Sağlık Yaşam

İmplant Nedir?

İmplant Nedir: İmplant, eksik diş tedavisi ve çene kemiğine uygulanan titanyumdan yapılmış vidalar olarak bilinir. Söz konusu vidaların üstüne diş protezi yerleştirilmektedir. İmplant tedavisi, farklı tedavi türlerine göre daha avantajlıdır ve bu avantaj ise komşu dişlerin zarar görmemesidir. Daha ayrıntılı ifade edersek, komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. İmplant dişlerin kök görevini üstlendikleri bilinir ve doğal dişe benzer şekilde rahat rahat yemek yenilebilir, konuşulabilir ve gülünebilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İmplant nedir sorusu hakkında detaylı bilgi verdikten sonra implant tedavisi kimlere uygulanabilir sorusunun cevabına geçelim. İmplant tedavisi, 18 yaşını doldurmuş olan, çene ve yüz gelişimi tamamlanan kişilere uygulanmaktadır. Tedaviye başlamadan öncesinde çene yapısı implant için uygun mu sorusunun cevabını çekilen röntgenlerin sonucunda tespit etmek gerekir. Diyabet rahatsızlığı olan kişilerin tedaviye geçmeden önce rahatsızlığın düzene girmiş olması gerekmektedir. Kan sulandırıcı özelliğe sahip olan ilaç kullanımı yapanlarda tedavi öncesinde söz konusu ilaçların kesilmesi gerekir. Kemik erimesi rahatsızlığı olan kişiler gerekli olan tedaviyi almalarının ardından implant tedavisi alabilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, ilk olarak kişiye hafif bir sedasyon verilmesi sonucunda başlar. Daha sonra ayrıntılı muayene yapılır ve röntgen çekimi uygulanır. Çene kemiğinin ve kalan dişlerin ölçüsü belirlenir. Dental implant yerleşimi amacıyla iki farklı yol mevcuttur. Tek aşamadan oluşan işlem için implantın yerleştirilmesinin ardından geçici başlık takılmaktadır. İki aşamadan oluşan işlem gerekiyorsa, dental implantın takılmasının ardından üstü diş eti ile kapatılmakta ve iyileşmesi için beklemeye alınır. Protez başlıkların takılması işlemi daha sonra yapılır. Her iki halde de geçici bir köprünün yerleştirilmesi yapılır ve alt çene adına 3 ay, üst çenede ise altı ay boyunca iyileşme süreci beklenmektedir. Bazı zamanlarda dental implantların üstüne yeni yapılmış olan dişlerin takılma işlemi hemen yapılabilir. Dental implant baz alındığında kişi güvenli şekilde gülebilir ve yemek yemede zorlanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu