Sağlık Yaşam

Detoks Nedir?

Detoks Nedir, Vücudumuz her gün düzenli olarak bir takım yollarla bünyesinde yer alan toksinleri dışarı atar. Fakat yaşın ilerlemesine bağlı olarak, vücudumuzun toksinleri dışarı atması noktasında güçlük çekmeye başladığı görülür. Vücudumuzda toksin toplanmasında temel iki etmen mevcuttur. İlki hava, su ve yiyeceklerde yer alan doğal olmayan çevresel toksinler, diğeri de halsizlik, stres, anksiyete ve sinir sisteminde meydana gelen bozulmalardır. Akciğerler, hava üzerinden gelen yabancı maddelerin dışarı atılmasından sorumludur. Cildimiz, çevrede bulunan toksinleri ortadan kaldırır. Dolaşım sisteminde bulunan toksinlerin dışarı atılmasından karaciğer, bağırsaklar, lenf sistemi ve böbrekler yükümlüdür. Fakat hava kirliliği, sigara, sağlıksız beslenme düzeni konusundaki vücudun çalışması yeterli olmayabilir. Bahsi geçen zaman diliminde hafif egzersizler yaparak, meditasyon ve nefes alışverişi uygulayarak yalnızca sebze suları ve hafif yemekleri tercih ederek planlanan detoks programları göz önüne alınmalıdır.

Kimler Detoks Yapmalıdır?

Normal şartlarda tüm herkes detoksa ihtiyaç duymaktadır. Hayat tarzı ve kişisel ihtiyaçlar göz önüne alınarak planlanan programlar, insanların daha zinde ve canlı hissetmesi açısından son derece etkilidir. Fakat kimi zamanlarda vücudumuzun detoks ihtiyacına ilişkin belirtiler görülür ve bu belirtiler şu şekildedir:

-Bel ve eklem ağrısı

-Baş ağrısı ve boyunda tutulma

Çoğu kez nezle olmak, boğazda ağrı, burunda kaşıntı, bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, öksürme ve göğüs hırıltısı

-Yorgunluk hissi, sinirlilik halleri, baş dönmeleri, uykuda bozulmalar, değişken ruh halleri, depresyona maruz kalma ve anksiyete bozukluğu

-Deride döküntü, deri kızarıklığı ve gözlerde irritasyon

-Hazımsızlık, bulantı, ağız kokusu, kabızlık, ateş 

Beslenmede Detoks Nasıl Yapılır?

Beslenme düzeninde detoks yaparken öğünler düzenli şekilde alınmalıdır. Yemeklere tuz kullanımı kısıtlanmalı, tuz kullanmak yerine yemeklerde baharatları tercih etmek gerekir. Kahve ve çayı beslenme düzeninden çıkarmak gerekmektedir. Ayrıca siyah çayı tüketmek yerine yeşil çayı, naneyi, ada çayını, kuşburnunu, zerdeçalı, zencefili tercih etmek daha iyi olacaktır. Et ile et ürünleri, süt ile yağsız yoğurdu ve kefirin haricindeki tüm süt ürünleri diyet dışı bırakılır. Çoğu kez yeşil yapraklı sebzelerin kullanılmasıyla yapılan detoks içecekleri içilmelidir. Günlük minimum 3 litrelik su tüketilmelidir.

Bir Günlük Örnek Detoks Listesi

Kahvaltı

Kahvaltı da tavsiye edilen detoks programında yeşil çay, kereviz sapı, karalahana yaprağı, limon, taze zencefil ve rezenenin kullanılmasıyla yapılan yeşil içecek tercih edilmelidir.

Ara Öğün

mevsim salatası

Kahvaltının ardından ara öğünde150 gramlık mevsim meyvesi, kapya biber, salatalık, yağsız yoğurt ve yeşil çay tavsiye edilir.

Öğlen

Öğlen ise ıspanak, lahana, yeşil elma, salatalık, armut ile hazırlanmış olan içecek tüketilmelidir.

Ara Öğün

meyve suyu

Öğlenden sonraki ara öğünde ıspanak, yarım avokado, muz, hindistan cevizi sütü, soya sütü tüketilmelidir.

Akşam

sebze corbasi

Akşam öğününde ise ıspanak, zeytinyağı, pırasa, soğan, sarımsak, maydanoz, limon suyu ve su kullanılıp hazırlanmış olan çorba içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu