Sağlık Yaşam

Ihlamur Nedir?

Ihlamur Nedir: Ihlamur, ıhlamurgiller familyasında yer alan, ılıman iklim şartlarında yetişmesi mümkün olan, ağaçta yetişen bir bitkidir. Son derece fazla bir ömre sahiptir ve boyları 30 metreye dek çıkabilir. 40 farklı çeşidi olan ıhlamur ağacının sadece iki tanesinden tıbbi sebeplerle yararlanılır. Büyük yapraklı yaz ıhlamuru şekline tabir edilen Tilia Platyphyllos ve küçük yapraklı Avrupa ıhlamuru veya başka tabirle Tilia Cordata türündeki yaprak ve çiçeklerin kaynatıldıktan sonra içilmesi mümkündür. Ihlamur çayı, çoğu kez ağaçlarda yer alan çiçek ve yapraklardan hazırlansa da bu durum kimi yerlerde ağacın kabuğundan da hazırlanabilmektedir. Ancak ıhlamurdan en iyi verimi amacıyla çiçek kısmının tüketilmesi önerilir. Sarı rengine benzeyen çiçekler, oldukça güzel kokar ve hassastır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamur nedir sorusunun yanıtını öğrendikten sonra gelelim ıhlamurun faydaları nelerdir sorusunun cevabını vermeye. Sağlık açısından birçok faydası bulunan ıhlamurun faydaları şu şekildedir:

-Stresin azalmasına ve rahatlama sağlanmasına katkıda bulunur.

-Sivilce, akne ve sedef hastalığına iyi gelir.

-Solunum yolu enfeksiyonları sonucunda meydana gelen boğaz akıntısı yumuşatır.

-Bazı öksürük türlerini hafifletici özelliği vardır.

-Yemeğin ardından tüketmek hazımsızlığı, şişkinliği ve kabızlığı engelleyebilir.

-Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

-Limon ile beraber tüketildiği zaman bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

-Uykusu sorunu olanların bu sorununu büyük oranda çözer.

-Vücutta meydana gelen toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

-Ödem atıcı özelliği bulunur.

-Soğuk kış aylarında üşüyen insanların ısınmasına katkı sağlar.

-Ciltte kendisini gösteren leke ve kırışıklara karşı etkilidir.

-Saç bakımında son derece faydalıdır ve saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur.

-Göz kapağı ve göz altı morluklarının geçmesine destek verir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur çayı, eski dönemlerden günümüze kadar grip ve nezle gibi sağırlık sorunlarından korunmak ve bu rahatsızlıklara karşı vücutta meydana gelebilecek olan etkilerin azaltılması amacıyla tüketilmektedir. Fakat sık sık  kullanılan söz konusu ürünün, medikal bir ilaç olmadığını söylemek de büyük yarar var. Bu sebeple de sağlık sorunlarının tedavi edilmesinde yalnız başına büyük bir etkisi yoktur. Ihlamur çayı tüketirken asla direkt su ile beraber kaynatılmaması gerekir. Kaynamış suyu ıhlamurun üzerine dökerek daha iyi verim alınır. İşlem tamamlandıktan sonra biraz beklenir ve demlemeye bırakılır. Bir süre sonra hazır hale gelir ve süzülür. Süzüldükten sonra tüketimi yapılabilir. Özellikle nezle ve grip tarzındaki rahatsızlıklara karşı tüketilmek isteniyorsa içerisine bir miktar limon suyu sıkarak daha etkili bir doğal ürün meydana getirilebilir. Bu da boğazda meydana gelmiş olan rahatsızlıkların giderilmesine daha fazla katkı sağlayacaktır. Daha aromatik bir çay elde etmek isteniyorsa ıhlamur çayının içerisine bir elma ve armut gibi meyvelerin kabuklarını atabilirsiniz. Ihlamur çayını aşırı içmek her üründe olduğu gibi bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu sebeple dozunda içmeye ve aşırıya kaçmamaya çalışın. Herhangi bir sağlık sorunu olan, hamile kişiler ya da alerjik bir reaksiyonu olanlar bu ürünü tüketmeden önce kesinlikle uzman bir doktora danışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu