Sağlık Yaşam

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir, Kanal tedavisi nedir sorusunun yanıtını öğrenmek amacıyla dişin temel yapısı hakkında bazı bilgilerin bilinmesi gerekir. Diş, dışarıdan içeriye doğru, mine, dentin ve pulpa şeklinde 3 ana tabakadan meydana gelebilir. Dişin merkezinde yer alan doğal boşluk da kök kanalı şeklinde tabir edilir. Pulpa, kök kanalının içerisindeki yumuşak doku olarak bilinir. Bahsi geçen doku, dişin beslenmesini sağlayan kan damarları ve sinirler yönünden oldukça zengindir. 

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer, Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer, Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal tedavisinin süresi ve yapılma yöntemi, dişte meydana gelen zarar göz önüne alınarak tek seans veya iki seansta yapılır. Dişte yer alan enfeksiyon çok fazla yere yayılmış ise, kanal tedavisi üç seansa kadar uzayabilir. Kanal tedavisini bir diş hekimi ya da endodontist yapmaktadır. Endodontist, diş özü ya da diş sinirinin rahatsızlıklarını tespit eden diş hekimidir. Kanal tedavisi için yapılacak olan ilk aşama, kök kanallarına bakarak şeklini görmek amacıyla bir röntgen çekilmesi ve etrafındaki bir kemik yüzeyinde herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığının tespit edilmesidir. Diş hekimi ya da endodontist, ardından dişin yan kısmında yer alan bölgeyi uyuşturmak amacıyla lokal anestezi yapacaktır. Sinirin ölmesinden dolayı anestezi yapmak gerekmeyebilir. Fakat pek çok diş hekimi, hastanın daha rahat ve sakin olması amacıyla söz konusu bölgeyi uyuşturmaktan yana karar alır. Ardından, diş hekimi, tedavi esnasında alanın kuru kalması ve tükürüğün çoğalmaması amacıyla dişin çevresine su geçirmeyen bir malzeme yerleştirecektir. Daha sonraki aşamada, enfeksiyon oluşan bölgeye erişmek amacıyla, dişin iç kısmına bir delik açılır. Bakteriler ve pulpa, çürüyen sinir dokusu ve bu bölgede yer alan enfeksiyon döküntüleri dişten temizlenir. Temizlemenin daha iyi olması amacıyla ve kanalın etkin bir şekilde doldurabilmesi adına kanalın genişletilmesi gerekmektedir. Kanalın genişletilmesi adına tırnak törpüsü gibi kanal araçlarının kullanımı yapılır. Söz konusu bu yönteme kanal eğeleme adı verilir. Bahsi geçen işlem esnasında sinirlerin alınmasından dolayı, kişide herhangi bir ağrı oluşmaz. Eğeleme sırasında toplanan döküntüler ve içeri kısımda biriken kalıntıların temizlenmesi amacıyla, su ya da sodyum hipoklorit bileşenlerinin gerekli görüldüğü zamanlarda kullanımı yapılır. Dişin iyi bir şekilde temizlenmesinin ardından sızdırmaz duruma getirilmelidir. Kimi diş hekimleri, dişin kalıcı olarak doldurulmasından önce, bir hafta kadar beklemeyi tercih edebilir.

Kanal Tedavisinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal Tedavisinin Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

-Kanal tedavisinin ilk seansta bitmemesi, tedavinin bitişine dek söz konusu dişin kullanılmaması gerekir. 

-Kanal tedavisi tümüyle tamamlansa minimum iki saat boyunca herhangi bir şey tüketilmemelidir.

-Bir ya da iki gün süresinde hassasiyet meydana gelebileceğinden dolayı, aşırı sıcak ve soğuk içecekler tüketilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu