Sağlık Yaşam

Evde Antiseptik Nasıl Yapılır?

Corona virüs salgının başlamasının ardından Türkiye’de marketlerde bulunan maske, eldiven ve dezenfektan rafları da hızla boşalmaya başladı. Stoklarda bu tarz ürünleri bulmak oldukça zor. Temizlik ürünü ve dezenfektan ihtiyacını karşılamak için birçok kişi evde antiseptik nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaya başladı.

En güçlü dezenfektanlardan biri alkol. Özellikle etil alkol, hastalığa neden olan bakterilerin yol edilmesinde oldukça etkili bir yöntem. Evde dezenfektan yaparken sizlere en çok gerekecek malzemelerin başında da elbette alkol geliyor. Alkol, evde antiseptik yapımı için olmazsa olmaz bir malzemedir. Ancak bazı kişileri alkol veya etil alkol kokusu son derece rahatsız eder. Bu rahatsız edici kokuyu bastırmak için evde antiseptik yaparken çeşitli esanslardan yardım alabilirsiniz.

Evde Dezenfektan Tarifi

Evde antiseptik içeriğe sahip bir ürün bulunmasını istiyorsanız hem cildinizde hem de yüzeyleri temizlerken direk etil alkol kullanabilirsiniz. Ancak etil alkolü antiseptik özelliği ile kullanırken cilt sağlığınızı da korumanız gerekir. çünkü bir süre sonra ellerinizde ve cildinizde çatlama, kuruma problemleri görülmeye başlar. Bunu engellemek için mutlaka alkol ile el ve cilt temizliği yapıldıktan sonra nemlendirici kullanılmalıdır.

Yüzey temizliği ve toz alma işlemlerinde direk etil alkol kullanımı mobilyalarınızda aşınma vb. sorunlara yol açabilir. Bunu engellemek için temizlikte alkolü su ile seyrelterek kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Uzmanların Ev Yapımı Antiseptik Önerisi

* Etil alkol 96 % – 833 ml

* Hidrojen peroksit 3 % – 41 ml

* Gliserol 98 % 145 ml

Ev yapımı antiseptik yaparken tüm malzemeleri cam bir şişe içerisinde karıştırın. Ardından ağzını kapatarak uzun süre ev yapımı antiseptik kullanımı için bu karışımı tercih edebilirsiniz.

Çamaşır Suyu İle Evde Antiseptik Yapımı

Alkol vb. antiseptik yapımı malzemeleri temin etmek bazı kişiler için zor olabilir. Eğer sizler de bu malzemelere ulaşmakta zorluk çekiyorsanız her evde bulunan çamaşır suyunu kullanarak antiseptik yapabilirsiniz.

Çamaşır suyu ile yapacağınız antiseptiği cildinizde kullanmamalısınız. Sadece ev temizliğinde kullanmanız tavsiye edilir. Özellikle kapı kolu, klavye, cep telefonu gibi çok fazla kir ve bakteri biriken, sık kullanılan yüzeylerin temizliği için çamaşır suyu ile yapılan antiseptik içeriği kullanabilirsiniz.

Bir bardak çamaşır suyuna 9 bardak su ekleyerek iyice karıştırın. Püskürtmeli bir şişe içerisine doldurarak temizlemek istediğiniz alanların temizliğinde bu ev yapımı antiseptiği kullanabilirsiniz.

Evde Antiseptik Jel Nasıl Yapılır?

Salgın hastalıklar ile birlikte birçok kişi yanında antibakteriyel özelliğe sahip jel taşımaya başladı. Bu süreçte sizlerde ev yapımı bir antibakteriyel özelliğe sahip jeli kendi imkanlarınız ile yapabilirsiniz. Virüsler ile savaşmanızda el temizliğinde tercih edebileceğiniz ev yapımı antibakteriyel jel için aleo vera jeli gerekmektedir. Bunun dışında temiz su, limon yağı, tarçın yağı, kekik yağı, okaliptüs yağı, karanfil tomurcuğu da kullanılmaktadır. Bu antibakteriyel jeli yaparken dikkat etmeniz gereken tek nokta bu malzemelerin oranlarıdır.

* 170 ml temiz su

* 2 çorba kaşığı aloe vera jeli

* 20 damla limon yağı

* 10 damla tarçın yağı

* 10 damla kekik yağı

* 10 damla okaliptüs yağı

* 10 damla karanfil tomurcuğu

Tüm malzemeleri karıştırarak elde edeceğiniz bu doğal içerikli ev yapımı antibakteriyel ürünün en büyük avantajı içerisinde bulunan aleo vera jeli sayesinde ellerinizin tahriş olmasını engellemesidir. Böylece hijyeninizi sağlarken cildinizin nem kaybetmesini de engelleyen, doğal, cilt için faydalı bir ürün kullanma şansı elde etmiş olursunuz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu