Sağlık Yaşam

Diş Ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısı insanların günlük hayatlarını adeta zehir eden bir ağrı türüdür. Diş ağrısı olan kişiler hiçbir işini veya ihtiyacını karşılama isteğini yerine getirmek istemezler. Diş ağrısına sebep olan nedenlerin bulunmasının ardından yapılacak olan tedavi yöntemleri farklı şekillerde olabilmektedir. Diş hassasiyetinin ortaya çıkardığı ağrıların giderilmesi adına hassasiyet giderme özelliğine sahip olan diş macunlarını tercih etmek gerekir. Bu maksatla üretilmiş olan diş macunları, içerdiği florür ve potasyum sayesinde diş tedavisinde büyük rol oynar. Açık kök yüzeyleri ve diş eti çekilmesi dişlerde ağrıya sebebiyet veriyorsa diş hekiminin yapacağı koruma özelliğine sahip özel verniklerle dentin hassasiyeti tedavi yöntemi tercih edilebilir. Ayrıca açık kök yüzeyleri dolgu veya protez ilave edilerek kapatılabilmektedir. İlave olarak bu tarz bir olay varsa evde yapılabilecek bir takım kolay yöntemlerle birlikte hassasiyetin azaltılması mümkündür. Mesela ılık tuzlu su hazırlayıp bunu günlük olarak birkaç defa ağızda gargara yapmak ve yumuşak bir diş fırçası yardımıyla diş etlerini yuvarlar biçimde fırçalamak etkili bir yöntem olabilir. Diğer taraftan septal ağrı olarak ifade edilen, yemeğin ardından özellikle arka dişlerin arasında yemek artığı kalması sonucunda diş etine baskı yaparak kendisini gösterebilir. Bu durumum en temel sebebi ise yemek artıklarının diş aralarına girmesi ve bunların iyi bir şekilde temizlenememesidir. Bu sebeple de yemeğin ardından ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanılarak dişlerin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısına neden olan pek çok değişik neden vardır. Tedavi uygulamak amacıyla iyi bir şekilde yapılan muayene sonucunun ardından diş ağrısı yapan sebep bulunur. Diş ağrısına en çok sebep olan şey, dişlerde çürüklerin oluşmaya başlamasıdır. Tedavisi yapılmayan diş çürükleri, apse yaptıktan sonra daha da sert ağrılara neden olmaktadır. Bununla birlikte diş minesinin aşınması nedeniyle ortaya çıkan sıcak ve soğuk hassasiyeti de diş ağrısının meydana gelmesinde etkilidir. Diş ağrısına sebep olan nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

Çürük Dişler:

Şayet dişlerden birinde çürük varsa yiyecekler çürüğün zarar verdiği ve normal doku özelliğini kaybeden çürük bölgeye girer ya da burada birikir ve ardından da ağrı başlar. Dişte var olan ağrı artık dayanılmaz bir boyuta geldiyse, bu ağrılar gece uykuyu bölüyorsa ya da hiçbir şekilde uyumaya izin vermiyorsa, artık bakterilerin dişin pulpası diye tabir edilen damar ve sinirlerini barındıran öz kısmına girmiş demektir. Bunun anlamı bakterilerin ve hatta yemek artıklarının artık dişin siniri ile mikro seviyede temas durumuna gelmiş olmasıdır ve bu olay genel anlamda çok aşırı sert ağrılara neden olmaktadır. Yalnızca tatlı yiyecekler yenildiği zaman ya da içildiğinde dişler kısa bir zamanda kamaşıyor gibi his veriyorsa ve birkaç dakikada geçiyorsa, bu durumun en büyük sebebi büyük oranda çürük dişin olmasıdır.

Dentin Hassasiyeti:

Şayet diş yalnızca soğuk ya da sıcak besinlerin yenilmesi esnasında ani bir şekilde sert şekilde ağrı yapıyorsa ve bu ağrı etki yapan şey ortadan kalktığı zaman hızlı bir biçimde geçiyorsa tahmini olarak dişlerde soğuğa karşı bir hassasiyet durumu söz konusudur. Diğer taraftan diş etinin çekilmesi nedeniyle kök yüzeyleri açığa çıkar, soğuk ve sıcak gibi termal uyarıcı özelliğe sahip şeylerde dişlerde hassasiyet oluşmasına neden olur.

Gömülü dişler:

Toplumda 20 yaş dişi şeklinde tabir edilen üçüncü büyük azı dişleri, çenelerin en son kısmında yer alan ve bu nedenle de iyi temizlenemeyen dişler olmaktadır. Temizlenmesi iyi yapılmadığı için sık sık fark edilmeden çürür ve ağrı yapmaya başlar. Gömülü olan 20 yaş dişlerinin ağız ortamına çıkması mümkün olmamasına adına hemen önünde yer alan ikinci büyük azı dişini de olumsuz etkileyebilir. Bu tarz bir konuda hasta kişi genel olarak çenesinin arka kısmında, kulağında, göz ve hatta boyunda bile ağrıya maruz kalabilir. Ağrıya neden olan gömülü dişlerin tek tedavi yöntemi ise hiç zaman geçirmeden çekilmesi olacaktır. Tam tersi durumda önünde yer alan dişin de çürümesine sebep olabilir ya da uzun bir zamanda kist meydana getirebilir. Diş doktoruna gidene dek geçen zaman diliminde ağrı kesici ilaçları kullanmak mümkündür. Bazen de bahsi geçen kısımda ya da yüz bölgesinde şişlik ortaya çıkabilir. Böylelikle enfeksiyonun oluşmasına zemin hazırlanmıştır ve diş doktorunun önerdiği şekilde antibiyotik kullanılması gerekmektedir.

 

 

 

Diş eti ağrıları:

Diş ağrıları bazı zamanlarda diş sebebiyle olmayabilir. Diş etinden dolayı da meydana gelebilir. Bazı zamanlarda diş normal bir şekilde sağlıklı dahi diş etleri sağlıklı olmayabilir. Diş eti iltihaplanması sebebiyle periodontitis oluşumu ortaya çıkar. Periodontitisin en yaygın belirtileri arasında, diş eti kanaması, kırmızı/mavimsi-morumsu renk değişimi, diş eti çekilmesi, diş etinin boyutunun büyümesi, dişlerin yer değiştirmesi, aralanma, uzama, sallanma, apse oluşumu, hassasiyet ve kötü ağız kokusu yer almaktadır. Ağrı genel olarak apse oluşmasıyla beraber kendisini gösterir. Diş etinde oluşan iltihaplanma sebebiyle basınçta yükselme yaşanır ve diş ağrıyormuş gibi bir his meydana gelir. Bu sebeple de iltihabın tedavi edilmesinin ardından dişte var olan ağrının da geçmesi sağlanır. Tedavi yöntemi kanamalı bir işlem ve lokal anestezi yardımıyla yapılan iltihaplı diş etlerinin uzaklaştırılması ve antiseptik gargaralar yardımıyla da kontrol altına alınmasıdır.

Yansıyan Diş ağrısı: 

Yansıyan diş ağrısı kaynağının olduğu bölgelerden uzakta meydana gelen ağrılardır. Bir diş ağrısı yanda bulunan dişe, iki-üç sıra ön tarafında yer alan dişe ya da karşı çenede bulunan bir dişe yansıma yapabilir. Fakat yansıyan diş ağrıları çenenin orta kısmından ileri gitmez. Çenenin sol tarafında bulunan bir ağrı sağ tarafa, sağ tarafında meydana gelen bir ağrı da sol tarafta hissedilmeyecektir. Örnek verecek olursak, alt yirmi yaş dişleri kulak ağrısına ya da ön dişlerde ağrı ortaya çıkmasına, üst yirmi yaş dişlerinin şakaklara, göze ve elmacık kemiklere dek yansıtan ağrıya sebep olması, tek taraflı çiğnemek veya diş gıcırdatmanın eklem ağrısı hatta ve hatta kulak çınlamasına neden olması, sistemik açıdan  kalp krizi geçmişi olan kişilerde kalp ağrısının sol kol, omuz, boyun, sol çene ve dişlere kadar hissedilmesi görülebilir.

Sinüzit:

Üst çene bölümünde yer alan dişlerden en fazla arka kısımda bulunan dişler, bazı kişilerde sinüs diye tabir edilen boşluklarla ilişkili de olmaktadır. Sinüsler, kafa kemikleri içine yerleşmiş, kanalları buruna açılan ve içi hava dolu olan kemik boşluklarına verilen addır. Sinüs boşluklarında yer alan mukozanın farklı nedenlerle iltihaplanması sebebiyle sinüzit adı verilen hastalık meydana gelir. Sinüzit sebebiyle oluşan ağrı, bazı zamanlarda diş ağrısıyla karıştırılması durumu vardır. Bu ayrımı diş doktoru ve kulak-burun-boğaz doktorları tespit edilebilir. Bu tarz durumlarda sinüzit tabanlı tedavi yapılıp ağrı meydana getiren dişlerin durumu bir süre kontrol edilir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Diş ağrısını geçirmek için kullanılan birçok bitkisel yöntem vardır. Çörek otu diş ağrısını geçirmek için en iyi gelen bitkisel yöntemler arasında yer almaktadır.

Çörek Otu

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkısı olan çörek otu diş ağrısının azalmasına katkı sağlar. Düzenli şekilde çörek otu tüketmek diş ağrılarının hafiflemesine katkıda bulunur. Çörek otunu kullanmak amacıyla bir bardak suya çörek otunu ekledikten sonra kaynatmaya başlayın. Kaynama tamamlandıktan sonra çörek otu hazır hale gelmiştir. Çörek otunu dişlere temas edecek biçimde gargara yaptıktan sonra diş ağrıları sona erecektir.

Maydanoz Suyu

Maydanoz kullanarak gargara yapmak da diş ağrısına iyi gelmektedir. Maydanoz diş ağrısının uyuşmasını sallar ve ağrıyı dindirir. Bir demet kadar maydanozu sıkarak suyunu çıkartıp bu şekilde meyve sıkacağı makinesine atmak gerekir. Ardından da maydanoz suyu çıkana dek makineyi çalıştırmak gerekmektedir. Ortaya çıkan maydanoz suyu ile ağrıyan dişlere gargara yapmak yine ağrıyı dindirir. Maydanoz suyu ile gargara işleminin ardından diş ağrısı ortadan kalkacaktır. Bu olayı diş ağrısının meydana geldiği bütün zamanlarda yapmak oldukça yararlıdır.

Susam Yağı

Etkili diş ağrısı geçirme yöntemlerinden biri de Susam yağını kullanmaktır. Susam yağı içinde bulunan besin değerleriyle diş ağrısının hafiflemesini sağlar ve kişiyi rahat bir duruma getirir. Susam yağı bununla birlikte diş ağrısından ortaya çıkan ağız kokusunun da giderilmesinde etkilidir.

 

 

Papatya Çayı Gargarası

Diş ağrısını gidermek amacıyla yapılması doğru olan bir doğal gargara yöntemi de papatya çayı gargarası olmaktadır. Papatya çayı büyük yararı olan, sağlıklı ve ağrıları geçiren doğal bir çay türüdür. Sinirleri gevşetme özelliğine sahiptir ve diş ağrısını hemen sona erdirir. Papatya çayını gargara yapmak amacıyla ilk olarak demlemek gerekmektedir. Demleme işlemi bittikten sonra ağrı yapan dişe gargara yapıp diş ağrısını hafifletmek mümkündür.

Buğday Çimi Suyu

Diş ağrısına çözüm olan bitkisel yöntemlerden biri de buğday çimi suyu olarak bilinmektedir. Buğday çimi suyu ağız içinde bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Diğer taraftan diş ağrısı yapan çürük kısımları da uyuşturma özelliğine sahiptir. Böylelikle diş ağrılarının hafiflemesini ve bu sorunların kısa zamanda sona ermesine yardımcı olur. Dişlerde meydana gelen enfeksiyonun da azalmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu