksel aktivitelerin de düşmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Kış mevsimi boyunca fiziksel aktivitelerin yetersiz kalması, gece süresinin uzun olmasından dolayı televizyon izleme süresinin artması ve besin tüketme değerlerinin yükselmesinden dolayı, kilo artışı meydana gelebilir ve bu da bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Maruz kalınan fazla kilo ve hastalıklardan korunmak amacıyla kış mevsiminde yeterli ve düzenli olarak beslenmeye dikkat edilmelidir.

Yeterli ve Sağlıklı Beslenme Yöntemleri Nelerdir?

-Sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.

-Protein ihtiyacı ihmal edilmemelidir.

-Sıvı alımı artırılmalıdır.

-Fiziksel aktiviteleri çoğaltmak gerekir.

-Düzenli şekilde ve az az yemek yenilmelidir.

Sebze ve Meyve Tüketimi Artırılmalıdır

Sebze ve Meyve Tüketimi Artırılmalıdır

Kış mevsiminde A ve C vitaminlerine vücudumuz daha önceki zamanlardan daha fazla ihtiyaç duyar. Söz konusu vitamin türleri, bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesine katkıda bulunur ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Soğuk kış aylarında mandalina, limon, elma, portakal ve kivi gibi vitamin deposu ürünleri kullanmak hastalıklara karşı güçlü bir koruma oluşturur. Bunun yanı sıra maydanoz, roka, tere gibi sebzelerin tüketilmesi de vücut için gereken vitaminlerin alınmasını sağlar. Çay veya kahve tüketmek yerine kuşburnu çayını içmek daha iyi bir seçim olur. Kuşburnun bünyesinde yer alan C vitamini sayesinde oldukça faydalıdır.

Protein Tüketimi İhmal Edilmemelidir

Protein Tüketimi İhmal Edilmemelidir

İyi bir beslenme planının gerekleri arasında yeterli protein alımı da yer almaktadır. Doku onarımında etkili olmasından dolayı protein alımını günlük ihtiyaç duyulan kadar almak gerekmektedir. Enfeksiyon meydana geldiği zamanlarda, protein kaynaklarından faydalanarak sağlıklı olmak mümkündür. Bu noktada en fazla tüketilmesi önerilen doğal ürünler süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi ürünlerdir. Bununla birlikte omega3 almak da son derece önemlidir.

Sıvı Tüketimi Artırılmalıdır

Sıvı Tüketimi Artırılmalıdır

Vücut ısısının dengede kalması amacıyla bol miktarda sıvı tüketmek gerekir. Yeterli oranda sıvı tüketmek, vücutta meydana gelen toksinlerin dışarı atılmasına, vücuttaki organların iyi bir şekilde görevini yerine getir esinde, metabolizmanın iyi çalışmasında ve vücuttaki birçok biyokimyasal reaksiyonun yapılmasında oldukça önemlidir. Bundan dolayı da günlük minimum 2-2.5 litre kadar su içilmelidir.

Fiziksel aktiviteleri Artırın

Fiziksel aktiviteleri Artırın

Hareketsizlik kalkınmasının sonucu olarak günlük besinlerle alınan enerji harcanılan enerjiden çok olursa kilo artışı meydana gelir. Günlük hayatta gıdalarda yeterli oranda bulunan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller, vücudun gerek duyduğu kadar alınmalıdır.

Düzenli ve Az Az Beslenilmelidir

Düzenli ve Az Az Beslenilmelidir

Beslenme düzenini sık sık yapmak gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ise, öğünlerde az az yemek yemektir. Böylece metabolizmanın daha iyi çalışması sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu