Sağlık Yaşam

Gebelik Öncesinde Diş Bakımının Önemi Nedir?

Gebelik Öncesinde Diş Bakımının Önemi Nedir, Anne olmak isteyen kişilerde meydana gelebilecek olan bir takım sağlık problemleri hamilelik döneminde tüm her şeyin bozulmasına sebep olabilir. Ağız ve diş sağlığı bakımı daima yapılsa da, planlı hamileliklerde, ağız hijyeni son derece önemlidir. Anne adayının bu dönemde planlamış olduğu beslenme düzeni, ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek olan sağlık problemlerinin engellenmesine yardımcı olur. Hamilelik vücutta hormon ve salgı sistemi üzerinde bir takım farklılaşmalara neden olur. Bu dönemde beslenme düzeninde farklılaşma yaşanması, diş ve diş çevresindeki dokuların zarar görmeye daha elverişli duruma gelmesine ortam hazırlar. Şayet hamilelik öncesinde anne adayının diş çürüğü tedavisi, problem çıkarma ihtimali bulunan 20 yaş dişleri ve diş etlerinin bakımlarını yaptırması, ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek olan vücutsal değişim anlamında dirençli dokuların oluşmasına destek verir.

Çürük Dişler Bebeğe Zarar Verir mi?

Çürük Dişler Bebeğe Zarar Verir mi?

Ağız içerisinde yer alan mikroplar, sindirim sistemi üzerinden vücuda yayılır. Vücuda giriş yapan tüm mikroplar daima vücut açısından risk teşkil eder. Diş eti sorunları ve diyabet arasında bilimsel bir bağ bulunur. Hamilelikte görülen en büyük sağlık problemleri arasında hamilelik diyabeti yer alır. Bundan dolayı da hamilelikte diyabetin meydana gelmesine sebep olabilecek durumları en az seviyeye düşürmek gerekmektedir. Diş çürüklerinde ortaya çıkan en belirgin problem, ağrı görülmesidir.

Hamileliğin Diş Sağlığına Etkisi Nelerdir?

Hamileliğin Diş Sağlığına Etkisi Nelerdir?

Hormon değişikliklerinin yaşanması ağız içinde var olan salgıların da etkilenmesine de sebep olur. En sık görülen sağlık sorunları arasında reflünün meydana gelmesi, bulantılar ve kusmaların yaşanmasıyla beraber, ağızda yer alan asit miktarı artar ve böylece diş dokusunda ve diş etlerinde zarar oluşur. Diğer taraftan yine hormonlardan dolayı, diş eti şişmesi de çoğu kez görülmektedir. Hamileliğin devam eden zamanlarında uyku kalitesinde bozulma ile diş sıkma, gıcırdatma, eklem ağrıları da ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde yemek yeme sıklığı artar ve bunun sonucunda da ağız hijyeni daha sık yapılmalıdır. Günlük minimum 2 defa diş fırçalanmalıdır.

Diş Çürüdüğünde Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Diş Çürüdüğünde Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik takibini yapan kadın doğum uzmanının onay vermesi halinde gebeliğin her zamanında diş çürüğünün tedavisinin yapılmasında sakınca yoktur. Hamileliğin 13. ve 27. haftaları arasında tedavi yapılması tavsiye edilen en iyi dönemlerdir.

Hamilelere Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Hamilelere Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Bulunduğumuz dönemde teknoloji de gelinen nokta sayesinde, döner cihazlar ve apex locator yöntemiyle, hamilelerde kanal tedavisi yapılabilmektedir. Sadece kanal tedavisinin yapılması durumunda hamile kişiye röntgen çekilmemektedir. Hamilelikte diş çekimi de dahil olacak şekilde, tüm diş tedavileri yapılabilmektedir. Ancak kişinin durumu acil tedavi gerektirmiyorsa bu doğum sonrasında yapılması tavsiye edilir.

Hamile Kadınlara Öneriler

Hamile Kadınlara Öneriler

-Hamilelik öncesinde tüm diş kontrolleri yaptırılmalıdır. Ağız hijyenine önem verilmeli, çürük dişlerin olup olmadığına bakılmalı, 20 yaş dişleri hakkında bilgi alınmalı, eski ya da kötü yapılan işlemlerin kontrolü yapılmalıdır.

-Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve diş fırçalamayı iyi bir şekilde yapmak.

-Tedavilerin yapılması doktor tavsiyesine göre geciktirilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu