Banka

Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Alınır?

Çalışanların en büyük hayali emekli olmaktır. Emeklilik aşamasında da kıdem tazminatı, planlanan ve üzerine hesaplar yapılan bir paradır. Şu günlerde tartışma konusu olan kıdem tazminatı, farklı yerlere aktarılması konuşulurken çalışanların tepkisine de neden oluyor. Peki nedir bu kıdem tazminatı? Nasıl alınıyor, nasıl artıyor, nasıl hesaplanıyor? Bu sorular için tüm çalışanlar, yazımızdaki bilgilere göz atarak bilgi sahibi olabilir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Bir anlamda çalışan kişiler için emekliliğe adım atacakları anda bir güvence bedeli olarak görülen kıdem tazminatı, tüm çalışanlar için önemli bir konudur. Hele son zamanlarda, bu kıdem tazminatının farklı yerlerde değerlendirilmesi yönünde var olan yasa hazırlıkları, konuyu daha da önemli hale getirdi. Değişiklik, hem iş hayatına yeni katılanları, hem de zaten iş hayatında olanları ve emekliliği yaklaşanları da kapsayabilir.

Kıdem tazminatı basit bir ifadeyle, çalışanın işten çıkarılması durumunda işverenin yıl bazlı olarak hesaplayarak ödemek durumunda kaldığı ücrettir. Kıdem tazminatını alabilmenin olmazsa olmaz şartı, en az bir yıl aynı kurumda çalışmış olmak gerektiğidir. Kıdem tazminatı alabilmenin farklı şartları da bulunuyor.

Kıdem tazminatı, yıllar boyunca çalıştığınız kurum yada işletmeye vermiş olduğunuz emeğin karşılığını almanıza yardımcı olan yasal sistemi olarak görülebilir. Eğer işveren, çalışanının iş akdini feshederse çalışanlarına kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Kıdem tazminatı; yasal yapıyla hem haksız işten çıkarmaların önüne geçmek, hem de çalışanları güvenceye alan bir yapıdır.

Kıdem Tazminatı Hesaplaması

4857 sayılı iş kanunu kapsamında yapılacak olan kıdem tazminatı için hesaplama yapılırken çalışanın çalıştığı yıl dikkate alınmaktadır. Çalışılan her yıl için, bir maaş tutarı kadar kıdem tazminatı alınmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplaması için, ilk olarak her 1 yıl için 30 günlük brüt ücret hesaplanır. Bu bir aylık ücret, çalışma yılı ile çarpılır. Kıdem tazminatı ödemesine, çalışanın ücreti içinde yer alan sürekli ödemeler de katılır. Ancak maaşı devlet tarafından belirlenen tavan ücreti hesaplanırken, devlet tarafından belirlenen tavan ücret üzerinden hesaplama yapılarak kıdem tazminatlarını alır. Bu tavan ücret tutarı, 2020 yılının ilk döneminde 6.730,15 TL olarak belirlenmiştir. Bugün kıdem tazminatı alacaksanız, maaşınız 6.730 TL seviyesinin altında ise kendi maaşınız üzerinden hesaplanarak kıdem tazminatını alacaksınız. Bu tavan ücretin üzerinde ise 6.370 TL sınırından kıdem tazminat hesabınız yapılacaktır. Kıdem tazminatında, yüzde 0,759 oranında kesintisi olarak damga vergisi de vardır. Bunun dışında başka bir kesinti yoktur.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı almak için işçi olarak çalışan olmanız gerekiyor. Aynı iş yerinde bir yıl boyunca çalışma şartı başta gelen şarttır. 1475 sayılı İş Kanunu’nu içinde kıdem tazminatını düzenleyen 14. Maddesi var. Bu madde, işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık dışındaki nedenlerden dolayı sözleşmesi feshedilen sigortalılara kıdem tazminatı hakkı veriyor. Çalışan işçi; sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması ve benzeri nedenlerle sözleşmesinin feshedilmesi durumunda da kıdem tazminatı alabilir. Aynı zamanda erkelere askerlik sebebiyle, kadınlarda da evlilik nedeniyle işten ayrılmalarda kıdem tazminatı alma hakkı tanınıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu