Sağlık Yaşam

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Günlük hayatta birçok insanın maruz kaldığı ve keskin bir bıçağın sağlanması hissi gibi ağrılar yapan, ayrıca da görüldüğü insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen göğüs ağrısı, bazı zamanlarda kol ve boyuna kadar vurabilir. Göğüs ağrısının nedenleri pek çok rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Kalp ve akciğer sebebiyle meydana gelen ciddi sağlık sorunlarına neden olan göğüs ağrısı tam anlamıyla tespit edilmeli ve acil olarak tıbbi müdahale gerekiyorsa bu müdahale yapılmaya başlanmalıdır.

Kalpten Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Genel olarak kalp hastalığı bulgularından biri olan göğüs ağrısı bazen aniden ortaya çıkabilir. Kalp krizinin belirtilerinden biri olması sebebiyle önemsenmelidir. Göğüs bölümünde meydana gelen göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi olabileceğinden bu ağrıya ek olarak göğüste gerginlik hissi, dolgunluk ve basınç hissi görülür. Yakıcı bir biçimde kendisini gösteren kalp ağrısı, sol kol, omuz, çene, boyun ve sırta kadar yayılır. Bahsi geçen durumlar birkaç dakika kadar devam edebilir. Göğüs ağrısına nefes darlığı ve mide bulantısı veya baş dönmesi eşlik ederse kalp krizi riski oldukça yüksektir.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Sindirim sisteminde var olan enfeksiyonlar veya hastalıklar sebebiyle göğüs ağrısı meydana gelebilir. Mide de yer alan asit yemek borusuna kaçtığında göğüsün arkasında ağrılı bir yanma hissi ortaya çıkar. Özafagus ile ilgili sağlık sorunlarında yutma bozuklukları kendisini gösterir. Yutkunmada zorlanma görülür ve bunun sonucunda da göğüs ağrısı hissedilir. Safra kesesi ve pankreas kaynaklı sağlık sorunlarının sebep olduğu durumlarda meydana gelen enfeksiyonlar göğüs ağrısı ile başlar ve ardından karın ağrısına dönüşür.

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Akciğer rahatsızlıkların geneli göğüste ağrı yapan durumlara sebebiyet verir. Akciğere kan taşıma görevini yerine getiren kan damarında ortaya çıkan pıhtı diğer bir tabirle pulmoner emboli, damarı tıkar ve göğüs ağrısına sebep olur. Akciğer zarının iltihaplanması sonucunda plörezi, göğüs ağrısıyla birlikte nefes darlığı ve öksürüğe de sebep olmaktadır. Akciğer zarlarının içine hava dolmasının ardından pnömotoraks, aniden bir göğüs ağrısı ile başlar ve bu ağrı çok uzun süre devam edebilir. Diğer bir akciğer hastalığı olan pulmoner hipertansiyon da göğüs ağrısına sebep olmaktadır.

Kas ve Kemik Dokusu Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Göğüs kafesinde yer alan kıkırdan ve kaburga kemiklerinde meydana gelen kostokondrit kaynaklı göğüs ağrısı görülebilir. Kronik ağrılara neden olan fibromiyalji gibi kas hastalıkları ve kaburga yaralanmaları da göğüs ağrısının oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumlara ilave olarak hızlı kalp atması, terleme, hızlı nefes alıp verme ve nefes darlığı bulguları gösteren panik atak rahatsızlığı da göğüs ağrısının sebepleri arasında yer almaktadır.

Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Göğüs ağrısının tedavi edilmesi sebep olan duruma göre farklılık gösterir. En fazla gözlenen göğüs ağrısı sebebi kalp krizinde kalp damarlarını genişletme özelliğine sahip olan arter gevşeticiler kullanılır. Bu ilaçların yardımıyla damarlar genişler ve kan daralmış bölgelerden daha kolay bir biçimde geçiş yapabilir. Damarda meydana gelen pıhtıyı eritmek amacıyla pıhtı giderici özelliğe sahip ilaçlar ve kan incelticiler kullanılmaktadır. Şayet göğüs ağrısının sebebi reflü kaynaklı olursa mide asidini azaltmak amacıyla kullanılan antasitler ve panik atak sebebiyle ortaya çıkan göğüs ağrılarında ise ağrıyı azaltmak maksadıyla anksiyete ilaçlar kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu