Genel

İçimdeki Müzik Özet

Henüz daha 11 yaşında olan Melody, doğuştan bedensel engelli bir çocuktur. Konuşamayan ama iç dünyasında kocaman farklı bir dünyayı bulunduran bir kızdır. Bebeklik döneminden başlayarak ailesi onun üstüne oldukça titrer ve onunla çok fazla ilgilenir ve ona şefkat gösterir. Bu sebeple de yaşamış olduğu hayatın zor yanlarını aşmayı başarmıştır. Melody, henüz bebek yaşta iken babası onun bebeklik dönemlerini  sürekli olarak video kaydına almış ve Melody bu videoları izlediğinde sürekli olarak kendisini irdeler. Çekilmiş videolarda Melody’nin kol ve bacakları hiç hareketsizdir, hiç ağlamamakta ve yastık desteği olmadan da oturamamaktadır. Tüm bu durumlar onun tarafından süren sorunlardır. Melody konuşamadığından dolayı pek çok kişi tarafından zihinsel engelli olduğu da düşünülmektedir. Bununla birlikte doktoru dahi annesine Melody’nin zihinsel yönden engelli olduğunu söylemiştir. Ancak annesi bu düşünceyi sert bir şekilde eleştirmiştir. O, Melody’nin etrafındaki bütün şeyleri tepki göstermese bile anladığından emindir. Gerçekten de tam annesinin düşündüğü gibidir. Melody çevresinde meydana gelen her olayı anlayabilmekte, analiz etmekte ve kendi iç dünyasında bu olaylara anlam dahi vermektedir. Çok iyi bir fotografik hafızası olan kahramanımız görmüş olduğu her şeyi tek tek kafasına yazmaktadır. Diğer taraftan da annesinin kazandırmış olduğu bir alışkanlıkla Melody müzik alanında da çok ilgili bir kızdır.

Melody, ailesiyle birlikte normal yaşamını böyle sürdürülen Melody okula gitmeye başlamıştır. Melody heyecan yaptığı, sinirlendiği ya veya üzüldüğü hallerde bir tür kriz geçirir. Vücudunda istemsiz olarak sarsılır ve garip sesler çıkarmaya başlar. Okula gittiği günlerden birinde de bu krizlerden bir tanesini yaşamaya başlar. Bunun sebebi ise öğretmenler öğrencileri için kapasitelerinin yetmeyeceğini düşündüğünden dolayı aylar boyunca aynı şarkıları ve aynı dersleri göstermesidir. Bu olayın ardından da Melody oldukça tepki vermiştir. Meydana gelen krizden dolayı annesi aniden okula çağrılmıştır. Daha sonra bu olayı öğrenen ve fark eden annesi de sinir krizi geçirir. Çocuklara karşı bu kadar çekimser davranılmasını kaldıramamış ve ortaya çıkan bu durumların ardından Melody’nin sınıfını değiştirmek ve onu normal öğrencilerin yer aldığı sınıfta ders alması konusunda karar alır. Bu Melody adına çok yıpratıcı bir zaman dilimi olacaktır. Sebebi ise daha öncesinde bu tarz bir yerde hiç bulunmamış olmasıdır. Kendi gibi özel çocuklar haricinde hiç arkadaşı olmayan ve bulunduğu yerde bir sürü normal öğrencinin arasına dahil olmak mecburiyetinde kalacaktır. Ailesinin verdiği katkılar sebebiyle Melody bu olayı kabullenmiştir ve yeni dahil olduğu sınıfta ders almaya başlayacağı için okuluna geri dönmüştür. Sınıfta bulunan diğer çocuklar adına da bu olay oldukça zor olacaktır. Bunun sebebi de Melody’e bakışların farklı olmasından ve ona verecekli tavırlardan kaynaklıdır.

Melody yeni sınıf ortamına alışmak için çabalarken ailesine yeni bir haber gelir. Melody’nin annesi hamile kalmıştır ve bu olay hepsi adına biraz karmaşık duyguların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Annesinde doğacak olan bu çocuğun da Melody gibi engelli olarak doğması konusunda oldukça endişe durmaktadır. Aynı hisleri Melody’de duymaktadır. Bebeğin normal şekilde doğması, kendinden daha iyi olacağı ve kendisinin yapmayı başaramadığı şeyleri yapacak olması düşüncesi de onu bir nevi kötü hissetmesiyle yöneltmiştir. Annesi hamilelik döneminde Melody’nin bakımını yapmadı adına destek sağlaması için Bayan V. Melody’nin tabiriyle, eve katılmıştır. Melody ve Bayan V. oldukça sağlam bir bağ kuruyorlar. Bu zaman diliminde beklenen bebek sağlıklı bir biçimde doğar. Melody dahil olmak üzere tüm ailedekiler bebeği sevgiyle sararak üstüne titrer ve onun bu kadar sağlıklı olması durumuna kendi dahi şaşırmış olsa da en fazla Melody bu durumdan hoşnut kalır.

Yaşamı böyle süren Melody’e okulda destek olması için bir yardımcı ayarlanır. Melody onun yardımıyla derslerine katılım sağlayarak daha basit şekilde derslerine çalışma fırsatı elde etmiştir. Fakat bu destekler ona yeterli olmayacaktır. Kafasında yalnızca düşüncelerini sesli olarak söyleyecek bir bilgisayara sahip olmak geçmektedir. Bu durumu hem yardımcısı hem de ailesiyle paylaşır. Sebebi ise artık önünde Bayan V. ve annesinin ona hazırlamış olduğu ufak bir manevra yaparak hareket ettirdiği harfler mevcuttur. Bilgisayar konusunda aklından geçirdiği bu durum çok uzun süren çabaların ardından ailesince karşılanmıştır ve bu Melody’nin dünyasında büyük değişimin başlangıcı olmuştur.

Sınıfında ve okulunda arkadaşları ve öğretmenleri Melody’iyi hafife almaktadır. Okullar arasında bilgi yarışması adına yapılacak seçmelere katılmayı istemektedir ve göstermiş olduğu  büyük başarıyla takıma seçilir. Bu durum herkesçe beklenmeyen bir gelişme olmuştur. Takıma katılmasıyla arkadaşları arasındaki var olan ilişki güçlenir ve bu en azından Melody adına böyle görünür. Bu ilişki onun adına yarışmanın yapılacağı sabah arkadaşlarının ve öğretmeninin onu beklemeyip yarışmaya gittiği gün değişmiştir. Büyük uğraşlar sonucunda yarışmaya yetişmeye başaran Melody, yarışmada da muhteşem performans gösterir ve insanlar tarafından bu duruma  büyük ilgi gösterilir. Melody, hem oldukça zeki, hem de bir cihaz ile konuşabilen bir kızdır. Nasıl ilgiyi üzerine çekmesin ki! Yarışmanın sonunda arkadaşları ve öğretmeniyle yüzleşmek isteyen Melody, onlara büyük bir ders vermiştir. Evine dönüş yapan ve yaşamış olduğu tüm bir yılı düşünen Melody, yaşamının bu bölümünden sonraki süreçte hiç eskisi gibi olmayacağı konusunda daha güçlü hale gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu