Sağlık Yaşam

İmplant Nedir?

İmplant eksik olan dişlerin tedavisini yapmak amacıyla kullanılan ve çene kemiğinin içerisine bırakılan titanyumdan yapılan vidalar olmaktadır. Bu vidaların üstüne de diş protezi yerleşimi yapılmaktadır . İmplant tedavisi diğer tedavilere göre sahip olduğu avantajı komşu olan dişlere zarar vermemesidir. Diğer taraftan komşu dişlerin kesilmesini gerektirmez. İmplant diş, kök görevini üstlenir ve doğal dişe benzeyen rahatlığa sahiptir, yemekleri kolay şekilde çiğnemek mümkündür, konuşmak ve gülmek gibi eylemleri yerine getirilebilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

İmplant tedavisinden faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaş üstünde olması, çene ve yüz gelişiminin tamamlamış olması gerekir. Tedavi yapılmadan öncesinde çene yapısının implanta uygun  şekilde olduğunun tespit edilmesi adına röntgen çekilir. Şeker hastası olan kişilerde tedavi yapılmadan hastalığın düzene girip girmediği kontrol edilir. Kan sulandırıcı özelliğe sahip olan ilaçları kullanan kişilerde de tedavi öncesinde ilaçlar uygulanır. Kemik erimesi bulunan bireyler uygun tedaviyi aldıktan sonra implant tedavisine başlayabilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi kişiye hafif bir sedasyon uygulandıktan sonra yapılır. Tedavi yapılmaya başlamadan önce ayrıntılı muayene ve röntgen çekilmesi gerekmektedir. Çene kemikleri ve kalan dişlerin ölçüsü alınarak işleme başlanır. Dental implantların yerleşiminin yapılması amacıyla iki farklı seçenek bulunur. Tek aşamalı yapılan işleme bakıldığında implantın yerleştirilmesinin ardından geçici özelliğe sahip başlık takılmaktadır. Diğer taraftan iki aşamada yapılan işlemde ise dental implantın takılmasının ardından üstü diş etiyle kapatılmaktadır ve iyileşmesi için bekletilmektedir. Protez başlıkların takılma işlemi daha sonra yapılır. Her iki aşamada da geçici bir köprü yerleşimi yapılır ve alt çeneye 3 ay, üst çeneye de altı aylık iyileşme zamanlaması uygulanır. Bazı zamanlarda dental implantların üstüne yeni yapılmış olan dişler hiç beklemeden takılır. Dental implantla kişi güvenli şekilde gülebilir ve yemek yemede zorluk çekmez. Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılan implantların direnç seviyesini yükseltmek amacıyla yapılan yeni nesil implantlardır. Bununla birlikte dar çene kemiğinde dayanıklılığın artması adına kullanımı sağlanır. Titanyumdan dayanıklılıktan başka bir farkı mevcut değildir. Zirkonyum diğer taraftan diş kaplamasında da kullanılan bir üründür.  Zirkonyum doğal dişin sahip olduğu beyazlık derecesine yakındır ve ışığı yansıtma özelliği vardır. Bu sebeple dayanıklılığın yanı sıra estetik anlamda da kullanışlı bir türdür. Aşınmaz özelliktedir ve ağız içinde metal tadı hissettirmez. Zaman geçtikçe renk değişmesi meydana gelmez oluşmaz ve vücut için herhangi bir zararı da bulunmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu