Sağlık Yaşam

Dondurmanın Besin Değeri Nedir?

Dondurmanın Besin Değeri Nedir, Dondurma, birçok çeşitte yapılan besin değeri yüksek olan bir üründür. Dondurmanın bünyesinde yer alan karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, A, B, C, D ve E grubu vitaminlerinden dolayı son derece yüksek besin değerlerine sahiptir.

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez ürünü dondurma, yüksek besin içeriğinden dolayı, aynı odandaki süte nazaran daha yüksek miktarda enerji, vitamin ve mineral deposudur. Dondurmanın, her mevsimde tüketilmesi sebebiyle süt, yoğurt, peynir gibi besinleri sevmeyen kişilere güzel bir alternatiftir. Ayrıca hamur tatlılarına oranla daha hafif olmasından dolayı dondurma, iyi bir seçenektir.

Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Sağlık ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

-Süt mikroorganizmalarının çoğalması amacıyla güzel bir imkan sunmasından dolayı, oldukça basit bozulur. Bundan dolayı dondurmanın hazırlandığı sütün pastörize olması sebebiyle ve hazırlandığı esnada mikroorganizmalarla temas etmesi önlenmelidir.

-Üretimin sırasında besin maddelerinin tüzüğüne uygun katkı maddeleriyle ve renk vericilerin içinde olması, uygun paketleme yöntemlerinin tercih edilmesi, ve üretimin ardından dağıtımın şeklinin soğuk zincire yatkın olması son derece önemli konulardır.

-Sokak ve açık olarak satışı yapılan dondurmaları tüketmek bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

-Güvenilen yerlerde satılan ve ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Bununla birlikte ambalajı güzel ve şekli bozulmamış olması büyük önem arz etmektedir.

-Dondurma alırken son kullanma tarihi kontrol edilmelidir.

-Dondurma içerisinde buz kristalleri yer alması, kurallara uygun üretilmediğini gösterir. Aynı zamanda dondurmada yer alan küçük buz parçacıklarının boğaz dokusuna zarar verebilir olmasından dolayı enfeksiyon riski yükselir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu