TARİFLER

Evde Ekmek Nasıl Yapılır?

Evde Ekmek Nasıl Yapılır?

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını kaleme aldığımız makalemize başlıyoruz. Türk mutfağının vazgeçemediği tatların başında ekmekler gelir. Yemek yeneceği zaman, fırına sadece sıcak ekmek almak için gidilir ve satın alınır. Bu müthiş tadı fırınların elde ettiği başarılı biçimde evde oluşturmak konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Ama bu evde ekmek yapamayacağınız anlamına gelmez. Ev kadınları da evde ekmek yapabilir.

En temel yiyeceklerimizden biri olan ekmek, evde hazırlanmak zorunda kalınabilir. Tarihin farklı dönemlerinde yaşanan; savaş, kıtlık, hastalık, terör ve darbeler gibi sebeplerle insanlar evlerine hapis oldular. Bu dönemlerde temel gıda maddesi olarak ekmeği farklı yerlerden bulamadılar ve evlerinde ürettiler. Şu günlerde yaşanan koronavirüs sebebiyle oluşması muhtemel bir eve bağlı kalacağımız zamanlarda kullanabilmek için, herkesin evde ekmek nasıl yapılır sorusuna odaklanması ve bu temel gıdamızı üretmenin yolunu bilmesi gerekir.

Her ne kadar sıcak sıcak ve taze bir ekmeği fırından alıp tüketmeyi severiz. Ancak ekmek sadece bizim değil, tarih boyunca birçok medeniyetin kullandığı en eski gıda ürünlerinin başında gelir. Çeşitli değişimler görmüş olsa da içerik olarak neredeyse aynı kalmıştır. Farklı şekillerde, farklı unlar ile farklı türleri ortaya çıkarıldığını bugün bile görebilirsiniz.

Ekmek Yapımı ve Gerekli Malzeme Listesi

Eğer iyi bir ekmeği evde yapmak istiyorsanız, öncelikli olarak malzeme listesine ve yapılışına sadık kalmaya gayret etmelisiniz. Elbette farklı tatlar yakalamak için farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Ama öncelikli hedefiniz olan evde ekmek yapma hedefine odaklanmalı ve hem malzeme hem yapılış aşamalarında standartlara uymalısınız. Elbette belli bir tecrübeyi yakaladıktan sonra ekmek için belirlediğiniz farklı ürünleri katarak yeni tatlar yaratabilirsiniz.

Evde ekmek yapmak için gerekli malzeme listesi :

 • 1000 gram un (3-4 su bardağı)
 • 700 gram su (2-3 su bardağı)
 • 20 gram tuz (1 çay kaşığı)
 • 10 gram maya (yarım çay kaşığı)

Ekmeğin hazırlanması :

Malzemeleri hazır hale getirdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek yapımına başlayabilirsiniz:

 • İlk olarak su ve unu bir araya getirerek yumuşak bir hamur elde etmelisiniz. Suyun ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Ilık su önerilen sudur.
 • Ortaya çıkan hamurun içine maya ve tuzu ilave etmelisiniz. Tamamen karışması gerçekleşene dek yavaş yavaş yoğurma işini yapmalısınız. Su ekleyerek karıştırmayı sürdürmelisiniz. Karıştırmayı elinize yapışana dek sürdürmelisiniz.
 • Hamuru yoğurduğunuz yerden alıp bir kap içerisine koymanız gerekiyor. Bunun için ilk olarak ellerinize de saklamayı düşündüğünüz kap içerisine de biraz yağ sürmeniz iyi olur. Hamuru kap içine yerleştirdikten sonra üzerini streç film ile sararak kapatın. Bu biçimde hamuru oda sıcaklığında 30 dakika bekletmelisiniz.
 • 30 dakikanın sonunda hamuru, çok bastırmamaya özen göstererek ikiye katlayın. Sonrasında 1,5 saat daha kabarmasını beklemeniz gerekiyor.
 • Bekleme süresi sonunda hamuru unlu bir alana almalısınız. Bu alanda en azından 10 kez katlama yaptıktan sonra ikiye bölün ve yuvarlak bir şekil verin. Sonra üzerini bir havlu ya da bez kullanarak kapatın. Bu kez bekleme süreniz 15-30 dakika kadar yeterli olacaktır.
 • Bu bekleme süresini fırını hazırlamak için kullanın ve 230-260 derece sıcaklığa gelmesini sağlayın.
 • Hamuru bir tencere içine, altına fırın kağıdı koyarak alın. Tencereyi fırına sürebilirsiniz.
 • Kapağı açık bir şekilde 10-15 dakika pişmesini bekleyin.
 • Sonrasında çıkardığınızda bekleme süresi geçirmeniz gerekir. Ekmeği dilimlemeden evvel, yaklaşık 1 saat soğumasını beklemeniz gerekecektir.

Sonrasında afiyetle yiyebileceğiniz ekmeğe, evinizde harcadığınız bir emekle ulaşmış olacaksınız.

Evde Ekmek Yapımında Faydalı Tüyolar

 • Karıştırmak: Aslında temel malzemeleri hazırladıktan sonra yapmayı düşündüğünüz ekmeğin hazırlanmasındaki ilk başlangıç aşamasıdır. Un, su, tuz ve mayadan oluşan karışımı hazırlarken ılık su kullanmalı, elinize iyice yapışana dek karıştırma işlemini sürdürmelisiniz.
 • Kabartmak ve şekil vermek: Oluşturulan hamurun mayalanmasını ve doğal biçimde kabarmasını beklemelisiniz. Dolu dolu kabarmış bir ekmeğe ulaşmak için bu önemlidir. Sonrasında şekil verme konusunda da becerinizi kullanmalısınız.
 • Pişirmek: Ekmeğin katı bir forma ulaştığı ve fırın kapağını açtığınızda oluşan kokudan da anlayacağınız en önemli nokta.
 • Saklamak: Ev yapımı olan ekmekler, çok daha uzun ömürlü olacaktır.

Evde Ekmek Nasıl Yapılır? konusunda bilgilenmek, her duruma hazır olmanız anlamına gelecektir. Çünkü dünyanın en kolay karışımı olan un, su, maya ve tuz ile besin değeri yüksek bir gıda ürününü evinizde bile hazırlayabiliyorsunuz. Üstelik uzun süre de saklama olanağı elde ediyorsunuz. Bu avantajı dilediğiniz zaman kullanın ve kendinize yada sevdiklerinize el emeğiniz olan ekmeği sunun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu