Sağlık Yaşam

Dişler Neden Temizlenmelidir?

Dişler Neden Temizlenmelidir, Günlük hayatta yenilen besinlerin ağız içinde asidik durum ortaya çıkarmasından dolayı, dişlerde biriken kalıntılar, dişlerin bakterilere maruz kalmasına sebep olur. Diş fırçalama yapmanın genel sebebi, söz konusu bakterilerin temizlenmesi, diş ve ağız içinde kalan besin kalıntılarının giderilmesi, ağızda meydana gelen asidik pH’ın nötralize edilmesi gibi sebeplerdir. Dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanmak gibi ağız ve diş bakımı açısından önemli uygulamaların düzenli yapılması dişlerin bakterilere karşı uzun zaman dayanmasını sağlar. Şayet bunu düzenli olarak yapmamanız halinde bakteriler diş minesinde ciddi zararlar meydana getirebilir ve diş çürüklerine yol açabilir. Bundan dolayı da dişlerin temizlenmesi son derece önemlidir.

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Dişlerin iyi şekilde temizlenmesi açısından uzman bir diş hekimine başvurmak gerekir. Bu durumda diş hekimi ilk olarak detaylı bir muayene yapacaktır. Muayeneden sonrada diş temizliğinin yapılmasına sebep olan problemlerin tespiti yapacak ve diş temizleme işlemi aşamasına geçecektir. Diş temizliği yapılırken dişte yer alan tartar ve plaklar farklı aletlerin kullanılmasıyla temizlenmektedir. Bahsi geçen aletlerin kullanılması diş minesine herhangi zarar vermez ve sadece diş yüzeyinde biriken plak ve tartarların ortadan kaldırılmasında kullanılır. Yapılan işlemlerden sonra diş temiz ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmaktadır.

Diş Eti İltihabı Nasıl Temizlenir?

Diş Eti İltihabı Nasıl Temizlenir?

Ağız ve diş bakımının düzenli yapılmaması sonucunda diş etinde iltihaplanma meydana gelir. Diş etinde oluşan iltihaplar çoğu kez diş etlerinin yüzeyinde kızarma, hassasiyet, yemek yerken ağrı gibi belirtilere sebep olur. Daha sonra diş eti yüzeyinde beyaz renkli iltihaplanma görülür. Ciddi olmayan iltihaplanmalar, sert gıdaların yenilmesi esnasında meydana gelen yaralanmalardan dolayı ve dişleri iyi şekilde fırçalanmamasından kaynaklı veya farklı vitamin ile mineral eksikliklerinden dolayı kendisini gösterebilir. Ortaya çıkan hafif iltihaplanmalar, çoğu kez diş hekimlerinin önerdiği ilaç ve gargaralar ile, ağız ve diş bakımına gereken özeni  vermek ve yumuşak gıdaları tüketmek gibi tedbirlerle kısa sürede tedavi edilir. Ancak ileri boyutta diş eti iltihaplarının tedavi edilmesinde ve devamlı görülmesi durumunda kesinlikle daha ciddi tedaviler yapılmalıdır.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve diş sağlığının bakımının düzenli yapılmaması halinde bazı ağız ve diş hastalıkları meydana gelebilir. Diş yüzeyinde bakteri plaklarının ortaya çıkmasının önlenmesi, besin artıklarını ortadan kaldırmak ve ideal ağız pH’ının yeterli düzeyde olması amacıyla günlük olarak düzenli şekilde her öğünden sonra dişleri fırçalamak gerekir. Dişleri fırçalama işlemini günde 2 ya da 3 defa yapmak gerekir. Aynı zamanda sadece dişleri fırçalamak, ağız hijyeni anlamında tek başına yeterli olmaz. Diş aralarına giren besin artıkları temizlenmesi ve söz konusu bölgede bakterilerin üremesinin önlenmesi amacıyla dişlerin fırçalanmasının yanı sıra, diş ipi kullanmak da oldukça faydalıdır. Ağız içerisinde bakterilerin üremesinin mümkün olduğu başka bir kısım ise dil yüzeyi olmaktadır. Dil yüzeyinin üzerinde bakteri üremesini önlemek amacıyla diş fırçalarının arka bölümünde yer alan ya da farklı bir ürün biçiminde satışı yapılan dil temizleyicileri oldukça etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu