Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Açma ve Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

 Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Açma ve Kapama İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak ek hesap hakkında bilgi vermek gerekirse ek hesap, bankalara tarafından müşterilere sunulan vadesiz hesaplar üzerine tanınan kredili mevduat hesabıdır. Bu ek hesaplara bankalar tarafından limitler, müşterinin vadesiz hesabında yer alan paranın tükenmesi ile ek hesapta tanımlı olan limit devreye girerek harcama noktasında devamlılık sağlamaktadır. Aynı zamanda ek hesaba tanımlı olan limit ile para çekme ve havale gibi çeşitli işlemlerde bireyler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte çevrim içi olarak ve market alışverişlerinde de ek hesap üzerinden işlem yapılabilmektedir. Kredi kartı işlemlerine benzer bir şekilde işleve sahip olan ek hesaplar, her ay belirli bir günde kredili mevduat olarak ödenmektedir. Ek hesap kullanımı karşısında bankalar tarafından müşterilere belirli ölçekte faiz işlemi uygulamaktadır.

Ek Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ek hesap sahibi olmak için öncelikli olarak bireyler sahip olduğu banka hesabına ek hesabın tanımlı olması gerekmektedir. Aynı zamanda yeni bir bankadan vadesiz hesap açtırarak da ek hesap açma şansına sahip olunabilmektedir. Vadesiz hesabınız üzerinden ek hesap açma talebinde bulunduktan sonra banka tarafından bir inceleme süreci başlamaktadır. Bu süreçte banka inceleme işlemlerinde bazı hususlara dikkat etmektedir. İnceleme işleminde yer alan kriterler; kredi notu, maddi gelir ve mevcut borç durumu. Banka tarafından detaylı inceleme yapıldıktan sonra kredi çeşitlerinden bir tanesi olan ek hesap başvurusunun sonucu olumlu olarak sonuçlanması ile üç günlük bir süre zarfında ek hesap tanımlanmaktadır.

Ek Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar tarafından müşterilerine sunulan ek hesaplar ödemelerin yapılması noktasında son ödeme tarihinin geçirilmesi halinde tahsilatın bu ek hesaptan gerçekleştirilmesi ile müşteriler borç ödemesini otomatik olarak bir ay ertelemektedir. Ancak ek hesaplar esnek hesap literatüründe yer aldığı için kullanıma bağlı olarak günlük faiz işlemi uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse herhangi bir bankadan açılan ek hesapta tanımlı olan 1000 TL’lik bir limitin bir ay içerisinde tamamının harcanması ile ay sonunda banka tarafından belirlenen faiz tutarı hemen hemen 30 TL civarındadır. Tabii ki bu faiz oranı tüm bankalarda farklılık göstermektedir. Bazı bankalar krediniz bitinceye kadar ek hesapları kapatmazlar. Bunun nedeni ise ödemelerin geç gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi bankayı olumsuz etkilemektedir.

Ek hesap kapatma işlemi noktasında eğer bankadan çekilmiş olan kredinin bitmesi halinde veya bitmeden tanımlı olan krediyi kullanmak istemiyorsanız bir dilekçe işlemi ile ek hesap kartınızı en yakın banka şubesine giderek bırakabilirsiniz. Bu durumda işleminiz daha da hızlanacaktır. İşlemin hızlanmasının sebebi ise tüm banka şubelerinin kendilerine özgü yapılarının olmasından kaynaklı olarak teslim ettiğiniz şubeden hesabın açıldığı ana şubeye gitmesi zaman almaktadır.  Bireyin vermiş olduğu kapatma talep dilekçesi ile banka tarafından tanımlı olan ek hesap kapanacaktır. Burada genellikle yaşlı kişilerin mağdur olmaktadır. Nedeni ise açılmış olan ek hesaplar hakkında detaylı bilgi sahibi olmadıkları için bilinçsiz bir şekilde harcama yapılmaktadır. Bireyler bu mağduriyet durumundan kurtulmak için kendinize yakın olan şubeye ya da ana şubenize giderek ek hesap kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sinan Çelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir