Pratik Bilgiler

İnovasyon Çeşitleri

Son yılların en popüler kelimesi nedir sorusuna verilecek yanıtlar arasına “inovasyon” kelimesi başlarda gelecektir. Çok sık duysak bile, hala tam olarak içeriği konusunda bilgi sahibi olmayanlar ve merak edenler mutlaka vardır. İnovasyon nedir ve inovasyon çeşitleri konusunda bu nedenle bilgi vermek istedik.

İnovasyon Nedir?

İnovasyon için en basit anlam olarak “yenilik, yenilikçilik” ifadelerini kullanmak yanlış olmayacaktır. Hemen her alanda bir süreç için yenilenme, ortaya çıkan sonuç inovasyon olarak ifade ediliyor. Bazıları inovasyon için yeni bir buluş olarak nitelendirse de, bir buluştan ziyade var olan bir ürünün üzerine yeni özellikler katmak olarak ifade etmek daha doğru olur. İnovasyon ilgi alanına; bilim ve teknoloji, ekonomi ve toplumsal konular girebilir. Bu alanlarda fayda getirecek her yenilik yada yenilikçi yaklaşımlar için inovasyon ifadesi kullanılmaktadır. Bir yandan da inovasyon yaratıcılık ile karıştırılıyor olsa da, yeni fikirlerin ticari bir yarara dönüştürülmesi süreci olarak göstermek daha doğru olacaktır.

Uluslararası otorite olarak resmi tanım OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzu tarafından yapılıyor. Bu tanımda, inovasyon süreci iki aşama oluşumla gösteriliyor. Yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması birinci aşama, bu fikirlerin ticarileştirilmesi yani ürün, metot ya da hizmetlere dönüştürülmesi ikinci aşama olarak gösteriliyor. İnovasyon örnek yada çalışmaları mutlaka uçuk, radikal veya düşünülmemiş şeyler olmak zorunda değildir. Önemli olan, yaşamı kolaylaştırma amacı taşıyan ve hem devletler hem de şirketlerin ticari olarak rahatlamasını sağlayacak şeyler olabilir.

Başlıca İnovasyon Çeşitleri

İnovasyon için çeşitlendirme bir hayli zor olsa da dört temel inovasyon çeşidi öne çıkar. Bunlar, ürün inovasyonu, hizmet inovasyonu, süreç inovasyonu ve pazarlama inovasyonu olarak gösterilebilir.

Ürün İnavasyonu: Amacı yeni bir ürün geliştirme, var olan bir ürünü geliştirme, son olarak da kullanılabilir yapıda piyasaya sürme amacı olan inovasyon türüdür. Cep telefonlarının yeni bir ürün olarak piyasaya sürülmesini, boyutlarını ufaltarak daha kullanışlı hale getirmeyi, dokunmatik ekranlarla vazgeçilmez hale getirilmesini iyi bir ürün inovasyon örneği olarak gösterebiliriz.

Hizmet İnovasyonu: Var olan bir hizmeti geliştirmek, o hizmet için yeni bir anlayış getirmek, mevcut hizmeti önemli ölçüde değiştirip sunmak hizmet inovasyonu olarak gösterilir. Yemek yada ürünleri internet üzerinden sipariş ederek kısa sürede müşteriyle buluşturmak bu konudaki iyi hizmet inovasyonu olabilir.

Süreç İnovasyonu: Üretim ve dağıtım noktasında farklı yöntemlerin geliştirme, mevcut yöntemleri daha iyi hale getirme bir süreç inovasyonu olarak ifade edilebilir. Bu inovasyon türüne; otomobil üreticisi firmaların müşterileri tasarım sürecine katması, seri üretim bantlarının bu amaçla kullanılması örnek gösterilebilir.

Pazarlama inovasyonu: Bu inovasyon türü için ise; bir ürün ya da ambalajının yenilenmesi, bunun için farklı pazarlama yöntemleri kullanılması doğru ifade olacaktır. Farklı gram ölçülerinde tüketiciye altın seçeneği sunulması, çocuklara farklı tasarımlarda yarış arabası biçiminde yatak modeli tasarlanarak sunulması bir örnek olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu