Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

 Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Elde bulunan malzemeler ile virüsten korunabileceğimiz kalitede kolonya yapımının sırrı…

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs salgınının ardından kolonya, sabun ve dezenfektan ürünleri karaborsaya düştü. Marketlerde kolonya bulmak neredeyse imkansız. Bunun yanı sıra fırsatçılık yapıp iki katı fiyatlara satışa sunan kurum ve kişilerin sayısı da hiç az değil. Türkiye’de corona virüs vakasının görülmesinin hemen ardından kolonya satışı yapan marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Şu günlerde her evin temel tüketim malzemesi olarak görülen ve çok ihtiyaç duyulan kolonya ile ilgili tabi evde kolonya nasıl yapılır? soruları da sorulmaya başlandı.

Sizler de bazı karışım tariflerini deneyerek evde kendi kolonyanızı yapmayı deneyebilirsiniz. Kolonya yapımı esnasında gerçekten Antiviral özelliğe sahip, koruma ve dezenfekte etkisi gösterecek bir kolonya yapabilmek için püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Evde Kolonya Yapımı

* 800 ml etil alkol

* 15 ml limon esansı

* 185 ml saf (damıtılmış) su

Evde kolonya yapımına başlamadan önce bu malzemeleri temin etmelisiniz. Ardından tüm adımları sırası ile izleyerek kendi kolonyanızı üretmeyi başaracaksınız. Limon kolonyası yapımına başlanırken öncelikle etil alkol ile limon esansını karıştırın. Bu karıştırma işlemini yaparken dikkatli olunmalıdır. Limon esansının etil alkol içerisinde yeteri derecede çözünüp dağıldığından emin olmanız gerekir. Bu karışıma ardından damıtılmış su ilave edilmelidir. Elde ettiğiniz bu çözeltiyi artık süzmelisiniz. Bu süzme işlemi mutfaklarda kullanılan süzgeçler ile gerçekleştirilemez. Bu nedenle kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılması gerekmektedir.

Aynı zamanda bu limon kolonyası tarifi içeriğinde yer alan esans değiştirilerek çeşitli kolonyalar elde edilebilir. Limon esansı yerine biberiye, bergamot, yeşil çay, portakal, tarçın gibi kişinin kendi koku zevkine uygun esanslar tercih edilebilir. Dezenfekte özelliğini esans değişimi olumsuz etkilemez. Çünkü virüs ve bakterilerden korunmanızı sağlayan en önemli madde kolonya içerisinde yer alan etil alkoldür.

Doğal Limon Kolonyası Yapımı

* 700 ml beyaz alkol ya da etil alkol

* 300 ml saf damıtılmış su

* 7 – 8 damla limon yağı

Cam şişenin içerisinde alkol ile saf suyu iyice çalkalayın. İki sıvının birbirine karışmasını sağladıktan sonra limon yağını içine ekleyerek çalkalayarak karıştırmaya devam edin. Bu karışım hazırlanma sürecinde 1 gün dinlendirilmesi gerekir. cam şişenin kapağını hiç açmadan 1 gün boyunca dinlendirin. Ertesi gün doğal, ev yapımı limon kolonyası kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolonya Yapımında Alkol Şart Mı?

Alkol temin edemeyen veya dini sebeplerden dolayı kolonya içerisinde alkol kullanmak istemeyen kişiler alkolsüz kolonya yapımı ile ilgili çok sık soru sormaktadır. Kolonyanın kullanım amacı, insan bedeninde yer alan virüs ve bakterileri öldürerek insan sağlığını olumsuz etkilemenin önüne geçmektir. Bu nedenle diyanet ve din adamları da dinen bir sakıncasının bulunmadığını ifade eder. Yani limon kolonyası yaparken alkol kullanılmadığında o kolonyanın kullanımı sizleri virüslerden korumak için yeterli olmaz. Bundan dolayı da mutlaka etil alkol kullanılması gerekmektedir.

Kolonya yapımında etil alkol kullanımı tercih edilmelidir. Piyasa geneline bakıldığında daha ucuza satışa sunulan metil alkol benzeri ürünler bulmak mümkün. Bu ürünlerle de kolonya yapabileceğiniz söylense de onların insan sağlığını olumsuz etkileyen birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle etil alkol tercih etmeye ve diğerleri ile kolonya yapmaya çalışmamaya dikkat etmek sağlığınız için çok önemlidir.

Kısa sürede az malzeme ile evde yapabileceğiniz kolonya, ev yapımı olduğunu belli etmeyen hazır satın alınanlardan farkı olmayan koruma etkili bir kolonya içeriğidir. Güvenle kullanıma uygundur ve 5 yıl gibi uzun süre saklanabilir.

Sinan Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir