Sağlık Yaşam

E Vitamini Nedir?

E Vitamini Nedir: E vitamini, vücudumuzun günlük işleyişinin sağlanmasında son derece önemli olan ve tokoferol şeklinde de tabir edilen ana vitaminlerden biridir. A, D ve K vitaminlerindeki gibi E vitamininin de yağda çözündüğü bilinir ve karaciğerde belirli bir oranda depolanması mümkündür. Besinlerin tüketimi ile vücuda giren ve ince bağırsaklar tarafından emilerek alınan E vitamini, karaciğerde birikmesi sebebiyle eksik olma durumu suda çözünebilen vitaminlere göre daha az görülmektedir.

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E vitamini, insan vücudu açısından oldukça önemlidir ve son derece önemli işlevlere sahiptir. Vücutta yer alan pek çok organın görevini iyi bir şekilde yerine getirebilmesi adına yeterli miktarda E vitamini olması büyük önem arz etmektedir. Hormonal dengenin etkili şekilde işlevini yapması amacıyla da bu vitaminin büyük bir önemi vardır. Bununla birlikte cinsiyet hormonlarında doğru bir üretimin yapılmasında, jinekolojik ve ürolojik rahatsızlıkların engellenmesinde ve üreme anlamında etkinliğin yükseltilmesi bakımından E vitaminin yer aldığı besin değerlerinin gerekli olduğu kadar alınması şarttır. E vitamininin vücudumuza olan kimi yararları şu şekildedir:

-Hücrelerde meydana gelebilecek olan hasarları engeller.

-Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

-Saçların ve tırnakların sağlığını korur.

-Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı savunma mekanizması oluşturur.

E Vitamini Nelerde Bulunur?

E Vitamini Nelerde Bulunur?

E vitamini konusundaki diğer tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Şimdi gelelim E vitamini açısından zengin olan besinlerin hangilerini olduğuna göz atmaya. Günlük E vitamininin karşılanması amacıyla söz konusu vitamini bulunduran ana besinler şu şekildedir:

-E vitamini açısından zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar oldukça zengindir.

-Ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemişler.

-Yeşillik türlerinin hemen hepsinde E vitamini bulunmaktadır.

-Kümes hayvanlarından elde edilen etler.

-Balık türleri ve bazı deniz ürünleri.

-Kivi, muz, avokado ve bazı meyve türleri.

-Tahıl içeren gıdalar.

-Tereyağı, kırmızı et ve yumurta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu