Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

 Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Fark Nedir?

Konut satın almak, ev sahibi olmak birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Bunun için yeterli bütçe ve imkanı yakaladığınız anda konut sahibi olmak için satılık ev ilanlarını incelemeye başlayabilirsiniz. Ancak sadece oda sayısı, mimarisi, konumu gibi konular bir evi satın alırken karar vermenizi sağlamamalı. Ne kadar iyi özelliklere ve iyi bir konuma sahip olursa olsun, daha sonrasında bazı dikkat etmediğiniz ayrıntılar o evde huzurla oturmanızı engelleyebilir. Ev satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de kat mülkiyeti ve kat irtifakı konusudur. Daha önce bu tanımları duymadıysanız kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasında fark nedir sorusu kafanızı karıştırabilir.

Bu yazıda sizlere kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasındaki farklar konusunda bilgi vereceğiz.

İlk duyduğunuz andan itibaren kafa karıştırıcı bir konu olarak görülebilir. Fakat bu farkı bilmek, daha sonra yaşayacağınız sorunları engelleyeceği için çok önemlidir. Her konut satın alacak olan kişi bu iki tanımın farkını birbirinden ayırabilmelidir.

Kat Mülkiyeti ile Kat İrtifakı Arasındaki Temel Farklılık

Kat İrtifakı: İnşaatı yapılmakta olan veya inşaatı yapılacak olan arsa üzerinde tüketicinin almayı düşündüğü hisseye düşen arsa tapusu demektir. Eğer satın alacak kişi konut kredisi kullanmayı düşünüyorsa başvuru esnasında kat irtifakının mutlaka olması gerekmektedir. Bankalar kat irtifakı olmayan evlere konut kredisi vermemektedir. Kat irtifakının olmaması birçok farklı soruna yol açabilir. Örneğin; projeye uygun olmayan şekilde yapının tamamlanması halinde yıkım kararı verilebilir. Yapının projeye aykırı olmasından dolayı kredi kullanmanıza izin verilmeyebilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka kat irtifakı ile projenin uyumlu olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Kat mülkiyeti ise tamamlanmış olan bir bina için geçerli olan tanımdır. Bu durumda elinizde kat mülkiyetinin bulunması, sizlerin ev sahibi olduğunuzu ispat etmenize yarayan önemli bir belge olduğunun bir başka türlü ifadesidir. Bu nedenle kat mülkiyeti bulunmayan evler ve binalar aynı zamanda cezaya tabi tutulmalıdır. Bu nedenle satın alacağınızın evin kat mülkiyetinin olması çok önemlidir.

Tamamlanmamış yani inşaattan ev satın almak gibi yöntemleri denediğinizde sizlere öncelikle kat irtifakı verilir. Yapının tamamlanması ve dairenizin size teslim edilmesinin ardından ise kat mülkiyeti verilmektedir. Ancak kat mülkiyeti alınması için bazı şartlar da aranmaktadır. Kat mülkiyeti alabilmeniz için aranan şartlar başlıca şöyle sıralanabilir:

* İskan belgesinin alınmış olması

* Yapının tümünün kat mülkiyetine çevrilmesi

* İnşaatın tamamlanmış olması

* Bölümlerin birbirinden bağımsız olması

Bu şartlar olmadan bir yapıya kat mülkiyeti verilmesi mümkün değildir.

Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki en temel fark kısaca, kat irtifakı belgesini geçici bir belge olmasıdır.

Kat İrtifakı Nedir? Nasıl Kurulur?

Kat irtifakı belgesinin genel tanımını kısaca arsa üzerinde başlanacak inşaata yönelik mülkiyet hakkı olarak tanımlamak mümkündür. Henüz tamamlanmamış bir inşaatta hak sahiplerinin paylarını belirlemek için kat irtifakı belgesi düzenlenmektedir. Yani bu belge, inşaat tamamlanana kadar geçici bir belge olarak düzenlenir. Tamamlanmasının ardından kat irtifakı belgesinin bir önemi kalmaz. Yerine gerekli şartlar oluştuysa hak sahiplerinin adına kat mülkiyeti belgesi düzenlenerek verilmektedir.

Kat irtifakı tapusu için başvuru yapacak kişilerin bazı belgeleri toplaması gerekir. Kar irtifakı tapusu alabilmek için başvuru dilekçesi, vaziyet planı, yönetim planı, liste, tapu senedi ve nüfus cüzdanı, vergi numarası belgeleri istenmektedir. Bu belgeler ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından size kat irtifakı belgesi düzenlenmektedir.

 

Sinan Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir