Sağlık Yaşam

Endodonti Nedir?

Endodonti Nedir, Endodonti, diş hekimliği alanında yer alan uzmanlıktır. Bulunduğumuz dönemde sık sık kanal tedavisiyle beraber ifade edilen Endodonti alanında uzman hekimlere endodontist adı verilir.

Endodonti Tedavisi Ne İşe Yarar?

Endodonti Tedavisi Ne İşe Yarar?

Endodonti diş hekimlerinin ana hedefi, bireyin doğal diş yapısını korumaktır. Bunu yapmak amacıyla ağızda yer alan dişleri mümkün olduğu kadar korumak ve ağızda tutmak için gerekli işlemleri yaparlar. Endodonti kliniği ortamında, çürük, kırık, enfeksiyon ve travma gibi sebeplerden dolayı diş pulpasında ve çevre dokularında meydana gelen olumsuz durumların tedavisi yapılır. Bu sebeple de Endodonti hekimleri, kanal tedavisi yapabileceği gibi dişin canlılığının korunması için de rejenerasyon tedavisi yapabilir. Rejenerasyon tedavisinin yapılması sonucunda diş kökünde canlı doku meydana getirmek amaçlanırken, kanal tedavisi yapılırken ise, doğal dişin ağızda korunması hedeflenir.

Endodonti (Kanal tedavisi) Nasıl Yapılır?

Endodonti (Kanal tedavisi) Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Diş hekimlerinin kanal tedavisi yaptığı bilinse de bazı durumlarda Endodonti uzmanına başvurmak gerekebilir. Endodonti diş hekimlerinin, 5 senelik diş hekimliği eğitiminden sonra minimum 3 sene daha endodonti dalında uzmanlık eğitimi almaları gerekir. Bu sebeple de tedavi aşamalarında ortaya çıkma ihtimali olan komplikasyonların meydana gelme tehlikesi en aza düşer. Endodontik tedavisinde, halk dilinde diş özü şeklinde tabir edilen, dişin pulpasında yer alan damar ve sinirlerin bulunduğu yerden çıkarılmasıyla meydana gelen boşluk dezenfekte edilir ve var olan kanal yapısı genişletilir. Daha sonra da kanallarda ortaya çıkan boşluklar özel bir dolgu malzemesi ile kapatılır. Bu anlamda kanal tedavisi amacıyla ilk olarak bireyin dişinde mevcut problemin, dental muayeneler ve radyolojik görüntülemelerle tespit edilmesi gerekmektedir. Endodontik tedavi kararının alınmasının ardından doktor, ağrının hafiflemesi amacıyla lokal anestezi uygulamaktadır. İlk olarak dişte yer alan mine ve dentin tabakalarında ortaya çıkan çürükler temizlendikten sonra, pulpaya giden yol meydana getirilir. Daha sonra tedavi yapılacak olan dişe rubber dam takılır ve dişin izole edilmesi sağlanır. Gerekli görülürse radyolojik görüntülemelerle diş yeniden muayene edilir ve özel aletler kullanılarak kökün yer aldığı kanaldaki mikroorganizmalar ortadan kaldırılır. Bu işlemden sonra diş kökünün kanalının dezenfekte işlemi yapılır. Temizlenmiş olan kanal boşluğuna, dolgu malzemeleri kullanılarak kapatılır ve dişin üst bölümü kuron ile kapatılır. Bu işlemden sonra tedavi sona erer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu