Sağlık Yaşam

Göbek Eritme Diyeti

Göbek Eritme Diyeti, Göbek eritme yöntemleri uygulayarak kilo sorunlarına hızlı ve kolay bir biçimde çözümler üretmek mümkündür. Bu yöntemler arasında ilk olarak sağlıklı beslenme gelmektedir. Göbek eritme diyeti yapmak, bu anlamda sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Bahsi geçen diyetler, çoğu kez doktor veya beslenme uzmanlarınca kişiye özel şekilde planlanır. Yağlanma türü, vücut kitle endeksi, yaşam ve beslenme şekilleri göz önüne alınarak planlama da değişiklikler yapılabilir. Beslenme düzeninde değişiklik yapmak, düzenli olarak tüketilen kimi gıda türlerini tüketmeyi bırakmak ve sık sık tüketmediği ürünleri tüketmek, bu noktada belirleyici olacaktır. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de oldukça fazla tüketimi yapılan tuz oranını düşürmek son derece yararlıdır. Öğünlerin öncesinde bir bardak suyun içilmesi, tokluk hissi meydana getireceğinden dolayı, tavsiye edilen kolay ve etkili bir harekettir. Kimi zamanlarda bir bardak suya ilave edilen birkaç damla limon suyu ya da bir miktar elma sirkesi yağ yakma açısından hızlandırıcı etliye sahiptir. Ara öğünlerde yenilen yaban mersininin yine aynı etkiye sebep olacağı bilinmektedir. Yeşil zeytinde yer alan demir, vitamin E ve lif anlamında zengin içeriğiyle kan şekerinin düzenlenmesinde büyük bir önemi vardır. Omega 3 yönünden oldukça zengin içeriğe sahip olan gıdaların, ara öğünlerde yenilmesi de tavsiye edilir. Ceviz, Omega 3 üretimine katkısı olan yağlar açısından zengin içeriği olmasından dolayı kalp ve beyin sağlığını korumaya destek verir. Yine fındık tüketmek vücudumuzdaki kan basıncını dengeleme anlamında önerilen bir üründür. Çikolata konusunda bitter olanı tüketilmeli ve 20 gramın üzerinde yenilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra zeytinyağı, kanola yağı, badem yağı ve avokadonun da bünyesinde tekli doymamış yağ asitleri bulunmaktadır.

Göbek Eritme Hareketleri

Göbek eritme hareketleri yine vücudumuzda yer alan fazla yağların eritilmesine büyük fayda sağlar. Genç yaşta olanların veya yaşlı kişilerin, zayıf veya şişman olan kişilerin göbeklerinde yağlanmanın giderilmesi ve sağlıklı bir yapıya kavuşmaları amacıyla yapmaları mümkün olan birçok egzersiz vardır. Evde kolay bir şekilde yapılması mümkün olan hareketler ile beraber, dışarıda da yapılabilecek olan hareketler mevcuttur. Sırtta yer alan yağların eritilmesinin güç olduğuna dair yanlış bir algı vardır. Kilo verenlerin ilk olarak göbek bölgesinden verdiği bilinir. Orantılı şekilde fazla kilolarını vermek isteyenler için, dengeli, uygun diyet ve düzenli spor son derece idealdir. Yürüyüş yapmak, koşmak, yüzmek, aerobik yapmak, bisiklet ve tenis gibi sporları yapmak yine göbek eritme yollarından birkaç tanesidir.

Plank

Plank

Plank, yapılması kolay, ancak karın kaslarında sıkılaştırma meydana getiren, aletsiz şekilde yapılması mümkün olan oldukça iyi bir egzersiz türüdür. Şınav pozisyonda yalnızca el ve dirsekler yere değecek şekilde yapılan bu pozisyonda ayak parmaklarını kullanarak vücudun desteklenmesi sağlanır. Gergin ve düz biçimde yapılan bu teknik, yaklaşık olarak 30 saniye süresince uygulanır. Hareket sayısı kişinin kondisyonuna göre yükseltilebilir.

Crunch

Crunch

Crunch, göbek eritmek için son derece faydalı bir harekettir. Sırt üstü uzandıktan sonra, dizler kırılır, eller başın altına koyulur. Gövdeyi yukarı kaldırıp, karın kasları kasılır. Bahsi geçen hareket yapılırken vücudu yukarı kaldırırken nefes alınmalıdır ve yere inildiği zaman nefes verilmelidir.

Bisiklet Sürme

Bisiklet sürme hareketinin yapılmasında, yere sırtüstü uzanılır. Elleri başın arkasına koyarak birleştirip, bacakları havaya kaldırıp, bisiklet pedalı çevirme şeklinde harekete geçirilir.

Dağ Tırmanışı Hareketi

Dağ Tırmanışı Hareketi

Dağ tırmanışı hareketi uygulanırken, ayakları parmak uçlarının üzerine getirip, dirsekler kırılmadan, avuç içleri yere değecek şekilde pozisyon alınır. Ardından ayaklardan biri karna doğru yavaşça çekilir. Daha sonra yeniden eski pozisyona dönülür. Dağ tırmanışı hareketini 5 dakika boyunca yapmak, göbek yağları ile kol ve sırt yağlarını da büyük oranda yok eder ve kaslar güçlendirir.

Karın Kaldırma Hareketi

Karın Kaldırma Hareketi

Bu hareket türünde yere sırt üstü uzanılmalıdır. Bununla birlikte avuç içlerinin yere değmesi sağlanacak şekilde pozisyon alınır. Bacakları yapışık şekilde bükmeden mümkün olduğu kadar yukarı kaldırılmalıdır. Hareketi yaparken baş ve omuzları sabit tutmak gerekir. Ayakların yukarı kaldırıldığı esnada nefes verilmelidir ve yere indirildiği zamanda nefes alınmalıdır.

Yana Sıkıştırma Hareketi

Yana Sıkıştırma Hareketi

Söz konusu hareket ayakta yapılmaktadır. Bacakların omuz genişliğinde açılması sağlanır. Elleri göğüs hizasına getirerek kenetlemek gerekir ve bu pozisyon yapılırken, kafa, boyun ve sırt sabit bir biçimde bel bölgesi hizasında sağ ve sola dönülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu