Sağlık Yaşam

İyot Nedir, İyot Hangi Besinlerde Bulunur?

İyot Nedir, İyot, besinlerin üzerinden alınması mümkün olan ve vücudumuzun üretmesinin mümkün olmadığı bir bileşen olarak bilinir. Bunun yanı sıra iyot, enerji metabolizması gibi vücudumuzda birçok işlevi yerine getirmektedir. Tiroit hormonlarının içinde bulunan tiroksin ve triyodotironinin son derece önemli bir parçasıdır. Tiroit hormonları da yine protein sentezinde olduğu gibi vücudumuzda meydana gelen pek çok biyokimyasal reaksiyonun düzenlenmesini sağlar. Diğer taraftan anne karnında yer alan fetüs ile bebeklerin, iskelet ve merkezi sinir sistemi gelişimi açısından da oldukça  önemlidir. Besinlerde yer alan iyot kaynağı ise toprak olarak bilinmektedir. Dünya genelinde pek çok tür de toprak bulunur ve söz konusu toprakların üzerinde farklı oranlarda iyot vardır. Topraklarda yer alan iyot oranı, besinlerdeki iyot miktarını da etkilemektedir. Dünyadaki kimi yerlerde yer alan topraklar, iyot anlamında fakir olmasından dolayı, bahsi geçen yerlerde hayatını sürdüren insanların çoğunda iyot eksikliği ortaya çıkmaktadır. Bu yerlerde hayatını sürdüren ya da besinler üzerinde yeterli oranda iyot alamayan kişilerde iyot eksikliği görülür ve bu durumda pek çok rahatsızlığa sebep olur.

İyot Hangi Besinlerde Bulunur?

İyot Hangi Besinlerde Bulunur

Evrende bulunan gerçek iyot kaynağı denizler olmaktadır ve en fazla iyot yer alan madde ise deniz yosunu olarak bilinir. Deniz yosunu, evrenin birçok noktasında farklı miktarlarda tüketimi yapılsa da, Türkiye’de sık sık tüketilmez. Türkiye’de ise germek iyot kaynağına baktığımızda, iyotla zenginleştirilen sofra tuzları karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada Karadeniz Bölgesi, ülkemizin iyot anlamında en fakir topraklarına sahip yerdir. Bahsi geçen bölgede yetiştirilmesi sağlanan sebze ve meyveler iyot anlamında düşük oranlara sahiptir. Bununla birlikte de besinler üzerinden iyot ihtiyacının alınması son derece güçtür. Bundan dolayı da iyot anlamında fakir toprakların olduğu Türkiye’de iyotlu sofra tuzları sık sık tercih edilir. Gündelik hayatta tüketimi yapılan iyot içerikli tuzların içerisinde son derece fazla iyot yer alır ve günlük ihtiyacın karşılanması açısından yeterli olmaktadır. Ancak son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz kaya tuzları, iyot yönünden vücudun ihtiyacı olan miktarın alınmasını tehlikeye atmaktadır. İyot eksikliğinin meydana gelmesi halinde pek çok hormonal rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bu sebeple de yeterli oranda iyotlu tuz alınması önemlidir.

İyot Gereksinimi Ne Kadardır?

İyot Gereksinimi Ne Kadardır?

Vücudumuzun gündelik işlevlerinin iyi bir biçimde yerine getirebilmesi amacıyla, iyot ihtiyacının yeteri kadar alınması son derece önemlidir. İyot ihtiyacının miktarına baktığımız zaman, yaş faktörüne göre farklı olabilmektedir. 0-5 yaş arasında olan çocuklarda bu miktar 90 mcg/gün okurken, 6-12 yaş arasındaki çocuklarda 120 mcg/gün olmaktadır. Bunun yanı sıra, gençler ve yetişkinlerde bu oran 150 mcg/gün olurken, gebe ve emzirme döneminde olan kişilerde ise 200-300 mcg/gün oranında iyot ihtiyacı bulunur.

İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

İyot Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

İyot eksikliği, Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde sık sık ortaya çıkan mineral eksiklikleri arasında yer alır. İyot eksikliğinin belirtileri, bu durumun görüldüğü bütün insanlarda hemen hemen aynı oranda görüşür ve tüm bunların çoğu tiroit hormonu üretimi konusundaki bozulmalardan dolayı meydana gelir. İyot eksikliğinin belirtileri şu şekildedir:

-Boyunda şişliğin meydana gelmesi

-Ciltte kuruluk hissi

-Üşümeye bağlı titreme

-Devamlı olarak yorgunluk hissi

-Kabızlığa maruz kalma

-Kolesterol yüksekliği

-Ani kilo almalar

-Bilinçte bulanıklık ve unutkanlık başlaması

-Kalp ritminde yavaşlama, bayılmalar ve baş dönmeleri

-Depresyona maruz kalma

-Yüksek kolesterol değerleri

-Kas gücünde düşme

-Saçta dökülme görülmesi

-Kas ve kemik rahatsızlıkları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu