Sağlık Yaşam

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Neden Enginar Tüketmemiz Gerekiyor, Papatyagiller familyasında yer alan Enginar, Akdeniz mutfağında son derece fazla kullanılır ve oldukça lezzetlidir. Ayrıca lezzetli olmasının yanı sıra sağlık üzerinde olan faydalarıyla da göze çarpmaktadır. Çoğu zaman bahar aylarında yetişen ve Türkiye’de ılıman bölgelerde üretilen Enginar, az kalori bulunan, zengin içeriğinden dolayı da sağlığa zarar vermeyen bir üründür.

Enginar Vitamin Deposudur

Enginar Vitamin Deposudur

Enginar hakkında yapılan araştırmalara bakıldığında fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri açısından son derece zengin bir üründür. Diğer taraftan lif anlamında da zengin içeriği sebebiyle sindirim sistemini düzenlemeye büyük katkı sağlar.

Neden Enginar Tüketmemiz Gerekiyor?

Neden Enginar Tüketmemiz Gerekiyor?

-Zengin protein bulunması sebebiyle kalp kaslarının güçlenmesine katkıda bulunur, üre düzeyini azaltır ve kalbin rahat çalışmasına ortam hazırlar.

-Demir bakımından zengin yönüyle, demir eksikliği anemisinde tavsiye edilir.

-Antioksidan içeriği olmasından dolayı, toksik maddelerin dışarı atılmasına fayda sağlayarak, karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur.

-Bünyesinde yer alan potasyum minerali sayesinde, vücutta bulunan sodyum-potasyum düzeyini dengeler ve tansiyonu dengede tutar.

-İçerisinde bulunan quersetin ve antioksidanlardan dolayı kanseri önlemeye yardımcı olur.

-Enginarda yer alan sinarin isimli madde, kanda yer alan kötü kolesterolü düşürmeye katkı sağlar.

-Zengin lif içeriğinden dolayı, kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Diyanet hastası olanlara zeytinyağlı ya da etli yapılan enginar yemeği yapılarak, beslenme kalitelerinin güçlenmesi sağlanabilir. Şeker kontrolünü sağlamak açısından son derece olumlu etkileri vardır.

-Sigara içenlerin vücudunda toplanan

nikotin oranının düşmesine katkısı vardır.

-100 gr pişen enginarda 53 kalori yer alır. Az miktarda kalori bulunmasından dolayı kilo vermek isteyenlerin yardımına yetişir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu