Genel

Fareler ve İnsanlar Özet

Fareler ve İnsanlar, George ve Lennie isminde iki dostun öyküsünü konu almaktadır. George yapısal olarak boyu ufak fakat oldukça akıllı, Lennie ise tam tersi oldukça kalıplı ancak aklı kıt bir kişidir. George ve Lennie beraber çiftliklerde çalışıp geçimlerini sağlamaktadır. Ancak Lennie’nin yapmış olduğu şeyler sebebiyle başları devamlı olarak belada olur ve hiçbir zaman başarılı olamazlar. Lennie’nin en çok etkilendiği şey yumuşak ve tüylü şeyleri okşamayı istemesidir. Etkilendiği bu şey onların her defasında başlarının derde girmesiyle sonuçlanır. Son çalıştıkları işten ise bu nedenden dolayı çıkmak zorunda kalmışlardır. Daha doğru şekilde tabir edilirse işten kaçmışlardır. Lennie günlerden bir gün eski çalışmış oldukları çiftlik içinde bir kızın elbisesine dokunmayı istediği anda kız korkar ve kız bağırmaya başlayınca da panik yapar ve eli ayağına dolanır. Ardından kızı tutarak bırakamaz. Kızın bağırışlarına denk gelen çevredeki insanlar George ve Lennie’nin peşine düşmüştür. Kaçmaya devam ederler ve ardından da bütün geceyi bir su kanalında geçirmek mecburiyetinde kalırlar ve böylelikle tekrardan işsiz kaldılar. Bu olaydan sonra Kaliforniya’da yer alan bir çiftlikte işçi arandığı haberini alarak yola koyulurlar. Binmiş oldukları otobüsün şoförü bütün yolu gitme konusunda üşenir ve bu sebeple de onları kandırarak yarı yolda indirir. Bu sebeple de geriye kalan yolu yürümek mecburiyetinde kalmışlardır. George Lennie’nin elinde olan ölü bir fareyi sakladığını görür, tekrar fareyi sevmeye kalktığında öldürdüğünü fark eder ve fareyi onun elinden alarak çalılıkların içerisine atar. Lennie’yi gidecekleri çiftliğe girdiklerinde konuşmaması hakkında onu uyarır. Bunun sebebi ise o konuştuğu zaman patronun onun saf biri olduğunu anlaması ve onu işe almak istememesidir. Ancak Lennie aklı kıt olan, iri yarı biridir ve kas gücü fazladır.

Çiftliğe yetişirler ve işe alınırlar. İşe başlayacakları günde patronlarının oğlu Curley, kafayı Lennie’ye takmıştır. Curley kısa boylu ve çelimsiz bir kişidir. Bu sebeple de uzun boyu olan ve iri yarı olan kişileri sevmemektedir. George ise Lennie’yi Curley ile kavga etmemesi için onlarca kez uyarmıştır. Bunun sebebi ise kavga ettiğinde başlarının belaya girecek olması ve oradan da kaçmak mecburiyetinde kalmalarıdır. Hayal ettiklerini elde etmek amacıyla gerekli olan parayı kazanmak için çalışmaları gerekmektedir. Lennie ve George’un en çok istediği hayalleri kendilerine ait olan bir çiftliklerin olmasıdır. İlk olarak küçük bir arazi alıp içerisine hayvanları koyarak kendine ait olan toprakları kendileri tarafından ekilip biçilmesi ve hiçbir patrona karşı sorumlu olmamayı isterler. Uzun süredir kurmuş oldukları bu hayalleri adına da yeni başlamış oldukları çiftliğin patronu ve oğlunu sevmeseler dahi bu duruma katlanmak mecburiyetindedir. George ve Lennie’ye çalıştıkları bu çiftlikte en iyi davranan ilk kişi Candy olmuştur. Candy’nin bir eli bir kaza sonucunda yoktur. Yaşlı bir köpeği vardır ve çiftlikte temizlikçidir. Yaşı ilerlemiş bir adamdır. Köpeği yaşlı olduğundan dolayı ve işe yaramadığı düşünüldüğü için çiftlikte onu istemezler. Ve günlerden bir gün köpeği öldürmüşlerdir. Candy bu duruma karşı bir gün kendisini de işe yaramayıp diyerek öldürülebileceğini ve iki kafadar arkadaşa biriken parasını vereceğini ve kendisini de kurmak istedikleri çiftliğe ortak etmelerini ister. Onlarda kabul eder ve artık kurulan hayal üç kişiliktir. Çiftliğin içinde erkek peşinde koşan bir kadın bulunmaktadır. Bu kişi de Curley’nin karısı olmaktadır. Curley ile severek evlenmemiştir ve bu sebeple de çiftlikte yer alan erkeklerle konuşmak, onlarla devamlı olarak yakın durmak, arkadaşlık etmeye çalışır. Lennie her bahsi geçen kadını gördüğü zaman hayranlıkla ona bakar, gözlerini ondan ayıramamaktadır. George ise bu durumu fark eder ve onu defalarca Curley’nin karısından uzak durması için uyarmaktadır.

Lennie, günlerden bir gün herkes kapı önünde oyun oynayarak eğlenir ve daha sonra da ahıra yavru köpeklere bakmaya gider. Fareye yapmış olduğu gibi köpekler arasından bir tanesini de okşadığı anda öldürür ve ölen köpeği saklamak isterken yanına Curley’nin karısı gelmiştir. Sohbet etmeye başlarlar ve bu esnada Lennie kadına olan ilgisinden bahseder. Daha sonra ise kadın ona saçlarını okşaması adına izin vermiştir. Lennie, tam kadının saçlarını okşamaya başladığı esnada kendisini kaybeder ve elinden kurtulmak isteyen kadının istemeden boynunu kırmıştır ve kadın oracıkta ölür. Endişe ile ne yapacağını bilmez ve çiftlikten kaçmaya başlar. Curley ve çiftlikte çalışan diğer kişiler kadının öldüğü görür ve Lennie’nin bunu yaptığını bilirler. George ile beraber diğer kişiler onu aramak için yola düşerler. George, Lennie’yi diğer kişilerden önce bulmuştur ve onun yanına oturarak, ona kurmuş olduğu hayallerini anlatır. Lennie bu hayalleri dinlerken çok mutlu olur ve tam da bu anda George yapması gereken şeyi yapar ve can yoldaşı olan Lennie’nin maruz kaldığı hayattan kurtarır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu