Sağlık Yaşam

K Vitamini Eksikliği Nedir?

K Vitamini Eksikliği Nedir: K vitamini, birbirinden farklı olan iki türü bulunan ve yağda çözünebilen bir vitamindir. Bu türler arasında ilk olarak K1 vitamini, diğer adıyla fillokinon şeklinde tabir edilen vitamin türünü görürüz ve ıspanak ile lahana gibi bitki türlerinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ikinci tür olarak K2 vitamini, diğer adıyla menakinon şeklinde ifade edilir ve bağırsaklarda yer alan bakterilerin üretmesiyle ortaya çıkar. Bu iki alt tür vitamin aynı görevi yapar ve kanın pıhtılaşma işleminden sorumlu olurlar. Pıhtılaşma amacıyla ihtiyaç duyulan proteinleri üretmekte görevli olan K vitamini, vücut içerisinde ve dışında aşırı kanamaya engel olur.

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

K vitamini, bitkisel ürünlerin çoğunda yer almaktadır. Bu noktada her ürün de farklı oranda K vitamini olduğunu söylemek mümkün. K vitamini bulunan besinler şu şekildedir:

-Brokoli, domates, ıspanak, lahana, hindiba gibi birçok sebze türünde vardır.

-Taze fasulye ve bezelye de bulunmaktadır.

-Kırmızı et ve beyaz ette bulunur.

-Yumurta, süt ve süt ürünlerinde vardır.

-Çilek, nar, üzüm, incir ve muz gibi meyvelerde de bulunmaktadır.

K Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

K Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

K vitamini eksikliği durumunda meydana gelen gözle görülür belirti, aşırı kanamalar olmaktadır. Yararlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kanama da, K vitamini eksikliği varsa pıhtılaşma da gecikme yaşanacaktır ve bu durumda da aşırı kanamalar ortaya çıkabilir. K vitamini eksikliğinde kendisini gösteren belirtiler şu şekildedir:

-Cilt yüzeyinde kolay çürümelerin görülmesi,

-Tırnakların alt kısmında küçük kan pıhtılarının ortaya çıkması,

-Vücut mukozasındaki zarlarda kanamaların meydana gelmesi,

-Koyu siyah renkteki ya da bir miktar kan bulunan dışkının görülmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

K Vitamini Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

K Vitamini Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?

K vitamini eksikliğine sebep olan en belirgin durum, yeterli miktarda besinlerden K vitamini alınmamasıdır. Bunun yanı sıra K vitamini eksikliğine sebep olan durumlar şu şekildedir:

-Warfarin özelliğine sahip olan kan sulandırıcı ilaç kullanılması,

-Bazı antibiyotiklerin kullanılması,

-K vitamini miktarı az olan beslenme programı,

-Çölyak hastalığının etkileri,

-Karaciğer ve safra rahatsızlıkları,

Kistik fibrozis,

K Vitamini Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

K Vitamini Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

K vitamini eksikliği belirtilerine maruz kalan ya da K vitamini eksikliğinden şüphe eden kişiler, doktora başvurduklarında tıbbi öyküleri dinlenir ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı hakkında bilgi alınır. Bununla birlikte doktorlar kişiye, antibiyotik kullanımı yapıp yapmadıklarını ve başka bir hastalıklarının olup olmadığını sorarlar. Ayrıca beslenme düzeni de bu noktada önemlidir ve doktorunuz sizlere bunu da soracaktır. Daha sonra çoğu kez protrombin testi şeklinde tabir edilen bir test yapılır. Bahsi geçen test ile K vitamini eksikliğine ait belirtilerinin durumuna bakılır ve bu kesin olarak tespit edilir. Testin yapılması amacıyla kişiden kan örneği alınır. Daha sonra bazı kimyasal maddeler ilave edilerek kanın ne kadarlık bir sürede pıhtılaştığı kontrol edilir. Sağlığı yerinde olan kişilerde bu testin sonucunda pıhtılaşma süresinin 11-13,5 saniye aralığında olduğu bilinir. Pıhtılaşma süresi söz konusu değerleri aşarsa, K vitamini eksikliği tespitinde önemli bir kriterdir. Ayrıca bazı hastaneler bu testin yerine, Uluslararası Normalleştirilmiş Oran ya da diğer bir tabirle INR testi kullanır. Söz konusu test dünya genelinde birçok laboratuvarların sonuçlarını kıyaslayan bir ölçek sistemine dayanmaktadır ve normal sayılan INR değeri 0,9-1,1 aralığındadır. Kan sulandırma özelliğine sahip ilaçları kullanan kişilerde INR değerinin 2-3,5 arasında olma ihtimali vardır. Öykü ile beraber testlerin sonuçları değerlendirilir ve teşhis konulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu