Sağlık Yaşam

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, dişlerin fırçalanmasında uygulanan tekniklerin hatalı olması, diş gıcırdatmak ve kalem ısırılması gibi bir takım kötü alışkanlıkların uzun süre yapılması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Anlaşılır?

Diş eti çekilmesi yalnızca diş doktorunun yapacağı klinik muayene sonucunda tespit edilebilir. Dişlerin kökünde yer alan yüzeyler diş etiyle kaplı olmaktadır. Ancak diş etinin çekilmesinin ardından normal dişlere nazaran daha sarı renkte olan kök yüzeyleri ortaya kılar. Diğer taraftan bireyde çürük olmamasına karşın sıcak ve soğuk hassasiyetine ve asitli içeceklerin dişlerde ağrı yapmasına sebebiyet verir.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesine karşı farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. İlk olarak çekilmenin sebebi tespit edilmelidir. Tespit edilen diş etinin çekilme oranına bağlı olarak kolay ve koruyucu yöntemler veya diş eti uygulamalarıyla tedavi edilebilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Doğru diş fırçasının kullanılmaması veya hatalı fırçalama yöntemleri sebebiyle diş eti çekilmeleri oluşabilir. Bununla birlikte ağız temizliği iyi yapılmıyorsa diş etlerinde meydana gelen yapısal bozukluklar, hatalı fırçalama yöntemlerinin tercih edilmesi, diş gıcırdatılması, kalem ısırma gibi alışkanlar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu