Sağlık Yaşam

Hünnap Nedir?

Hünnap Nedir?: Çin hurması şeklinde de tabir edilen hünnap meyvesinin ana vatanı Güney Asya olarak bilinir. Fakat bulunduğumuz dönemde dünya genelinde kullanımı artmaya başlamıştır. Ziziphus ve jujuba gibi büyük çalılı ağaçlarda yetişir. Olgun hale geldikleri zaman koyu kırmızı ya da mor renge dönerler ve hafif kırışık bir görüntüye sahiptirler. Tat bakımından tatlı bir meyvedir. Asya’da sık sık yetiştikleri yerlerde şekerleme ve tatlılarda kullanılmaktadır. Tıpa yardımcı bir meyve olarak da kullanımı yapılmaktadır. Özellikle uyku iyileştirmek ve endişenin azaltılması amacıyla çoğu kez kullanılır.

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hünnap meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Sağlık üzerinde olan olumlu etkileri sebebiyle giderek daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Alternatif tıpa yardımcı olarak da tüketilir. Hünnap meyvesinin faydaları şu şekildedir:

-Hünnap meyvesi, uyku problemi çekenlere ve endişeli davrananlara karşı olumlu katkı sağlar.

-Sindirim sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunur.

-Antioksidanlar yönünden büyük oranda zengindir.

-Sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek verir ve kanser hücrelerine savaş açar.

-Kanser hücrelerinin büyümesine engel olur.

-Kabızlığın geçmesine katkıda bulunur.

-Mide ve bağırsakların güçlenmesine destek verir.

-Bakterilere karşı koruma mekanizması oluşturur.

Hünnap Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Hünnap Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Hünnap meyvesi, küçük bir boyutta ve tatlı meyvedir. Hurma meyvesine oldukça benzeyen bir görüntüye sahiptir. Çiğ şekilde oldukları zaman, elmaya benzeyen bir tad içerirler. Tüketimi yapılmaya başlamadan öncesinde ilk olarak içinden çıkarılması gerekli olan iki tohumlu bir çukur vardır. Kurutulmuş hünnaplar çoğu kez tatlı yapımında kullanılmak amacıyla ya da çoğu kez Asya’da, şeker gibi direkt olarak yenilmek üzere kullanılır. Burada hatırlatmamız da fayda olan bir konuyu sizlere söylememiz gerekmektedir. Meyvelerin kurutulmuş olanlarında var olan kalori miktarı, taze meyvelere göre daha fazladır. Bu sebeple de taze olanlarını tercih etmek faydanıza olacaktır. Diğer taraftan hünnap meyvesi konsantre bir şeker deposu olarak bilinir. Bundan dolayı da yapmış olduğunuz bir diyet varsa ve o diyette hünnap meyvesi yer alıyorsa taze olan hünnap meyvesini kullanmanız tavsiye edilir. Son olarak belirtmekte büyük fayda olan bir konuya değinmek gerekiyor. Tüm ürünlerde olduğu gibi hünnap meyvesini de aşırı miktarda tüketmek bazı olumsuz durumlara sebep olabilir. Ayrıca söz konusu ürünü kullanacak olan kişilerin bir doktor tavsiyesine uyması daha faydalı bir durum olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu