Sağlık Yaşam

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş Eti Kanaması Nedir, Diş eti kanaması, diş yüzeyinde aşırı miktarda plak toplanması sonucunda meydana gelir. Plak toplanmasının ardından kendisini gösteren ve gingivitis olarak tabir edilen yapışkan özellikte ve renksiz olan bakteri plağı, diş eti yüzeyinde iltihaplanma oluşturur. Bahsi geçen plaklar, zaman geçtikçe kanamaya sebep olabilir ve kişinin diş etlerinin sağlıksız olmasına neden olur. Fazla miktarda plak toplanması sebebiyle  kanama olabileceği gibi periodontitis olarak bilinen ve oldukça ciddi bir sağlık sorunu olan çene kemiği rahatsızlığına da sebep verebilir. Ağız içerisinde ortaya çıkan bu tarz rahatsızlıklar kişinin sağlığına son derece olumsuz hasarlar verebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir. Bundan dolayı da diş eti kanamasına karşı oldukça bilinçli olmak ve söz konusu sağlık problemine ortam hazırlayan etkenler uzman bir diş hekimine muayene olarak tespit edilmelidir.

Diş Eti Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Diş Eti Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti kanamasına sebep olan en belirgin neden diş fırçalanırken kan görülmesidir. Aynı zamanda diş eti kanamasının ortaya çıkmasına sebebiyet veren rahatsızlığa dair bazı belirtilerde görülebilir. Bu belirtiler arasında hassasiyet problemleri de kendisini gösterecektir. Sıcak ve soğuk hassasiyeti de en fazla görülen belirtiler arasındadır.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Eti Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Sadece diş etinden dolayı meydana gelen rahatsızlıklar değil, pek çok rahatsızlıkta diş eti kanamasına yol açabilir. En fazla görülen diş eti kanaması nedenleri şu şekildedir:

-Diş etinde iltihaplanma meydana gelmesi

-Kullanılan kimi ilaçların yan etki yaparak diş etinde kanama meydana getirmesi

-Tercih edilen ağız bakım ürünlerini değiştirmek

-Hamilelik döneminde ortaya çıkan hormonal aktivite değişimler

-Ağız bakımının doğru ve yeterince yapılmaması

-Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı

-Strese maruz kalma -Besinleri iyi bir şekilde çiğneneme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu