Sağlık Yaşam

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik Diyet Nedir, günümüzde adını daha sık duymaya başladığımız bir diyettir. Bu diyet türünde karbonhidrat ve protein tüketimi sınırlı hale getirilir. Normal olarak sağlıklı beslenme düzeninden çıkılan birçok besin türü, bahsi geçen diyetlerin içinde ana enerji kaynağı şeklinde alınır. Yağ değerleri açısından yüksek olan, az miktarda karbonhidrat ve protein sebebiyle söz konusu diyetlerin yapılması güçtür ve uzun zaman boyunca bunlara uymak zor olması ve sağlığımız açısından tehlikeli olabilmektedir. Bu durum en fazla karbonhidratları içeren besinlerin sakıncalı olmasından dolayı, bu diyet türünde ekmek, tahıl, undan yapılan tüm besinler ve şeker gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan maddeler yasaktır.

Ketojenik Diyetin Riskleri Nelerdir?

Ketojenik Diyetin Riskleri Nelerdir?

Ketojenik diyet, sağlıklı ve dengeli beslenme açısından son derece etkilidir. Ketojenik diyetin riskleri şu şekildedir:

-Kanda meydana gelen keton cisimciklerinin artışı sebebiyle ketozis tablosunun meydana gelme durumu vardır.

-Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak diyetin bırakılması halinde hızlı kilo artışının meydana gelmesi durumu mevcuttur.

-Ketojenik beslenmenin içerisinde büyük oranda yağ bulunmasından dolayı lifli besinlerin oldukça az olduğu görülür. Bunun sonucunda da kabızlık ve pek çok bağırsak sorunu ortaya çıkma ihtimali vardır.

-Yağlı beslenme düzeninden dolayı, yağlar üzerinden yüksek miktarda enerjinin alınması sebebiyle, kanda dolaşımı yapılan serbest yağ asitlerinde artış meydana gelmesi ve yetersiz posadan dolayı da kolesterol ve diğer kan lipitlerinde yükselme olması, bununla birlikte de kalp ile damar rahatsızlıklarının oluşması mümkündür.

-Ketojenik diyetler, karaciğere ağır bir yük meydana getirir. Bundan dolayı da söz konusu diyetlerin asla uzun zaman yapılmaması gerekir ve karaciğerinde bir rahatsızlığı olan kişilen bu diyeti yaparken doktorundan bilgi alması gerekir.

Ketojenik Diyet Listesinde Neler Vardır?

Ketojenik Diyet Listesinde Neler Vardır?

Ketojenik diyeti hakkında tüm bilgilere göz attıktan sonra gelelim ketojenik diyet listesinde neler vardır sorusunun cevabını vermeye. Ketojenik diyetin bünyesinde yer alan yağ ve karbonhidrat-protein miktarına göre farklılık göstermektedir. En fazla kullanılan diyet miktarları 4/1 ve 3/1 olarak tavsiye edilmiştir. Diyette tavsiye edilen protein ihtiyacı yumurta, kırmızı ve beyaz et ya da balık tüketilerek giderilebilir. Örnek vermek gerekirse, protein ve dengeli olmasından dolayı, yumurta, ketojenik diyet yakılırken kesinlikle tüketilmesinde büyük fayda bulunur. Diyetin içerisinde ekmek ve tahıl ürünleri ile unlu mamuller gibi ana karbonhidratların tüketimi yapılmamalıdır. Ayrıca yağ kaynakları açısından krema, kaymak, mayonez, zeytinyağı, tereyağı ve fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı tohumları tercih etmek de son derece etkilidir. Ana öğünler için krema, mayonez ve zeytinyağının kullanılması sonucunda yapılan sosları ve lezzetlendirilen salatalar ile et, tavuk, balık gibi protein kaynaklarını tüketmek doğru seçimler olacaktır. Ara öğünler için ise yoğurt ve karbonhidratın yeterli oranda olması halinde kolesterol düşürme etkisi olan diyetin riskleri azaltılmasına katkı sağlayacak olan az miktarda yulaf ezmesi kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu